Sari la conținut
Forum Roportal
SilviaPP

Probleme grave in familie. Cum sa gestionez situatia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai conteaza pentru tine acel barbat si maica ta???   pentru mine ar fi devenit ZERO amandoi din moment ce am auzit ca s-au combinat.  Insa te vad una care va cauta noduri in papura ca sa dovedesti nu stiu ce pentru tine si lumea din jur sa rada de tine cate de naiva esti.  Ce mai cauti acolo???

"ce drepturi legale in Elvetia:))"???  ... credeam ca traiesti pe Planeta Terra, dar vad ca nu intelegi ca intr-o alta tara afara din EU esti ilegal daca n-ai acte legale adica Permis de munca si de sedere se numesc acte legale!!!   Vad ca nu stii ce se intampla in jurul tau. 

Tocmai de accea omu' nu te-a luat LEGAL sa fie liber sa se foota cu cine doreste si el este OK, chiar daca a ales pe maica ta.

"Cum poti sa fi tu asa convinsa ca eu am avut relatii aici? Wow"  pentru ca ca e NATURA UMANA.  WoW ... si e practicat de tineret mai ales ... dar nici alea de 76 de ani n-au calea blocata ca mai despart familii cu talente speciale.   

Pentru ce te duci inapoi, sa rada lumea de tine???   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Maeve. a spus:

de ce ar nascoci vecina asa ceva?

Intotdeauna exista posibilitatea ca anumite gesturi intre apropiati sa nasca interpretari pentru o persoana din afara. Poate vecina nici nu vede bine de departe si nu am incredere in vecini de astia bagaciosi, care vor sa se faca utili, indiferent de consecinte.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, adal* a spus:

Intotdeauna exista posibilitatea ca anumite gesturi intre apropiati sa nasca interpretari pentru o persoana din afara. Poate vecina nici nu vede bine de departe si nu am incredere in vecini de astia bagaciosi, care vor sa se faca utili, indiferent de consecinte.

mie niste vecini mi-au zis ca sunt adoptata ( cand eram adolescenta desigur ) bine, am aflat apoi si de la familie...poate intentiile lor nu sunt bune dar sa discrediteze asa rau adevarul?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
27 minutes ago, adal* said:

Poate ca nu este nimic intre ei si nici nu se simt obligati sa dea explicatii pentru niste banuieli ale tale. Ai asa inceredere in vecina aia?

Eu nu as crede asa ceva din principiu. Sau as crede dupa o discutie face to face. Este chestie de incredere. Nu m-as lua dupa toti vecinii.

S-ar putea sa te trezesti tu pusa la zid si de mama si de partener.

 

Vecina aia e prietena mea cea mai buna si nasa copilului meu. Vecina aia i-a vazut in casa mamei, unde se ducea des sa mai stea cu fetita. Vecina aia mi-a trimis si poze...deci nu m-am luat dupa toti vecinii...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, SilviaPP a spus:

Vecina aia e prietena mea cea mai buna si nasa copilului meu. Vecina aia i-a vazut in casa mamei, unde se ducea des sa mai stea cu fetita. Vecina aia mi-a trimis si poze...deci nu m-am luat dupa toti vecinii...

Te cred, daca zici tu.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, SilviaPP said:

hmm...am eu o teorie, de ce nu ar vrea sa vorbim prin telefon, dar poate e doar in capul meu, un scenariu de-al meu, ca deja mi-am facut mii de scenarii:))

S-or teme ca daca imi recunosc prin telefon si sunt singura aici poate fac o prostie...asa daca imi recunosc in fata, sunt acolo cu ei, ma au sub control:))

Dar nici nu neaga, nici n-ar avea cum...

Dar daca e asa, sunt dusi cu capul, nu ma cunosc...nu as face o prostie, cel mult as face o depresie, incerc sa nu, ma abtin, dar...e greu

zic asta pt ca ma suna de n ori pe zi si se panicheaza daca nu raspund....omg:))

Silvia, nu e acceptabil sa nu clarifice; sa te lase sa astepti pana la anul. Ce fel de consideratie e asta? Deja spui ca se afiseaza public fara nicio jena. Ai tot dreptul sa ceri explicatii urgent.

Vad ca incerci sa le cauti scuze, de genul preocuparii cum ca ai cadea intr-o depresie. Daca asta ar fi motivul, s-ar gandi si ca incertitudinea are acelasi efect, daca nu unul mai grav (desi poate le-ai clarificat ca nu mai e vorba de incertitudine, devreme ce ai dovezi). Asta nu e subiect de tratat "mai incolo". Se asteapta cumva sa ai o viata normala intre timp, cu o asemenea problema? Si cum se face ca te suna de N ori pe zi, deci timp de stat de vorba au, dar nu vor sa trateze subiectul?

Mai degraba vor cateva luni de "liniste".

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, adal* said:

Poate ca nu este nimic intre ei si nici nu se simt obligati sa dea explicatii pentru niste banuieli ale tale. Ai asa inceredere in vecina aia?

Unu la mana, spune ca a primit poze; nu stiu in ce ipostaze, insa trebuie sa fi fost convingatoare.

Doi (si poate chiar mai important), daca nu ar fi fost adevarat, ar fi negat pe loc, nu ar fi spus "vorbim peste cateva luni despre asta".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 minutes ago, Abbie3 said:

Silvia, nu e acceptabil sa nu clarifice; sa te lase sa astepti pana la anul. Ce fel de consideratie e asta? Deja spui ca se afiseaza public fara nicio jena. Ai tot dreptul sa ceri explicatii urgent.

Vad ca incerci sa le cauti scuze, de genul preocuparii cum ca ai cadea intr-o depresie. Daca asta ar fi motivul, s-ar gandi si ca incertitudinea are acelasi efect, daca nu unul mai grav (desi poate le-ai clarificat ca nu mai e vorba de incertitudine, devreme ce ai dovezi). Asta nu e subiect de tratat "mai incolo". Se asteapta cumva sa ai o viata normala intre timp, cu o asemenea problema? Si cum se face ca te suna de N ori pe zi, deci timp de stat de vorba au, dar nu vor sa trateze subiectul?

Mai degraba vor cateva luni de "liniste".

 

Cam ai dreptate, adevarat, oricum am aflat si le-am trimis si pozele pe care le am, in care se saruta de mama focului..bleah:))...dar sa dea dracu' daca au vrut sa mi explice ceva...adevarat ca e ciudat...hmm...mai imi pica niste fise cu ce mai citesc pe aici:))

Liniste in ce sens?

Si cum se face ca te suna de N ori pe zi, deci timp de stat de vorba au, dar nu vor sa trateze subiectul?...nu stiu, mama ma suna ca stie ca mai am deplasari pe santiere si sa se asigure ca nu mi-a cazut vreo caramida in cap:)))) mai si rad ca altfel...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, SilviaPP a spus:

Nu se pune problema sa ma impiedice sa mi iau copilul.

Eu n-aș fi chiar atât de sigur deoarece este tatăl copilului tău, iar dacă îl iei fără acordul lui cred că se numește răpire.

Una peste alta, va trebui să aveți un contact limitat ținând cont că aveți un copil împreună. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×