Sari la conținut
Forum Roportal
Cezara6

Relația mea cu Dumnezeu cand beau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar acum, Freitodekel a spus:

Eu zic că e o propapagare de cea mai joasă spetă 

Fie omul chiar a avut aceste halucinatii, fie este o poveste inventata. Dar propaganda crestina se foloseste de cazul lui in ambele variante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citez din articol:

Am fost luat intr-un loc unde si bogatii si saracii  se pregateau sa manance. Am intrebat “ Cine le pregateste mancarea sa manance?” Regele Iadului mi-a raspuns “ Saracii trebuie sa-si prepare propria mancare, dar bogatii au pe altii care le gatesc.” 

 

Hahaha! Pana si in iad e la fel ca pe pamant. Bogatul tot rasfatat de altii mai nenorocosi ramane.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Am inceput sa merg pe drumul credinciosilor. Dupa aceea am calatorit aproximativ o ora, suprafata drumului s-a transformat in aur pur. Era atat de pur, incat cand am privit in jos mi-am putut vedea reflexia perfect. "

Si  in rai, tot aurul e la putere! Hahaha. lui Dzeu si sfintilor le place aurul, incat l-au pus ca pavaj. Hahaha! Asta arata ca dzeu e mamona, dracul aurului.

 

"Spre partea dreapta incepea un drum stramt. La raspantie era un semn de orientare, iar drumul din stanga era pentru cei care nu credeau in Iisus Hristos.Drumul stramt din dreapta era pentru cei care credeau in Isus.Eram curios unde duce drumul cel mare din stanga, deci am inceput sa merg pe el. Acolo erau doi oameni care mergeau la aproximativ 300 de metri inaintea mea. Am incercat sa-I ajung din urma, ca sa pot merge cu ei, insa cat de mult as fi incercat nu-I puteam ajunge, deci m-am intors si m-am indreptat spre raspantia drumului. Am continuat sa privesc cei doi oameni care se indepartau de mine. Cand au ajuns la capatul drumului, brusc au fost injunghiati. Cei doi au inceput sa strige de durere. Au inceput sa strige si mai tare cand au vazut ce li se intampla. Am constatat ca drumul cel mare era foarte periculos pentru cei care alegeau sa-l urmeze."

dzeu se tine de infractiuni in rai, si injunghie (sau isi pune complicii sa o faca) pe doi amarati care se duceau confuzi pe un drum. 

Ce poveste misto!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeul meu este transhumanist. Îmbunătățește calitatea vieții și prelungește viața. Moartea omului e ca un somn veșnic, dar nu ca acela în sensul creștin. E un somn cu vise lucide din care nu te mai trezești. Și uite așa am rezolvat și cu problematica sufletului. Sufletul este un vis lucid etern, prin urmare, pentru mine. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Freitodekel a spus:

Dumnezeul meu este transhumanist. Îmbunătățește calitatea vieții și prelungește viața. Moartea omului e ca un somn veșnic, dar nu ca acela în sensul creștin. E un somn cu vise lucide din care nu te mai trezești. Și uite așa am rezolvat și cu problematica sufletului. Sufletul este un vis lucid etern, prin urmare, pentru mine. 

Frumos. Ia te uita, esti o povestasa, de-a lui Llosa!

Simt aici un realism magic sudamerican, ca la Borges sau Marquez. Pune-te si scrie, fata, nu pierde vremea cu fleacuri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, face un a făcut un fel de trolling tradițional cu creștinismul, dar știi ce am observat? Unii sunt atat de ,,credincioși,, încat au crezut numaidecat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Întrebarea mea pentru cei care cred în Dumnezeu este una banala: De ce facemi acest lucru? Ca să aveți o relație mutuală cu el? Voi să aveți caștiguri, averi, cariere cat mai mari și importante, iar Dumnezeu să obțină în grandomania lui, respectul vostru, laudele voastre, ca să-și hrănească egoismul? De ce a creat Dumnezeu lumea? Din iubire? Care iubire? Tot ce cred că a creat Dumnezeu al vostru bun este cuvantul. Pentru voi nu știu de ce a făcut-o, poate ca să-l slăviți, eu abia acum încep să-mi dau seama de ce a făcut-o și mă stabilizez psihic. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 37 minute, observant a spus:

Citez din articol:

Am fost luat intr-un loc unde si bogatii si saracii  se pregateau sa manance. Am intrebat “ Cine le pregateste mancarea sa manance?” Regele Iadului mi-a raspuns “ Saracii trebuie sa-si prepare propria mancare, dar bogatii au pe altii care le gatesc.” 

 

Hahaha! Pana si in iad e la fel ca pe pamant. Bogatul tot rasfatat de altii mai nenorocosi ramane.

Nu-mi bat capul să-mi dau seama în ce context s-a folosit. Dar, mă face să mă gandesc la pomenile cu mancare și libațiunile pe care le fac credincioșii. Cei rdecedați, care au o familie înstărită, pot să facă asta pentru ai lor răposați, ceea ce crește șansele spre mantuire, săracii sunt iarăsi discriminați, nu prea își permit să facă asta.  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×