Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Noi Descoperiri in Lumea Farmaceutică

Postări Recomandate

Rezistenta AntiMicrobiană (RAM) este răspândită în 22 de țări, cu aproximativ 500.000 de persoane infectate în întreaga lume.

Nanoparticulele de aur pot deveni o alternativă promițătoare în tratamentul infecțiilor, arată un studiu publicat recent.

"Cercetătorul Peter O’Neill a alertat toate guvernele din întreaga lume că decesele cauzate de RAM vor depăși cancerul până în 2050, estimând 10 milioane de decese până la această dată."

 

*Foarte interesanta informatie si extrem de util umanitatii.*

 

Lumea farmaceutică se schimbă radical. Descoperirea este uriașă | Evenimentul Zilei (evz.ro)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PARACETAMOL 

https://www.doctorulzilei.ro/avertismentul-medicilor-acest-medicament-pe-care-toata-lumea-il-are-in-casa-creste-riscul-de-infarct-si-atac-cerebral/

Avertismentul medicilor: - Acest medicament pe care toată lumea îl are în casă crește riscul de infarct și atac cerebral!!!  Am cunoscut cateva persoane care au murit de o vreme si veneau din Romania cu geamantanul plin de medicamente printre care si Paracetamol si le mancau ca pe bomboane.  Aveau dureri de cap teribile din cauza de cancer pe creier, au murit acolo ca s-au mutat inapoi unde ingrijirea nu costa cat aici.  Cred ca fiecare cunostinta dea colo poarta in poseta din asta dar si alte medicamente.   Eu inca pot sa rezist contra dureri daca nu sint din cauza de operatie, dar acele sint rezolvate acolo in spitale, poate da 1 tableta doctorul pentru acasa cu instructiune la insotitor cand si cum se ia pacientul. 

 

200px-Tylenol_rapid_release_pills.jpg    200px-Panadol.jpg  

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine cea mai mare si noua descoperire a fost in acest moment sa aflu: - Cat castiga pe luna Farmacistii???    Simt ca lesin, sincer, pentru cat este de invatat sa devii farmacist si cat costa scolarizarea, sint platiti in batjocura de unde eu ma uit la bani castigati cu multe diplome de facultate si ani de tocit extrem de mult.   Plang de mila farmacistilor, si cersetorii castiga mai bine decat ei care practizeaza cea mai grea meserie pe planeta!!!  Daca atat primesc pe luna, e grava situatia, dar nu s-a specificat ce studii au acei farmacisti, ca si asta conteaza.      Nu cred ca au si Doctorat farmacistii, doar 4 ani de facultate sau cat dureaza dupa liceu.   

In 1995 cand ne-am mutat in Arizona, in farmacii la intrare era afisat CAUTAM Farmacisti, cine recomanda una sau unu va primi o recompensa de 10,000.00 USD daca se si angajeaza pentru cel putin 3 ani, iar salariul de incepator al farmacistului pe an va fi de $$$$$ 120,000.00 USD.   De atunci s-au dublat cel putin, dar si mai mult daca are si PhD in meserie!!! 

"Salariul pe care îl primesc lunar farmaciștii Sensiblu este între 2.400 de lei și 4.400 de lei, în timp ce farmacia Catena oferă salariul de 4.500 de lei pentru un program full time și o experiență de 7 ani, potrivit unde lucram.ro.

Astfel, un farmacist angajat la Sensiblu primește, în medie, un salariu net de 3.300 de lei, la care se adaugă bonusuri lunare de 500 de lei, dar și tichete de masă de 200 de lei, iar, în medie, un farmacist angajat la Catena primește un salariu net de 3.000 de lei, la care se adaugă bonusuri lunare de 700 de lei."         4400.00 RON = 906.97 USD  

https://www.gandul.ro/stiri/ce-salariu-au-ajuns-sa-aiba-farmacistele-de-la-catena-si-sensiblu-cat-castiga-lunar-de-fapt-19838258?utm_source=evz+text+link&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

reteta-290x300.jpeg  Ce scrie pe reteta???  

Nimeni nu stie sa-l descifreze si se mira.  Retetele niciodata n-au fost scrise pe intelesul pacientilor sau al familiilor acestora!!!  Insa, daca nici Farmacista nu intelege, inseamna ca n-are studii destule pentru acel job. Nu scrisul din Japonia sau China trebuie evidentiat, ci analfabetismul din acel post, care nu este doar vanzatoare de medicamente cum s-ar crede de marele public, si pila cuiva lucreaza acolo pe post de farmacista!!!   

https://news.substantial.ro/2023/07/30/a-uimit-o-tara-intreaga-reteta-unui-medic-din-satu-mare-i-a-lasat-cu-gura-cascata-pe-toti-farmacistii-au-inghetat-ce-a-scris-doctorul/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×