Sari la conținut
Forum Roportal
Tomaso

Tutuorial - recunoașterea șantajului emoțional

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 2 minute, Maeve. a spus:

Pai da. Necazurile schimba oamenii. Calitatile sunt trecatoare. Fizicul se schimba. Situatiile majore de viata pierderea unui copil, pierderea unei case, etc. Diverse crize majore in viata sau de cuplu. Asadar, partenerul tau de la inceput nu va ramane mereu ca la inceput.

Acum serios, sunt singurul care se imbunatateste din orice, si apreciaza persoanele cinstite/nu renunta la ele din motive puerile? :dry:

Te-ai inspirat din piesa lui Vescan? Imi place vocea Melinei. Povestea e mai mult decat penibila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Motorină a spus:

Acum serios, sunt singurul care se imbunatateste din orice, si apreciaza persoanele cinstite/nu renunta la ele din motive puerile? :dry:

Te-ai inspirat din piesa lui Vescan? Imi place vocea Melinei. Povestea e mai mult decat penibila.

Povestea se inspira din alte povesti mixate auzite de mine din realitatile altora. Unele povesti sunt frumoase, altele nu. Oricum, calitatile de la inceput nu raman. Asta era ideea mea. Nu ai cum controla cum functioneaza o relatie. Nu o poti regiza la infinit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Maeve. said:

Draga mea...tii mult la mine, nu e asa ca imi prepari paste in seara asta? Ti-am cumparat rochia aia faina pentru ca te iubesc asa mult.

Șantajul este o constrângere exercitată asupra cuiva prin amenințarea cu divulgarea unui secret compromițător sau prin alte mijloace de intimidare, cu scopul de a dobândi în mod injust un folos pentru sine sau pentru altul.

Nicio treabă cu ce spuseși tu mai sus. Hai să nu sărim calul! :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Motorină a spus:

Acum serios, sunt singurul care se imbunatateste din orice, si apreciaza persoanele cinstite/nu renunta la ele din motive puerile? :dry:

Te-ai inspirat din piesa lui Vescan? Imi place vocea Melinei. Povestea e mai mult decat penibila.

 

Si cei care nu se imbunatatesc, ce facem cu ei? Ii aruncam la gunoi? Zici ca te upgradezi non stop. Si vrei si parteneraca sa fie la fel. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Maeve. a spus:

Ce castigi daca ai bunuri in comun sau faci copii? Crezi ca daca te lasa sotia, are grija copilul de tine? Ca tot nu am inteles

Nu poate pleca atat de usor.

Acum 2 minute, Maeve. a spus:

Ce faci? O plimbi cu bicicleta? Ca altfel nu vad cum sa treaca testul masinii

Vorbeam de masini sigure. Multe airbag-uri, caroserie solida, etc. Nu Logan. Plus conduita preventiva, ca sa evit accidentele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Șantajul este o constrângere exercitată asupra cuiva prin amenințarea cu divulgarea unui secret compromițător sau prin alte mijloace de intimidare, cu scopul de a dobândi în mod injust un folos pentru sine sau pentru altul.

Nicio treabă cu ce spuseși tu mai sus. Hai să nu sărim calul! :smile:

Ok. Am uitat ca tu discuti doar cu dexul la indemana. Viata nu e ca in dex. Ok. Raman sa dezbat cu Motorina. Chiar daca nu e de acord cu mine, intelege la ce ma refer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Motorină a spus:

Nu poate pleca atat de usor.

Vorbeam de masini sigure. Multe airbag-uri, caroserie solida, etc. Nu Logan. Plus conduita preventiva, ca sa evit accidentele.

Deci uite aici santaj emotional. Ai copii, nu pleci asa usor ca nu poti sa iti parasesti sotul? qed 

Viata e viata. Daca e sa mori sau sa patesti ceva grav, patesti oricum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Maeve. a spus:

Oricum, calitatile de la inceput nu raman.

Nu o poti regiza la infinit.

Natural nu se poate? De ce am sta cu morcov in dos, sa ne straduim sa fim "perfecti" la inceput, daca stim ca nu o putem tine asa?

Si... Cine, ce regizeaza? Eu sunt chiar mai "EU" cand ies cu o tipa, decat cand ies cu prietenii. Le las sa vada tot ce reprezint.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Motorină a spus:

Natural nu se poate? De ce am sta cu morcov in dos, sa ne straduim sa fim "perfecti" la inceput, daca stim ca nu o putem tine asa?

Si... Cine, ce regizeaza? Eu sunt chiar mai "EU" cand ies cu o tipa, decat cand ies cu prietenii. Le las sa vada tot ce reprezint.

Pai zis ca te imbunatatesti din orice. Ce facem? Esti natural pentru ca te consideri vesnic upgradat? Ori esti imperfect, ori esti upgradat. Decide-te.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Maeve. a spus:

Viata e viata. Daca e sa mori sau sa patesti ceva grav, patesti oricum.

Bla bla. Crestinism.

Daca eram tont, o pateam de multe ori. Si asa era sa o patesc de cateva ori, si a tinut doar de noroc.

E o stiinta destul de exacta, singura variabila este traficul/comportamentul celorlalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×