Sari la conținut
Forum Roportal
MusetescuLiana

Mi-am insotit nora sa faca avort. Iar acum nu mai dorm bine noaptea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

18 hours ago, Robespierre said:

Daca vrei neaparat un copil de care sa ai grija, ca voiai sa fie "nora-ta" surogat pentru tine de fapt, sunt multi care deja sunt pe lume - ti s-a mai sugerat - si pe care chiar ii paste moartea aia de care te vaiti aiurea-n tramvai pentru niste celule ale altora. Apropo, e foarte bine ca au decis sa nu faca un copil acum. Cine stie ce tampenii ar fi facut ca parinti. Poate ai idee...

Asta cu surogatul m-a dat pe spate, n-am auzit...mai mare. Alta treaba n-aveam.

Am de cine sa am grija.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 hours ago, Motorină said:

Îți doreai un nepot, sau ai început să îți dorești, după eveniment. Ăsta e unul din motivele care te fac să te tot gândești. 

Gândește-te mai mult la motivele lor, cele care au condus la decizia luată. Degeaba îți dorești tu copilul, dacă ei nu sunt pregătiți pentru el. Un copil crescut de părinți nepregătiți și lăsat prea mult cu bunica, de obicei iese cu niște diferențe față de cei crescuți în familia clasică, doriți și iubiți de către cei doi părinți.

Părerea mea este că avortul doar oprește un proces, nu ucide pe nimeni.

Și metodele de contracepție împiedică același lucru, dar în altă fază. Faptul că era deja o sarcină, nu garantează că ar fi fost totul bine, că părinții vor rămâne împreună, iar copilăria lui ar fi fost fericită. 

Nu te mai gândi la sarcina aia ca la o persoană, ar fi fost cale lungă până acolo. Eu mi-aș face griji mai mult pentru sănătatea norei, fiind o intervenție destul de nesigură/nerecomandată. 

Sunt deja bunica, din partea fiicei. Dar da, cand am auzit ca este insarcinata, m-am bucurat, am privit-o ca pe o fericire, si apoi normal ca am inceput sa-mi doresc si acel nepot/nepoata. Presupun ca ai dreptate, asta e un motiv.

Da, ai dreptate in legatura cu copiii crescuti doar de bunica/bunici. Doar ca na, ma gandeam si eu ca orice om, ca dupa ce venea copilul erau sanse mari sa se schimbe si ei. 

Si in privinta avortului ai dreptate. Desi nu sunt incuiata sa consider avortul o crima (cu scuzele de rigoare in cazul in care citeste asta cineva care are o alta opinie), niciodata nu l-am considerat asa, insa acum fiind vorba de cineva foarte apropiat mie, cred ca prima data  asa am avut tendinta sa-l consider.

La nivel de teorie stiu ca nu trebuie sa gandesc asa radical, dar in subconstient nu pot sa ma impiedic sa ma gandesc ca as mai fi avut un nepotel sau o nepotica, ce frumos ar fi fost. Vorba aia, teoria ca teoria, practica te omoara. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mai sunt si genul "daca ii arati unui caine osul, i-l si dai, nu doar i-l arati". Nici nu ma gandeam eu ce mult imi doresc  sa devin bunica din partea fiului. Nu m-am gandit niciodata la asta. Dar cand am auzit, gata, mi-am dorit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, MusetescuLiana a spus:

Am de cine sa am grija.

Tot tu ii intretii pe copii? fiu si iubita. Si le stergi pantofiorii, sa poata sa iasa la distractii?

Vezi-ti de viata ta si dorinte pe pielea ta, nu a altora.

Acum 2 ore, MusetescuLiana a spus:

Dar cand am auzit, gata, mi-am dorit.

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, MusetescuLiana a spus:

Vorba aia, teoria ca teoria, practica te omoara. 

Miroase a manipulare aici, tu esti acea care bagi si scoti unelte de unde vrei, ca tu ai grija de totul.   Vrei sa pari una cu noi conceptii dar tot tu procedezi vrajitoriceste cum vrei si-ti convine sa se intample totul la comanda ta.   Cred ca tu ai dus-o pe fata aia la avortat ca nu-i destul de serioasa si se joaca in cluburi toata noaptea!!!   Asta-i pedeapssa ei ... 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Robespierre said:

Tot tu ii intretii pe copii? fiu si iubita. Si le stergi pantofiorii, sa poata sa iasa la distractii?

Vezi-ti de viata ta si dorinte pe pielea ta, nu a altora.

 

Nu la asta ma refeream, dar da, eu ii intretin.

Ironia cu pantofiorii nu am inteles-o sau ma rog nu isi are rostul.

Am inteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, The Unknown said:

Miroase a manipulare aici, tu esti acea care bagi si scoti unelte de unde vrei, ca tu ai grija de totul.   Vrei sa pari una cu noi conceptii dar tot tu procedezi vrajitoriceste cum vrei si-ti convine sa se intample totul la comanda ta.   Cred ca tu ai dus-o pe fata aia la avortat ca nu-i destul de serioasa si se joaca in cluburi toata noaptea!!!   Asta-i pedeapssa ei ... 

Tu te trezesti vorbind?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu te-ai trezit din zapaceala cand ai vorbit despre caz, ai scris si n-ai realizat ca te condamni/judeci pe tine, te simti vinovata, de aia nu "poci durnie"!!!   Te va urmari in groapa asta, nu trece nici cu heroina, te goneste afara din satHappy Girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 11/21/2020 at 8:32 PM, Motorină said:

Și metodele de contracepție împiedică același lucru, dar în altă fază.

Putem sintetiza asta ca diferenta dintre ceva ce nu exista si ceva ce exista. Nu e atat de greu de recunoscut importanta acestei diferente, in orice sfera. Altfel, putem spune acelasi lucru despre sinucidere sau crima - ca impiedica viata, dar in alta faza.

In fine; Liana nu se pronunta impotriva avortului in orice situatie, ci doar descrie un sentiment personal, legat de un caz in familie. Nu stiu de unde atata agresivitate pasiva; atata venin (nu din partea ta, ci in general). N-a venit sa dea cu pietre, ci sa descrie o stare emotionala.

Observ un fel de indignare aici, ca si cand n-ar avea dreptul sa simta regret.

Daca descria ca a ramas zduncinata de un animal calcat de masina la marginea drumului, ar fi zis toata lumea ca e justificat sa o bantuie gandurile, imaginile etc. Dar imediat ce e vorba de un avort facut de altcineva, sare toata lumea in sus ca o afecteaza asa ceva.

Hm.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai adaug ceva - si foarte sincer, nu am de gand sa initiez un dialog cu balacareli, dar asta e realitatea.

Nu conteaza cine a descris problema (ca vad ca la asta se revine). Ma indoiesc ca daca venea altcineva cu un topic similar, i se raspundea altfel. Efectiv, in ziua de azi, nu are voie sa iti pese de o viata terminata prin avort; nici daca e vorba de un descendent; ofenseaza instantaneu. Chiar daca nu cauti sa faci un rau cuiva si doar iti descrii framantarile si regretele. Nu ai voie sa admiti in fata altora ca iti pasa, cautand poate doar o vorba de intelegere.

Daca iti moare pisica sau pestele din acvariu, oricine iti intelege tristetea. Dar daca iti moare nepotul prin avort, se transforma in "ce te roade grija de celulele altora".

Nu vad logica (nici umanitatea). Dar asta e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×