Sari la conținut
Forum Roportal
SilviaPP

Probleme grave in familie. Cum sa gestionez situatia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 3 ore, SilviaPP a spus:

fac rau ca nu o las langa fetita?

Nu se pune problema de bine sau rău. Faci ce vrei, ce simți, ce poți. Nu te grăbi sa o ierți dacă nu simți asta, pentru ca iertarea se face in timp, nu de pe o zi pe alta. 

Și eu cred ca au spus adevărul în ceea ce privește relația lor. Cu toate ca nu au nicio scuza, trebuie sa recunoști ca ai și tu o parte din vina plecând sa lucrezi în străinătate și lăsând cumva copilul în grija amândurora. 

Te-ai gândit ca te întorci după câțiva ani și totul va fi ca în ziua în care ai plecat? Întâmplarea a făcut ca soțul sa te însele cu mama ta, dar ar fi făcut-o probabil cu oricine. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 1/22/2021 at 10:59 PM, Gaslight said:

Nu se pune problema de bine sau rău. Faci ce vrei, ce simți, ce poți. Nu te grăbi sa o ierți dacă nu simți asta, pentru ca iertarea se face in timp, nu de pe o zi pe alta. 

Și eu cred ca au spus adevărul în ceea ce privește relația lor. Cu toate ca nu au nicio scuza, trebuie sa recunoști ca ai și tu o parte din vina plecând sa lucrezi în străinătate și lăsând cumva copilul în grija amândurora. 

Te-ai gândit ca te întorci după câțiva ani și totul va fi ca în ziua în care ai plecat? Întâmplarea a făcut ca soțul sa te însele cu mama ta, dar ar fi făcut-o probabil cu oricine. 

Poate ca am o vina ca am plecat cand avea copilul doar 1 an, ca nu i-am vazut un an etc, dar ca s-au cuplat ei, pentru asta nu consider ca am vreo vina. Ce daca i-am lasat in aceeasi casa, sa aiba grija de copil? Daca s-a ajuns sa nu-ti mai poti lasa mama cu iubitul, cu tatal copilului tau, in aceeasi casa, ca exista probabilitatea ca ei sa si-o t...a, e clara treaba. Cum puteam sa iau asta in calcul, doar nu-s bolnava...

Am plecat un singur an. Nu, nu m-am gandit ca totul va fi ca in ziua in care am plecat, dar din alta perspectiva, ca nu mai este copilul obisnuit cu mine, ca va trebui sa il "impac" intr-un fel pe iubitul meu pentru ca am lipsit atat, nicidecum din perspectiva aia.

Daca ar fi facut-o cu oricine era una, ca a facut-o cu maica-mea e alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si oricum a iesit un mare rahat. A degenerat totul, a generat si alte probleme de ordin practic. Toata viata m-am ferit de cloaca, de barfe, ca acum sa afle tot familionul, sa-mi crape obrazul de rusine, sa ajung de rasul curcilor. Si de la cine, de la un copil, exact ca in filmele cu prosti. 

S-a gandit frati-miu (care e doar fiul tatalui meu, nu si al mamei) sa se mute el de la Cluj la Bucuresti. Prin toamna, octombrie-noiembrie, cand erau cu mutarea, el si nevasta-sa ce s-au gandit, hai sa o lasam pe asta mica (fiica lor de 5 ani) la maica-mea, vreo 2 saptamani, sa nu o mai caram dupa noi Cluj-Bucuresti si sa o luam cand e gata totul la Bucuresti. Foarte frumos...ca acum sa iau eu in primire ditamai pleasca...

In weekend-ul de acum 2 saptamani, i-au serbat ziua fetitei lor acasa la maica-mea. Asa a vrut cumnata-mea si nu mai zic ca nu mi s-a parut tocmai ok. Stia ca tata, care este de fapt bunicul copilului, nu o sa vina acasa la mama, stia ca eu nu o sa vin (le zisesem ca am avut o altercatie cu maica-mea si ca prefer sa nu vin si nici sa o aduc pe fiica mea) si totusi a insistat la frati-miu, ca e loc mai mult, ca e curte, ca au copiii unde sa se joace...ma lasi...voia sa etaleze casa in fata prietenelor ei din Bucuresti, ma mir ca nu a zis ca e casa ei, mereu mi s-a parut cam parvenita si oportunista. Trec peste.

In mijlocul sarbatorii, la un moment dat la tv apar un el si o ea mai in varsta care se sarutau. Nu stiu ce au comentat adultii, ca se trezeste si nepoata-mea. Dar si mamaie a facut asa cu S (S este el). Au ras, au facut glume, au zis ca cine stie ce i s-a parut copilului, dar porcul de frati-miu s-a gandit sa mai faca el niste glumite. Si ia zi tati, ce mai facea mamaie cu S? Pai se pupau, se luau in brate si cred ca le era foarte cald. De ce tati crezi ca le era foarte cald? Pai si-au dat hainele jos. Pai cum tati de unde stii tu? Pai eu dormeam si cand m-am trezit am vrut sa ma duc la mamaie, dar mamaie avea treaba cu S, m-am uitat pe furis prin usa de la camera lui mamaie, si apoi m-am dus la mine in camera sa ma joc. Gata, incremenire totala.

M-a sunat frati-miu, ia uite ce zice asta mica, stii ceva de asta? Nu, ce sa stiu, te iei dupa un copil, ce stie ea...Dar nu e prost, normal ca a legat cu faptul ca m-am despartit de el, ca am plecat val vartej de la mama, ca zisesem ca am avut o "altercatie" cu ea etc. Atat m-au presat el si nevasta-sa ca pana la urma le-am zis ca stiu.

Ce rahaturi s-au creat:

1. Abia l-am convins pe frati-miu sa nu-i spuna tatei, sa tina cont de problemele lui cu inima si cu tensiunea. Cica nu o sa-i spuna, dar n-am incredere in el si mai ales in nevasta-sa aia care e tartorul dracilor.

2. Probabil acum sunt subiectul de barfa al cumnatei mele (Nu ca nu mai pot sa dorm noaptea din cauza asta, dar ma enerveaza). Mai ales ca nu prea o suport.

Poate se scapa cineva in fata tatei ca jar mananca.

3. Dupa ce cumnata-mea a jignit-o pe maica-mea in fel si chip, ca vezi Doamne ce a putut sa vada copilasul ei (si asta ma enerveaza, oricum ar fi, nu are dreptul aia sa ii vorbeasca asa), ce s-a gandit dupa aceea, ca de fapt e mai bine sa o perieze pe maica-mea, nu sa se puna rau cu ea. Ca daca tot s-a mutat la Bucuresti, de ce sa nu profite, sa mai stea mama cu fii-sa, poate sa le mai faca si ceva de mancare, de ce nu, poate mai primeste si ea o bratarusa, un inelus, ca nu pierdea nicio ocazie sa-i spuna mamei vai, ce obiecte frumoase ai, vai ce bijuterii ai, vai de capul ei de profitoare.

Singurul lucru bun in asta e ca si-ar mai ocupa si mama timpul cu ceva si nu ar mai fi singura, dar ei mereu au cautat-o cand au avut nevoie, iar cand nu aveau nevoie nu o sunau cu lunile. Aia a si zis mai demult, ce, e doar fosta mea soacra vitrega. Pai daca e fosta soacra si vitrega chiar, du-te in...si nu mai atarna la ea. Nu suport sa stiu ca profita de ea si ea nu-si da seama, mereu a zis las-o mama, las-o, cand ma mai luam eu de ea.

Si mie doamna imi spune bine faci ca nu mai vorbesti cu ea, bine faci ca tii copilul departe de ea (da, sa o tii tu pe fii-ta aproape), eu n-as mai vorbi cu ea niciodata in locul tau (normal, ce se gandeste ca asa poate pune si ea mana pe ceva daca o "consoleaza" pe maica-mea). Nu ma intereseaza averea mamei, averea tatei, puteam sa stau pe banii lor daca voiam, dar am ales sa muncesc si sa fac ce imi place. Ma intereseaza sa nu profite ea de mama, mai bine sa-i dea unui strain decat ei, aia e in stare sa nu-ti dea o cana cu apa la batranete, stiu eu ce stiu. 

Asa ca acum, pe langa partea emotionala si psihica, mai stau si cu frica in san sa nu afle tata si mi se mai urca si sangele la cap ca aia poate profita de mama, ca ea mereu a fost o fraiera.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 47 minute, SilviaPP a spus:

Asa ca acum, pe langa partea emotionala si psihica, mai stau si cu frica in san sa nu afle tata si mi se mai urca si sangele la cap ca aia poate profita de mama, ca ea mereu a fost o fraiera.

Asta inseamna adrenalina. La tine este valabila vorba aia cu: nici un moment de plictiseala.

Lasa ca altii au o viata plata, motiv pentru care imbatranesc repede. Tu te bucuri de actiune si neprevazut.:smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Silvia, in opinia mea, iti recomand sa faci meditatie zen cu instructor. Dupa ce ti-ai pregatit mintea prin autodisciplinare, poti face cateva sedinte cu un coach. In definitiv, acestea nu sunt mai rele decat a trai in torment, cum faci acum. Ce ai de pierdut incercand?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 hours ago, adal* said:

Asta inseamna adrenalina. La tine este valabila vorba aia cu: nici un moment de plictiseala.

Lasa ca altii au o viata plata, motiv pentru care imbatranesc repede. Tu te bucuri de actiune si neprevazut.:smile:

Daaa, cred ca mi-au iesit peri albi de la atata adrenalina in ultimele luni.

Dar o sa-mi revin eu pana la urma, trebuie, altfel nu se poate.

Daca unii nu te-ar "compatimi" si nu le-ar fi "mila de tine" ar fi mai usor. A gasit-o pe asta sa se mute de la Cluj, sa ma sune pe mine in fiecare zi, esti bineee, si sa tot deschida subiectul. Daca suni in fiecare zi sa ma intrebi daca sunt bine, dar sa nu te poti abtine si sa deschizi subiectul iar si iar, nu, nu sunt bine. Si pe langa sa-ti mai strecoare si fapte banale cotidiene, care stie ca oarecum te enerveaza, a fost aseara O (O este mama) pe la noi sa ne faca mamaliguta cu branza si smantana, mi-era poftaaa si eu nu stiu sa fac mamaliga, mi-e poftaaa de ardei umpluti, cred ca o sa o rog pe O sa ne faca ea, mie nu prea imi ieees...dar la Cluj ce c...t mancai. Comanda-ti frate, las-o pe O. Cand o auzi, vorbeste moaaale si luuung, vorba din aia de suna prefacut, de iti vine sa-i spargi dintii din guuura.

Ma gandesc ca saptamana viitoare urmeaza o iahnie ceva:))

Crede ca e bucatareasa ei, ca e vreo ruda de a ei de la tara, sa stea sa-i faca ei mamaliga. Am impresia ca are o placere ascunsa sa o vada pe doamna de la vila (asa e in capul ei parvenit) cum sta sa-i faca ei mamaliga si ardei umpluti si sarmale si mai stiu eu ce.

Si nu ca as avea ceva impotriva sa ajute pe cineva care merita, dar ei nu merita, cand nu aveau nevoie de nimic nu auzeai de ei cu lunile. Si am vazut-o cum se comporta cu tatal ei, doar pentru ca este un om simplu de la tara si cum s-a comportat cu soacra-sa reala, cu mama fratelui meu, la fel, doar pentru ca era o femeie simpla, cand femeia aia era asa buna si simtita si la locul ei, nu se ridica la standardele ei inalte de doamna de la coada vacii, de cate ori nu ne-a facut sa ne simtim prost, si mai ales pe mama, fata de femeia aia saraca, cand pe mama o prezenta in gura mare ca soacra ei si pe mama fratelui meu ca...da, si ea e tot soacra mea, cu juma' de gura.

Mie imi zice de maica-mea vaaai cum a putut sa-ti faca asa ceva, baga niste critici si pe urma banuiesc ca o cheama sa-i faca mamaliga???

Dar ea bineinteles ca in fata altora sustine ca nu prea mananca mancaruri traditionale romanesti, ca sunt prea grase, uleioase, poate o salata, un peste, niste scoici...nu creeeeed, cum poate sa sufere cineva asa de el. Nu-i e rusine...

Nu vreau astfel de oameni in preajma mamei. 

Ia zi, ca tu esti mai transant asa, cum sa scap de asta? Sa o bag cu capul in mamaliga?:))

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, SilviaPP a spus:

Nu vreau astfel de oameni in preajma mamei. 

Ia zi, ca tu esti mai transant asa, cum sa scap de asta? Sa o bag cu capul in mamaliga?:))

Ce sa zic? Nu stiu. Am impresia ca acum, daca stai sa te gandesti, ai fi preferat ca mama-ta sa fie mai degraba cu fostul tau, decat sa traga de ea cumnata-ta, sau ce-o fi ea.

Ma gandesc ca daca ramaneau impreuna, ar fi putut sa aiba grija de fata si tu sa iti vezi de job, dar ai luat-o tu prea in tragic. Asta este.

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 2/5/2021 at 8:32 PM, adal* said:

Ce sa zic? Nu stiu. Am impresia ca acum, daca stai sa te gandesti, ai fi preferat ca mama-ta sa fie mai degraba cu fostul tau, decat sa traga de ea cumnata-ta, sau ce-o fi ea.

Ma gandesc ca daca ramaneau impreuna, ar fi putut sa aiba grija de fata si tu sa iti vezi de job, dar ai luat-o tu prea in tragic. Asta este.

 

 

Nu, asta iese din discutie. Si nu e vorba neaparat  ca "trage" de ea, ca nu moare daca mai sta cu fetita lor (chiar ii place sa stea cu ea, cand s-a nascut fetita lor, maica-mea a fost cateva luni la Cluj sa ii ajute cu copilul, e atasata de copilul asta), si nu e mare branza daca le mai face si lor cate ceva de mancare (daca asta se intampla ocazional si nu devine un obicei bineinteles), problema e CINE "trage" de ea, si cum pune problema (la ea deja a devenit un obicei) si cum jubileaza ea la telefon cand spune ca i-a facut ei mamaliga (m-am blocat la chestia cu mamaliga:pardon:). De parca e ceva injositor sa faci mamaliga, pe bune. Ea mereu a fost invidioasa pe mine, pe sor-mea (sor-mea era rasfatata aia, fitoasa aia, eu sunt o "patachina" de mama, una care vrea sa-i faca ma-sa tot si ea sa-si vada de santierele ei), asa ca acum probabil se simte in al noualea cer ca a ajuns mama sa-i faca ei si nu mai imi face mie (imi venea sa-i zic, chiar mi-a facut mama tot, mi-a f...t si barbatul, vrei si tu? Ca pana la urma e doar fostul ei fiu vitreg, nu e o problema, dar nu i-am zis pentru ca o jigneam pe mama, ca altfel...). Mama a fost si ea de-a lungul timpului "pasasuta" (asta o stim de la nepoata-mea, mami i-a zis lui tati cand s-au certat, ma-ta e o "pasasuta", si sigur ma-ta nu era mama lui care a murit, ci mama mea). Asta e deranjant, CINE "trage", nu ca "trage".

Cred ca scriu aici ca sa imi vars nervii si sa nu ma duc sa o iau la omor:triniti::boxing::lol2:

In niciun caz nu as fi permis ca fetita mea sa creasca langa o bunica si langa un tata care aveau o relatie. Jesus:resent:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×