Sari la conținut
Forum Roportal
Tomaso

Tutuorial - recunoașterea șantajului emoțional

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 23 ore, Stu' a spus:

Caci tu nu te transformi ca om, doar pentru ca apare un crai/ o craiasa la orizont. 

Dar o poti proteja putin, cel putin de defectele de care esti constient. Nu mi se par ok nici oamenii care "isi asuma" defectele in sensul ca le etaleaza cu nerusinare, si spun ca "asa sunt ei", fara sa le pese de deranjul pe care il fac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 11/7/2020 at 5:01 PM, Motorină said:

Mie îmi place să aduc ideea de dragoste condiționată, în timp ce ipocriții flutură falsa "iubire necondiționată", ca și cum ar fi un lucru bun.

 

 

Așa? Condiționată de ce? De bani, proprietăți, poziție socială, faimă? Nu cumva aici e ipocrizia? :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 ore, Vriies a spus:

Așa? Condiționată de ce? De bani, proprietăți, poziție socială, faimă? Nu cumva aici e ipocrizia? :smile:

De dragoste. Nu ma arunc sa ofer mai mult decat primesc, decat asa, in doze mici, de mostra. Nu imi plac deloc relatiile in care unul alearga in limba dupa celalalt, oferind tot de are, iar celalalt il lasa in asteptare.

Iar intr-o relatie mai lunga/serioasa, ma astept sa se pastreze calitatile de la inceput; asta ofer si eu, astea imi sunt conditiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, Motorină said:

De dragoste. Nu ma arunc sa ofer mai mult decat primesc, decat asa, in doze mici, de mostra. Nu imi plac deloc relatiile in care unul alearga in limba dupa celalalt, oferind tot de are, iar celalalt il lasa in asteptare.

Iar intr-o relatie mai lunga/serioasa, ma astept sa se pastreze calitatile de la inceput; asta ofer si eu, astea imi sunt conditiile.

Oki, deci condiționată în primul rând de dragostea noastră,  a celui/celei care oferă.

Asta e baza.

Apoi, sigur că e musai să primim un feedback. Pentru că nu poate fi vorba de dragoste împlinită dacă nu primim același semnal de la celălalt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 minute, Vriies a spus:

Apoi, sigur că e musai să primim un feedback. Pentru că nu poate fi vorba de dragoste împlinită dacă nu primim același semnal de la celălalt.

Sunt multe relatii care "functioneaza" pe schema asta: el sau ea sunt cu increderea la 0, dar obsedate de celalalt. Celalalt e mai prost decat primul, dar ramane sef, se lasa rugat, iubit, iar in schimb, face pe seful/nazuri. In total, amandoi sunt prosti, si nu depasesc inteligenta "sefului". Dar e dragoste oarecum neconditionata, pentru ca prostul care il iubeste orbeste pe "sef/sefa", ar face orice pentru el, nu vede rostul vietii fara acea relatie.

Ei bine, eu nu vreau asa ceva. Visez la o partenera egala, cu inteligenta ei, care sa ma aleaga la randul ei, si sa fie in stare sa respire fara mine, sa-mi poata da si peste nas (prietenos) unde o duce mintea mai mult, sa nu ma vada vreun ceva (maret) ce nu sunt, si nici sa nu se creada ea vreo nemaintalnita de neinlocuit.

Dragoste platonica, domne. Adica raman singur, dar am vise frumoase :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Motorină said:

Sunt multe relatii care "functioneaza" pe schema asta: el sau ea sunt cu increderea la 0, dar obsedate de celalalt. Celalalt e mai prost decat primul, dar ramane sef, se lasa rugat, iubit, iar in schimb, face pe seful/nazuri. In total, amandoi sunt prosti, si nu depasesc inteligenta "sefului". Dar e dragoste oarecum neconditionata, pentru ca prostul care il iubeste orbeste pe "sef/sefa", ar face orice pentru el, nu vede rostul vietii fara acea relatie.

Ei bine, eu nu vreau asa ceva. Visez la o partenera egala, cu inteligenta ei, care sa ma aleaga la randul ei, si sa fie in stare sa respire fara mine, sa-mi poata da si peste nas (prietenos) unde o duce mintea mai mult, sa nu ma vada vreun ceva (maret) ce nu sunt, si nici sa nu se creada ea vreo nemaintalnita de neinlocuit.

Dragoste platonica, domne. Adica raman singur, dar am vise frumoase :lol2:

Nu cred că ai înțeles. Eu mă refeream la altceva. Anume la faptul că cel care tre să investească primul, sunt doar eu, indiferent că ar fi vorba de bărbat sau femeie. Adică, întâi am ceva de oferit ca ființă și după aia am ceva de primit de la alte ființe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Vriies a spus:

Nu cred că ai înțeles. Eu mă refeream la altceva. Anume la faptul că cel care tre să investească primul, sunt doar eu, indiferent că ar fi vorba de bărbat sau femeie. Adică, întâi am ceva de oferit ca ființă și după aia am ceva de primit de la alte ființe.

Am precizat si eu de o mostra. Aia dureaza 2-3-5 intalniri, fara feedback concret. De acord.

Dar am adus vorba de cei care dau de la ei cu anii, fara sa primeasca in schimb altceva decat... critici, eventual. Si suspans.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Motorină said:

Am precizat si eu de o mostra. Aia dureaza 2-3-5 intalniri, fara feedback concret. De acord.

Dar am adus vorba de cei care dau de la ei cu anii, fara sa primeasca in schimb altceva decat... critici, eventual. Si suspans.

Eh, aceștia sunt romanticii prin excelență! Ar fi în stare să dea tot și să primească măcar un... suspans! :laugh:

Bine, în zilele noastre romanticii îs cam pe cale de dispariție. Noi am devenit mult mai pragmatici, e-adevărat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, dar pare că ne-am luat cu „dragostea” și ne-am depărat un picuț de subiect, care era recunoașterea șantajului emoțional. :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Motorină a spus:

r intr-o relatie mai lunga/serioasa, ma astept sa se pastreze calitatile de la inceput; asta ofer si eu, astea imi sunt conditiile.

Pai oamenii se schimba. Sau situatiile se schimba. Asadar si trasaturile noastre se schimba. Cum vrei sa fie mentinute calitatile de la inceput?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×