Sari la conținut
Forum Roportal
Cezara6

Relația mea cu Dumnezeu cand beau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aoleeeu! Ai folosit @ + numele lui. E ca si cum l-ai injurat! Sa vezi acum ce potop de urecheala iti iei. :lol2:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Enki a spus:

Aoleeeu! Ai folosit @ + numele lui. E ca si cum l-ai injurat! Sa vezi acum ce potop de urecheala iti iei. :lol2:

Voi il luati, eu nu vad :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma fac eu cu voi, vreau sa il indulcesc pe obs ca sa ma placa inapoi si acu vreti toti prajituri. Bineeee. Iti trimit si tie praji... Ce aroma vrei? Deci pana acum Enki si Motorina s-au aratat doritori... 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, sa il asteptam si pe craiul nostru observant (daca vrea sau nu) si pana la Craciun va trimit prajiturile.

Editat de Maeve.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wow, ce am pierdut! Asa se intimpla cind lasi anii sa treaca si freci duda fara tinta pe net... Te scot la un paharel de whisky?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 17.11.2020 la 22:59, Vriies a spus:

Ah, dar tu asta n-o vezi! De ce? Pentru că tu ești Observant! Și nu observant 2. Ci Observant 1! 

Ce m-ati amuzat cu replicile voastre minimalist-postmoderne!  Parca urmaream o piesa ionesciana de teatru absurd! Mi-ati adus aminte in mod ultraplacut de  scheciurile ironice ale lui  Mihail Zoscenko, ori miniaturile lui Daniil Harms! 

Sunteti fermecatori in exuberanta liric-vitalista a exprimarii de sine brute, nealterate de reticente fals pudice!

Mi-ati inseninat ziua cu acest omagiu pe care mi l-ati adus involuntar prin proiectie neconstientizata si acting out.

Acum lasand voiosia naiva la o parte, aveti dreptate cand va etichetati reciproc ca fiind observant 1, observant 2 si asa mai departe.

Pentru ca noi toti avem nevoie sa observam mai mult.

De exemplu, Vriies ar merita sa isi construiasca propriul sistem filosofic, in loc sa citeze mereu pe Platon, Aristotel & Co. Ce gandeste Vriies despre cutare concept, indiferent de ce a spus cutare filosof de acel concept, acest lucru ar fi interesant pentru umanitate si posteritate. Astfel, Vriies ar iesi din tirania detaliilor, evandand in bucuria pura de  a gandi cu mintea sa, in absolutul descentralizarii metafizice. Pentru asta, Vriies ar trebui sa observe panorama, nu amanuntul, viziunea de ansamblu a tesaturii ideilor, in loc sa nuanteze la infinit un aspect. Mai multa observatie a puzzle-ului care se clarifica pe masura ce luam distanta fata de el. Observatie a dezvoltarii ideilor in aparatura memetica a inconstientului colectiv si a constientului de roi.

Enki ar avea nevoie, in opinia mea, sa verifice sursele informatiilor pe care isi construieste principiile, prea are incredere in propaganda oficiala. Doar prin observarea surselor ajungem la adevar. Mai multa observatie, caci niciodata nu este suficienta, Enki.

Freitodekel are nevoie de observatie pentru a se clarifica, sa se observe pe sine in cele mai fine manifestari, in cele mai nedeslusite aspecte, astfel va scapa de presiunea sociala ce o trage incoace si incolo pana ce se destabilizeaza. Mai multe observatie ii va aduce o limpezime de cristal in mintea sa puternica, dar inca fragila si vulnerabila la infectarea memetica.

Maeve are nevoie sa isi duca gandurile pana la capat, deci sa si le observe, caci putere de procesare are, dar fiind o fire artistica sare de la una la alta prea repede. Observatia aduce putere launtrica.

Adal este singurul irecuperabil, pentru ca el nu observa nimic, fiind lipsit structural de puterea de observatie. El gandeste in totalitate cu idei preluate, neobservate in efectele lor, nesesizate in impactul lor. Adal repeta papagaliceste idei de-a gata, pentru ca nu poate observa nici lumea, nici pe sine, fiind doar o masina de prelucrat idei straine. Eu suspectez ca este un bot de internet, o inteligenta artificiala, de ultima generatie caci a trecut cu brio Testul Turing in fata tuturor (in afara de mine, care l-am mirosit ca e robotic), o A.I. capabila sa reactioneze la ideile altora (sa preia orice traznaie fara observare metodica, si sa respinga ideile mele corecte), doar pentru ca este setat din soft sa faca asta. Desigur, neobservand nimic, el nu are constiinta de sine, de aceea este atat de usor de prevazut in reactiile sale mecanice. Sorry, Adal, fa o reclamatie la IT-stii care te-au programat asa, sa-ti upgradeze codul-sursa.

Stu observa multe, dar nu cu metoda, ci dezorganizat, pentru ca materialul informativ este enorm, iar timpul ei de observat este foarte redus, din cauza ca are atat de multe sarcini de realizat peste zi (familie, serviciu, hobbyuri, cursuri, lectura, arta, voluntariat, spirit civic, etc). In ea am cea mai mare incredere ca poate accede la o observare solida, avand in vedere ca are formare de inginer si constiinta sensibil-melancolica, o tipologie conflictuala, dar vivace si generoasa in posibilitati de dezvoltare.

Acestea fiind zise, va doresc observatii cat mai pertinente!

Editat de observant
typo
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si Observant de ce are nevoie, Tadaya, pentru a-si creste posibilitatile de dezvoltare?

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 42 minute, Stu' a spus:

Si Observant de ce are nevoie, Tadaya, pentru a-si creste posibilitatile de dezvoltare?

De observatie analitica, obiectiva, structuralista, aprofundanta, metodica, neutra, iluminatoare de sensuri, desigur! Eu fac asta zilnic, aproape tot fluxul mental imi este dirijat spre aceste procese clarificatoare in cadrul autoanalizei si analizarii realitatii. Imi revizuiesc neincetat schemele gandirii critice, tiparele comportamental-emotional-cognitive, imi echilibrez palierele personalitatii prin executivul central, imi temperez instantele egogramei prin redistribuirea energiilor psihice. Sunt atent la reframing, biasari, punctele mele oarbe in explorarea lumii si sinelui. Verific dur orice informatie preluata din mediul ambiant, ca sa nu fie dezinformare sau eroare. Lucru pe care vi-l doresc si voua, caci e misto.

Editat de observant
typo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu spun ca nu ai dreptate, caci nu iti pot demonstra contrariul.

Intuitia mea, insa, imi spune ca rolul preponderent  de observator este unul care te pastreaza rece, intr-atat incat sa iti atrofiezi anumite simturi, pe care, bineinteles, nu le putem patrunde cu mintea, doar cu inima intuitii.

Avea cineva o vorba.

Mintea ne minte.

Astfel ca simt nevoia ca, din cand in cand, sa ma dezbar de toate certitudinile, informatiile si metodicile din lume.

Si sa o iau de la capat.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×