Sari la conținut
Forum Roportal
reparus

Crede cineva in semnificatia numelui

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare tuturor.

Am o dilema foarte mare si as dori sa aflu parerile voastre daca sunteti draguti.

Asteptam un copil care nu stim sigur daca este fata sau baiat si ne tot sfatuim intre noi in ceea ce priveste numele pe care il alegem.

Am cautat pe internet peste tot, pe toate site-urile mai tot ce puteam gasi in ceea ce priveste alegerea numelui si eventuale idei.

Cel mai complet site de nume si semnificatia numelui l-am gasit aici: https://www.semnificatia-numelui.net/

Intrebarea mea este: Sa tinem cont de semnificatia numelui? Sau sa folosim internetul doar pentru idei. Sa alegem fara a tine cont de etimologie sau origine? Sa alegem un nume conform cu preferintele si inimile noastre si atat?

Multumiri tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, reparus said:

Salutare tuturor.

Am o dilema foarte mare si as dori sa aflu parerile voastre daca sunteti draguti.

Asteptam un copil care nu stim sigur daca este fata sau baiat si ne tot sfatuim intre noi in ceea ce priveste numele pe care il alegem.

Am cautat pe internet peste tot, pe toate site-urile mai tot ce puteam gasi in ceea ce priveste alegerea numelui si eventuale idei.

Cel mai complet site de nume si semnificatia numelui l-am gasit aici: https://www.semnificatia-numelui.net/

Intrebarea mea este: Sa tinem cont de semnificatia numelui? Sau sa folosim internetul doar pentru idei. Sa alegem fara a tine cont de etimologie sau origine? Sa alegem un nume conform cu preferintele si inimile noastre si atat?

Multumiri tuturor!

Foarte interesantă problema pe care ți-o pui tu. Felicitări! 

Eh, mai sunt siteuri de nume și semnificația numelui, cum ar fi, de ex., acesta pe care l-am găsit la întâmplare: http://uncoltdesuflet.weebly.com/semnificatia-si-etimologia-numelui.html.

Dar altceva voiam să-ți spun.Vechile culturi, printre care și vechii greci, de ex. filosoful Platon, aveau un cult pentru nume și erau de părere că numele corespunde unei realități. În dialogul Kratylos el abordează aceată problemă și o numește orthotes ton onomaton, care s-ar traduce prin corectitudinea numelor sau îndreptățirea numelor. 

Bun. ca să nu mai divagăm, problema pe care o ridici tu ar fi: Ce înseamnă numele unei persoane, dacă acesta are o semnificație și cum, eventual, influențează un nume caracterul unei persoane?

Un răspuns din partea mea, așa, dat foarte repede, dincolo de aspectele filosofice ale problemei, ar fi să alegeți un nume, așa cum ai spus, conform preferințelor și inimilor voastre (a se citi intuiției voastre) și atât. :smile:

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Vriies a spus:

Foarte interesantă problema ...

- Olga - nume provenit din cuvantul norvegian “Helga”, semnificand “sfanta”

Nu l-as schimba cu nimic din Lume dar nici nu cred ca un nume e mai bun ca celalat!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, The Unknown said:

- Olga - nume provenit din cuvantul norvegian “Helga”, semnificand “sfanta”

Nu l-a schimba cu nimic din Lume dar nici nu cred ca un nume e mai bun ca celalat!!!

Numele tău

E-n sufletul meu...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×