Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Hm, deci conform Reuters...

The ruling restored the ability of states to ban abortion. Twenty-six states are either certain or considered likely to ban abortion. Mississippi is among 13 states with so-called trigger laws to ban abortion with Roe overturned.

Sa inteleg ca e la latitudinea fiecarui stat? Adica nu e interzis obligatoriu peste tot? In cazul asta tot vor putea face daca merg in alta parte. Sper ca macar cultura si educatia sa se schimbe, punand accent pe contraceptie, nu oferind avortul ca solutie "simpla".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Religiile si sectele sint inainte de educatie si "cultura"!!!   Daca bici-ul am vazut si in Toronto, Canada pe counter la vedere ca sa nu discute cu clienti angajatele, in Beauty Salon unde o chinezoaica era patrona???   

Ai fost in Statul Mississippi sau Nord Carolina sa vezi cam care-i "vibe"-ul pe acolo pe aratura pe plantations???

Nu pe muzica lui Johnny Hallyday ... "Que je t'aime" se indragostesc ... cei in cauza. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 6/27/2022 at 2:38 PM, Rodica` said:

Da' chiar. Sunt chiar penibili, bine zici. 

Este un topic dedicat în exclusivitte femeilor? Subiectul era „Avortul - perceptia in 2020”. Deci fiecare poate avea o percepție despre această stare de fapt și poate sublinia anumite aspecte. Chiar nu înțeleg de ce, în opinia ta, ar fi penibili bărbații care postează aici.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
52 minutes ago, Vriies said:

Este un topic dedicat în exclusivitte femeilor? Subiectul era „Avortul - perceptia in 2020”. Deci fiecare poate avea o percepție despre această stare de fapt și poate sublinia anumite aspecte. Chiar nu înțeleg de ce, în opinia ta, ar fi penibili bărbații care postează aici.

Nu, nu e. Conceptia implica doua persoane de sex diferit, in primul rand. Nu poate avea loc altfel. Informatia genetica implicata apartine nu doar barbatului respectiv ci si intregului arbore familial. Nu se deosebeste cu nimic de informatia genetica implicata atunci cand un copil se naste (si cand tatal are anumite drepturi). Rolul lui nu e diferit cu absolut nimic, dpdv biologic.

In al doilea rand, discutii pe probleme legale/etice majore implica pe toata lumea, sau asa ar trebui.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Abbie3 said:

Nu, nu e. Conceptia implica doua persoane de sex diferit, in primul rand. Nu poate avea loc altfel.  

In al doilea rand, discutii pe probleme legale/etice majore implica pe toata lumea, sau asa ar trebui.

Corect, așa mă gândeam și io...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, The Unknown said:

Ai fost in Statul Mississippi sau Nord Carolina sa vezi cam care-i "vibe"-ul pe acolo pe aratura pe plantations???

Nu. Nici nu m-as duce. Am auzit ca exista foarte mult rasism si e la lumina zilei. Pentru mine ar fi culture shock asa ceva. Recunosc ca doar din auzite stiu ca exista o problema - si anume ca exista o cultura prin anumite locuri de a respinge contraceptia cu totul, promovand in schimb doar abstinenta, care nu a mers (ever). Cultura opusa e ca avortul e ca spalatul pe dinti. Nu inteleg de ce exista asemenea discrepante si de ce nimeni nu poate vedea o cale de mijloc.

Editat de Abbie3
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca punem problema in ecuatie unde o femeie a fost violata de unu "penibil" = greu de privit si repulsiv din toate aspectele umane, are dreptate, dar mai sint necesare cuvinte in acel caz.  Avorturile in majoritate sint rezultatul violurilor, deci partnerul nu poate fi privit altfel decat penibil.

story: - un "Court Case"  

Eram in clasa 7-a parca, am fost la Tribunal cu o prietena si vecina, colega de clasa ca parintii divortau si sa nu stea singura in acele banci pana le vine randul la intrebari, au recomandat sa fie cu cineva cunoscut in sala.   Era si tatal venit din alt judet dar nu avea voie sa fie alaturi macar sa nu influenteze copila!!! 

Inaintea lor mai erau cazuri si pe noi copiii ne-au pus in primul rand ... sa fie usor de controlat in caz ca nu ne comportam civilizat sau ce, dar am inlemnit, amortit, nici nu simteam daca mai traiesc cand am auzit ce intreaba avocatul intr-un caz de divort din cauza de infidelitate!!!    Auzeam inainte tot feluri de vorbe dar nimic concret de ce se divorteaza.   

Judecatorul a scos la vorbitor pe femeia care a provocat divortul, noi copiii cunosteam tot orasul, bine ca ei nu ne observau ca eram mici de statura si neinsemnati.   Repede voia sa scape de caz ca avea si el destule pe caciula, ca la scurt timp a divortat si el de sotia tot avocata, prezenta in sala, avea si 2 baieti mult mai mici ca mine.   

Cica la cinema a inceput cazul de iubire sa ia contur, cand mana ei in timp ce se aseza a cazut pe el dar nu pe umeri ... insa ea nu intelegea termenii juridici sau legali, oficiali si nu stia ce sa zica cum sa denumeasca partea din corp desi ajuta judecatorul dar ea nu recunostea si mereu zicea ca "nu" 

Judge-ul era un taran de undeva din Ardeal dar nu local, de peste 3 metri si un pic peste 32 de ani, foarte aratos si aia deja sa lesine ca stia n-are voie sa zica in felul cum se vorbeste acasa, dar el deja era infierbantat de refuzurile ei si l-a inrebat ca pe scula a cazut mana ei, si ea zambea relieved ca in final se termina audierea, dar de abia a inceput cu detalii, ca ce s-a intamplat dupa aceea, unde a fost "consumata" si iar era amarata in trouble ca ei n-au mancat nimic si din astea.   Da' interogarea avea nevoie de cine a pus mana si unde a ajuns cu finalizarea relatiei dar erau zise in termeni locali dupa ce s-au convins ca nu s-a mancat nimic din el :lol2:   Pan-atunci doar in filme vedeam procese, credeam ca acel caz este prea de tot dar am asistat la ce nu multi aveau acces nici din adulti.   Avocatii nici nu ne-au observat pe noi in primul rand ... desigur nu ne cunosteau dar noi am zis ca-l cunoastem bine si unde locuieste, dar si pe cumnatii lor si cu cine au fost pe terasa week-endul trecut.  Putina informatie scapa din atentia copiiilor.   Dupa ce au terminat cu audierea partilor din acel caz delicat, ne-a rugat sa nu incepem in scoala sa povestim ce am auzit aici, si am promis ca ramane in noi secretul.  Noi nici n-am inteles exact ce si cum trebuia inteles dar nici ce vanau avocatii cu torturarea ei despre cine unde a pus mana prima oara ... Ma gandeam ca si pe parintii prietenei la fel o sa intrebe, dar altele erau intrebarile ca ea a fugit cu 2 copiii din casa la fratele ei, ca era o femeie batuta de sot.   

Nu puteam sa cred asta ca el era asa de "good looking" vorbea incet si fin, elegant, ca m-a si dus gandul imediat la ... "oare cine a pus mana prima data pe ...??? 

Dupa proces tatal ne-a dus la cofetarie pe amandoua si deloc nu parea agresiv dar totusi platea pensie alimentara si pana sa ajunga in fata instantei judecatoresti.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, Vriies a spus:

Este un topic dedicat în exclusivitte femeilor? Subiectul era „Avortul - perceptia in 2020”. Deci fiecare poate avea o percepție despre această stare de fapt și poate sublinia anumite aspecte. Chiar nu înțeleg de ce, în opinia ta, ar fi penibili bărbații care postează aici.

Sigur ca da. Si catelul din curte poate avea o perceptie, si pestele de sticla de pe televizor, normal. Toata lumea. Doar ca aceste perceptii sunt irelevante pentru subiect.

Cred ca exista si cazuri in care partea masculina este afectata oarecum de un astfel de eveniment. Dar nu mi se pare important. Suport emotional primesti in astfel de cazuri de la toata lumea, daca chiar vrei. Acolo mi se pare ca se incadreaza si partea masculina. La furnizoare de suport emotional. Nimic mai mult.

Si subliniez inca o data latura educativa a masurii. Femeile trebuie sa fie mai atente in a se proteja impotriva sarcinilor nedorite deoarece consecintele nefericite sunt asupra lor. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Abbie3 a spus:

Nu. Nici nu m-as duce. Am auzit ca exista foarte mult rasism si e la lumina zilei. Pentru mine ar fi culture shock asa ceva. Recunosc ca doar din auzite stiu ca exista o problema - si anume ca exista o cultura prin anumite locuri de a respinge contraceptia cu totul, promovand in schimb doar abstinenta, care nu a mers (ever). Cultura opusa e ca avortul e ca spalatul pe dinti. Nu inteleg de ce exista asemenea discrepante si de ce nimeni nu poate vedea o cale de mijloc.

Lumea ar crede ca este o tara dezvoltata, dar NU este.   Pe coastele de Est si de West s-ar putea vorbi despre ceva ca a fost odata, dar mai departe timpul s-a cam oprit.   Politicienii din asta traiesc daca observi, ca le invarte aceste LEGI precum porcul dovleacul si prostesc mereu poporul.    Lumea religioasa si sectele cu analfabetii cred ce bine va fi daca ei sint alesi, dar pana sa culeaga roadele de pe pomul cu bunatati, sint alesi altii si asta se rostogoleste mereu si inca se accepta ca nimeni nu vrea reazboi intern.   Mereu opresc armele si avortul, imigrarea si din astea consta viata americana, nici scoala nu este o prioritate ca tot pe plantatie ajung majoritatea.   Nu exista nici un fel de cultura!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Abbie3 a spus:

Nu inteleg de ce exista asemenea discrepante si de ce nimeni nu poate vedea o cale de mijloc.

Pentru ca NU vrea nimeni nici o schimbare, au avantajele lor sa tina treburile sub control, e lozinca locala.   Arizona de exemple, desi este reclamat ca cel mai rasist Stat, in realitate nu este, insa cu asta tin departe si nu atrag prea multi colorati.   Eu l-as numi statul cu cei mai multi militari/veterani si raniti decat altceva.   Vorbeam cu cineva intr-o firma care a venit sa lucreze aici dupa ce a terminat facultatea ca nimeni nu voia Arizona din cauza caldurii, el fiind negru si singurul interesat, a primit munca.  A lucrat 20 de ani si inca astepta sa-i zica cineva ceva dar nu se intampla, a fost promovat si mutat in alta localitate tot in Arizona de unde nu s-ar mai duce niciunde.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×