Sari la conținut
Forum Roportal
Ursulea

Foxpro26

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am cateva intrebari pentru cei ce intereseaza acest subiect.In C: an instalat FWP26.Baza de date se afla in directorul de: ;Meniul principal al bazei de date apare atunci cand dau clic pe nume_fisier.FXP, problema este ca de cateva zile in coace nu mai apare meniul ci doar niste patratele.intrebarea este cum sau ce trebuie facut ca sa revin la interfata normala a bazei de date.Astept un raspun cat mai urgent.Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am inteles mare lucru !

Oricum, se pare ca vreti sa lansati o aplicatie fox (extensia "fxp" o are un fisier "prg" dupa compilare), dar in loc sa va lanseze fox-ul si apoi aplicatia, se intra in regim editare (Wordpad, Notepad, etc). Se poate sa fi incercat anterior sa deschideti cu un editor forma compilata a aplicatiei (aproape sigur!). Incercati sa intrati in fox si de acolo rulati aplicatia (DO nume_aplic) .

Asa poate o sa va apara si structura ( nu meniul !) bazei de date.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca fac asa cum mi-a-ti spus atunci intrebarea mea este: Mi se sterg din baza datele pe care le-am introdus daca recompilez programul?Deci sa inteleg ca exista un fisier.prg pe care trebuie sa il compilez cu foxul? desi sincer eu nu am vazut nici un fisier cu extensia PRG.Vreau o explicatie:(!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bazele de date sunt tinute in fisiere *.dbf. Acelea trebuie copiate intr-un loc sigur. Din cate stiu si eu, programele sunt in fisiere .prg, dar la varianta profesionala sunt si sub forma de .exe. sa-ar putea sa fie fie in directorul de fox, fie in cel din care este lansat, fie in cel de lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu se sterg bazele daca se compileaza programul.

Ca sa nu riscati nimic totusi cu bazele de date este bine sa le mai pastrati si in alt loc (cum sa-a mai sugerat aici)

2. Ca sa recompilati programul, trebuie sa aveti sursa (*.prg).

 

In general daca nu aveti sursa programului nu se pot face prea multe.

 

Revin si intreb : Ati lansat Fox (din directorul Foxpro26 - sa zicem) apoi ati dat din meniul care va apare DO numeprg (cel cu extensie fxp) ?

 

Apropo, este fox pentru. DOS sau pentru. Windows ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×