Sari la conținut
Forum Roportal
Tomaso

Tutuorial - recunoașterea șantajului emoțional

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 2 minute, Motorină a spus:

Incerc sa inteleg cauza. Dar de obicei e altu'. Ascut securea. Mai distrug viata cuiva, ca sa am eu orgoliul intreg. Se mai intampla!

De obicei te schimba in rau doar lucrurile care te inving. De ce majoritatea femeilor nu fac fata vietii? :lol2:

Au nevoie de schimbari... Si ciocolata. De cate ori nu fac fata... realitatii.

Esti absorbit de control si putere. Daca pentru tine exista doar invingatori si invinsi, afla ca femeia nu vede mereu viata ca pe o competitie unde trebuie sa castige. Asta e la raliu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Motorină a spus:

Esti atat de sigura ca o sa fie abateri, care nu sunt deja inscrise in lista mea de posibilitati, si nu au deja niste idei de rezolvare/depasire?

Nu cred ca unii pot trai o viata perfecta, lipsita de necazuri. Acum nu zic sa o duca prost, pot fi oameni cu vieti linistite si previzibile dar chiar nu consider ca viata tuturor e liniara si atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Maeve. a spus:

Esti absorbit de control si putere. Daca pentru tine exista doar invingatori si invinsi, afla ca femeia nu vede mereu viata ca pe o competitie unde trebuie sa castige. Asta e la raliu.

Sau poate ca sunt psihopat. Gasesc placere in cazurile alea; oricum, se intampla tot mai rar, acum am altele mai importante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Maeve. a spus:

Nu cred ca unii pot trai o viata perfecta, lipsita de necazuri. Acum nu zic sa o duca prost, pot fi oameni cu vieti linistite si previzibile dar chiar nu consider ca viata tuturor e liniara si atat.

Vorbind totusi de relatii; care ar fi exemplul tau?

Un baiat si o fata "se iubesc". Fetei ii moare bunicul, la 86 de ani. Este coplesita, asa ca se desparte de baiat.

Asta e logica feminina?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Maeve. said:

Cum spuneam, nu imi place sa DEZBAT CU TINE. tu esti cu dexul, acceptiunea, treburile stiintifice. Mai lasa-i pe altii sa FOLOSEASCA CUVINTELE SI CONTEXTELE CUM VOR. nu toate cuvintele sunt folosite cu sensul propriu. Asa ca nu are rost sa ne batem capul. Tu dezbate stiintific, lingvistic, metodic cu cine vrei tu. Eu ma retrag. 

Poi, nu poți să folosești cuvintele și sintagmele cum vrei tu, adică într-un mod complet aiurea, care nu au legătură cu sensul lor. Pentru că în felul ăsta, până-n coadă, nu te vei mai înțelege cu nimeni. Reiterez, exemplul pe care l-ai dat tu n-are nici în clin nici în mânecă cu noțiunea de „șantaj”.

Dar sigur că ești liberă să dezbați cu cine-ți place ție.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Motorină a spus:

Vorbind totusi de relatii; care ar fi exemplul tau?

Un baiat si o fata "se iubesc". Fetei ii moare bunicul, la 86 de ani. Este coplesita, asa ca se desparte de baiat.

Asta e logica feminina?

Pot lua o pauza. Nu zic sa se desparta. Sau pot fi in relatie dar nu e asa dulcica si nu are chef sa auda de problemele tale cu masina, ipotetic vorbind. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Maeve. a spus:

Pot lua o pauza. Nu zic sa se desparta. Sau pot fi in relatie dar nu e asa dulcica si nu are chef sa auda de problemele tale cu masina, ipotetic vorbind. 

Pauza... In care sa experimenteze. De obicei, scuzele astea "ascund" comportamentul de curva. Parerea mea este ca nu iesi dintr-o relatie ok decat daca nu mai e ok. Nu ai cum sa cauti logica; multe chestii din comportamentul femeilor sunt demne de bancuri negre. Sau animatii cu Joan Cornella. De fapt nu, alea sunt mai inteligente :lol2:

Masinile mele nu au probleme, nu sunt Volzvagin.

Editat de Motorină

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Motorină a spus:

Pauza... In care sa experimenteze. De obicei, comportamentul asta "ascunde" comportamentul de curva. Parerea mea este ca nu iesi dintr-o relatie ok decat daca nu mai e ok. Nu ai cum sa cauti logica; multe chestii din comportamentul femeilor sunt demne de bancuri negre. Sau animatii cu John Cornella. De fapt nu, alea sunt mai inteligente :lol2:

Masinile mele nu au probleme, nu sunt Volzvagin.

Daca cele care au luat pauza de tine, s-au cuplat cu altii, probabil nu ai fost compatibil cu ele. Bine, greseala lor a fost sa zica ca vor sa se intoarca in relatie. Dar asta e alta poveste. Bine, unele pauze sunt doar pauze dar in cazul tau e mai diferit. Am inteles asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Motorină a spus:

Pauza... In care sa experimenteze. De obicei, comportamentul asta "ascunde" comportamentul de curva. Parerea mea este ca nu iesi dintr-o relatie ok decat daca nu mai e ok. Nu ai cum sa cauti logica; multe chestii din comportamentul femeilor sunt demne de bancuri negre. Sau animatii cu John Cornella. De fapt nu, alea sunt mai inteligente :lol2:

Masinile mele nu au probleme, nu sunt Volzvagin.

Probabil ti-ai ales tipe care nu cautau in tine ceva permanent dar care nu aveau curajul sa zica de la bun inceput. D-aia comportamentul feminin ti se pare irational de cele mai multe ori. Sau poate ca ea se schimba in timp si poate nu ii mai place nu stiu ce. Bine, aici conteaza si motivul primordial pentru care s-a cuplat cu tine.

Editat de Maeve.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Maeve. a spus:

Daca cele care au luat pauza de tine, s-au cuplat cu altii, probabil nu ai fost compatibil cu ele. Bine, greseala lor a fost sa zica ca vor sa se intoarca in relatie. Dar asta e alta poveste. Bine, unele pauze sunt doar pauze dar in cazul tau e mai diferit. Am inteles asta.

In cazul meu nu au fost pauze; a fost suspans, concurenta, teatru, circ, campanie electorala, prezentare cu vanzare, orice... Numai nu relatie. In majoritatea mi-am bagat eu picioarele si am iesit, altfel... Eram si acum 2-3-8 baieti si o fata.

Daca mi s-ar pune ideea de pauza, as respecta decizia. Chiar respect oamenii care stiu sa ia decizii; mai rar femei :lol2:

Colega de clasa cu care am avut o relatie, mi-a zis candva de pauza. Am acceptat, apoi nu stia cum sa isi ceara scuze. Cam asa plictisesti un baiat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×