Sari la conținut
Forum Roportal
MusetescuLiana

Mi-am insotit nora sa faca avort. Iar acum nu mai dorm bine noaptea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

9 minutes ago, Enki said:

Aha, deci cand ti-o trageai cu ginerele tau de la fiica in scaunul cu rotile dormeai ca un prunc. Dar acum ca doi oameni au luat o decizie legata de viata lor, te-au luat frisoane de constiinta?

La cum ii descrii pe cei doi, ti se pare ca sunt apti sa faca un copil si sa aiba grija de el?

Te rog, nu este cazul, nu are nici in clin, nici in maneca. Vorbeam despre cu totul altceva. Nu mai mentiona lucruri pe langa.

Nu, nu mi se pare ca sunt apti sa aiba grija de un copil. Momentan nu sunt. Insa dupa ce se nastea copilul, se puteau schimba lucrurile, poate vazandu-l etc se dezvoltau in ei sentimentele matern si patern. In multe situatii se intampla asa. Si pana atunci nu statea copilul in gara, aveam eu grija de el, asta nu era o problema. Daca voiau macar putin, se putea.

M-au luat frisoane de constiinta pt ca a trecut pe langa mine asa o decizie luata stupid, fara macar 1 singur motiv intemeiat, si fiind si vorba de cineva foarte apropiat mie.

Ma rog, poate frisoane de constiinta e impropriu spus, ma macina, dar nu neaparat ca as fi eu de vina, ci pur si simplu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, MusetescuLiana a spus:

Te rog, nu este cazul, nu are nici in clin, nici in maneca. Vorbeam despre cu totul altceva. Nu mai mentiona lucruri pe langa.

Nu, nu mi se pare ca sunt apti sa aiba grija de un copil. Momentan nu sunt. Insa dupa ce se nastea copilul, se puteau schimba lucrurile, poate vazandu-l etc se dezvoltau in ei sentimentele matern si patern. In multe situatii se intampla asa. Si pana atunci nu statea copilul in gara, aveam eu grija de el, asta nu era o problema. Daca voiau macar putin, se putea.

M-au luat frisoane de constiinta pt ca a trecut pe langa mine asa o decizie luata stupid, fara macar 1 singur motiv intemeiat, si fiind si vorba de cineva foarte apropiat mie.

Ma rog, poate frisoane de constiinta e impropriu spus, ma macina, dar nu neaparat ca as fi eu de vina, ci pur si simplu.

Dar frisoane de constiinta ai avut cand ai decis sa te combini cu ginerele, sotul fiicei tale in scaun cu rotile, sau la actiunile tale nu ai asa ceva?

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu sa aduci tema eticului cand tu deja ai facut lucruri lipsite de etica. Adica mustrarile de constiinta sunt selective? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei neaparat un copil de care sa ai grija, ca voiai sa fie "nora-ta" surogat pentru tine de fapt, sunt multi care deja sunt pe lume - ti s-a mai sugerat - si pe care chiar ii paste moartea aia de care te vaiti aiurea-n tramvai pentru niste celule ale altora. Apropo, e foarte bine ca au decis sa nu faca un copil acum. Cine stie ce tampenii ar fi facut ca parinti. Poate ai idee...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, MusetescuLiana a spus:

Nu, nu mi se pare ca sunt apti sa aiba grija de un copil. Momentan nu sunt. Insa dupa ce se nastea copilul, se puteau schimba lucrurile, poate vazandu-l etc se dezvoltau in ei sentimentele matern si patern. In multe situatii se intampla asa. Si pana atunci nu statea copilul in gara, aveam eu grija de el, asta nu era o problema. Daca voiau macar putin, se putea.

M-au luat frisoane de constiinta pt ca a trecut pe langa mine asa o decizie luata stupid, fara macar 1 singur motiv intemeiat, si fiind si vorba de cineva foarte apropiat mie.

Ma rog, poate frisoane de constiinta e impropriu spus, ma macina, dar nu neaparat ca as fi eu de vina, ci pur si simplu.

Îți doreai un nepot, sau ai început să îți dorești, după eveniment. Ăsta e unul din motivele care te fac să te tot gândești. 

Gândește-te mai mult la motivele lor, cele care au condus la decizia luată. Degeaba îți dorești tu copilul, dacă ei nu sunt pregătiți pentru el. Un copil crescut de părinți nepregătiți și lăsat prea mult cu bunica, de obicei iese cu niște diferențe față de cei crescuți în familia clasică, doriți și iubiți de către cei doi părinți.

Părerea mea este că avortul doar oprește un proces, nu ucide pe nimeni.

Și metodele de contracepție împiedică același lucru, dar în altă fază. Faptul că era deja o sarcină, nu garantează că ar fi fost totul bine, că părinții vor rămâne împreună, iar copilăria lui ar fi fost fericită. 

Nu te mai gândi la sarcina aia ca la o persoană, ar fi fost cale lungă până acolo. Eu mi-aș face griji mai mult pentru sănătatea norei, fiind o intervenție destul de nesigură/nerecomandată. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 hours ago, Maeve. said:

E greu sa aduci tema eticului cand tu deja ai facut lucruri lipsite de etica. Adica mustrarile de constiinta sunt selective? 

Nu am adus in discutie tema eticului, ci doar niste ganduri aiurea care nu-mi dadeau pace. Care nu au absolut nicio legatura cu ce am facut eu in trecut.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×