Sari la conținut
Forum Roportal
Cezara6

Relația mea cu Dumnezeu cand beau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 2 ore, observant a spus:

Sorry, Adal

no problem. in loc de paragraful despre mine puteai spune simplu ca sunt prea rece si prea obiectiv in ce te priveste si ar fi fost acelasi lucru.

dar ma rog, cu brizbrizurile alea suna mai inteligent, sau mai degraba exotic, cumva.

 

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wow. Sunt in sesiune si voi va reactivati pe aici. Da, ai dreptate cu observatia,, a imi duce gandurile pana la capat''si e benefic sa am o distanta mai brechtiana asupra lucrurilor. Am facut destule demersuri dupa lecturile din cartile pe care mi le-ai dat. Mi-am reorganizat schema mentala. Si sesiunea e destul de prielnica. Mă învață cum să imi argumentez alegerile. 

Editat de Maeve.
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, observant a spus:

Ce m-ati amuzat cu replicile voastre minimalist-postmoderne!  Parca urmaream o piesa ionesciana de teatru absurd! Mi-ati adus aminte in mod ultraplacut de  scheciurile ironice ale lui  Mihail Zoscenko, ori miniaturile lui Daniil Harms! 

Sunteti fermecatori in exuberanta liric-vitalista a exprimarii de sine brute, nealterate de reticente fals pudice!

Mi-ati inseninat ziua cu acest omagiu pe care mi l-ati adus involuntar prin proiectie neconstientizata si acting out.

Acum lasand voiosia naiva la o parte, aveti dreptate cand va etichetati reciproc ca fiind observant 1, observant 2 si asa mai departe.

Pentru ca noi toti avem nevoie sa observam mai mult.

De exemplu, Vriies ar merita sa isi construiasca propriul sistem filosofic, in loc sa citeze mereu pe Platon, Aristotel & Co. Ce gandeste Vriies despre cutare concept, indiferent de ce a spus cutare filosof de acel concept, acest lucru ar fi interesant pentru umanitate si posteritate. Astfel, Vriies ar iesi din tirania detaliilor, evandand in bucuria pura de  a gandi cu mintea sa, in absolutul descentralizarii metafizice. Pentru asta, Vriies ar trebui sa observe panorama, nu amanuntul, viziunea de ansamblu a tesaturii ideilor, in loc sa nuanteze la infinit un aspect. Mai multa observatie a puzzle-ului care se clarifica pe masura ce luam distanta fata de el. Observatie a dezvoltarii ideilor in aparatura memetica a inconstientului colectiv si a constientului de roi.

Enki ar avea nevoie, in opinia mea, sa verifice sursele informatiilor pe care isi construieste principiile, prea are incredere in propaganda oficiala. Doar prin observarea surselor ajungem la adevar. Mai multa observatie, caci niciodata nu este suficienta, Enki.

Freitodekel are nevoie de observatie pentru a se clarifica, sa se observe pe sine in cele mai fine manifestari, in cele mai nedeslusite aspecte, astfel va scapa de presiunea sociala ce o trage incoace si incolo pana ce se destabilizeaza. Mai multe observatie ii va aduce o limpezime de cristal in mintea sa puternica, dar inca fragila si vulnerabila la infectarea memetica.

Maeve are nevoie sa isi duca gandurile pana la capat, deci sa si le observe, caci putere de procesare are, dar fiind o fire artistica sare de la una la alta prea repede. Observatia aduce putere launtrica.

Adal este singurul irecuperabil, pentru ca el nu observa nimic, fiind lipsit structural de puterea de observatie. El gandeste in totalitate cu idei preluate, neobservate in efectele lor, nesesizate in impactul lor. Adal repeta papagaliceste idei de-a gata, pentru ca nu poate observa nici lumea, nici pe sine, fiind doar o masina de prelucrat idei straine. Eu suspectez ca este un bot de internet, o inteligenta artificiala, de ultima generatie caci a trecut cu brio Testul Turing in fata tuturor (in afara de mine, care l-am mirosit ca e robotic), o A.I. capabila sa reactioneze la ideile altora (sa preia orice traznaie fara observare metodica, si sa respinga ideile mele corecte), doar pentru ca este setat din soft sa faca asta. Desigur, neobservand nimic, el nu are constiinta de sine, de aceea este atat de usor de prevazut in reactiile sale mecanice. Sorry, Adal, fa o reclamatie la IT-stii care te-au programat asa, sa-ti upgradeze codul-sursa.

Stu observa multe, dar nu cu metoda, ci dezorganizat, pentru ca materialul informativ este enorm, iar timpul ei de observat este foarte redus, din cauza ca are atat de multe sarcini de realizat peste zi (familie, serviciu, hobbyuri, cursuri, lectura, arta, voluntariat, spirit civic, etc). In ea am cea mai mare incredere ca poate accede la o observare solida, avand in vedere ca are formare de inginer si constiinta sensibil-melancolica, o tipologie conflictuala, dar vivace si generoasa in posibilitati de dezvoltare.

Acestea fiind zise, va doresc observatii cat mai pertinente!

Eu n-am priceput mai nimic, dar mi-a plăcut la nebunie!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, gargbird a spus:

Eu n-am priceput mai nimic, dar mi-a plăcut la nebunie!

Pentru ca n-ai o relatie directa cu creatorul lumii!!!    Eu am, dar el nu stie ca nu prea expun aceasta tema, insa fara bautura!!! 

Astept acum de la persoanele prelucrate ... feedback :smartass:

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, The Unknown a spus:

Pentru ca n-ai o relatie directa cu creatorul lumii!!!    Eu am, dar el nu stie ca nu prea expun aceasta tema, insa fara bautura!!! 

Astept acum de la persoanele prelucrate ... feedback :smartass:

Am fost făcut bou, măgar, țăran, bețivan, cioban, cocalar și alte mii de fenomene ale naturii umane, dar e prima dată când sunt făcut "neprelucrat".

Oh wow! Mulțumesc! :notworthy: 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 ore, observant a spus:

Enki ar avea nevoie, in opinia mea, sa verifice sursele informatiilor pe care isi construieste principiile, prea are incredere in propaganda oficiala. Doar prin observarea surselor ajungem la adevar. Mai multa observatie, caci niciodata nu este suficienta, Enki.

 

Observ zilnic, observ cu spor. Si observ ca alternativa la "propaganda oficiala" este absolut si de-a dreptul penibila. Si nu doar le observ, dar le si impart pe caprarii - manii, iluzii, fobii, si alte suferinte mintale.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"neprelucrat" ma duce cu gandul la "neterminat".

deci observant ne prelucreaza, sau ne termina?:smile:

la mine n-are ce sa termine in acceptiunea lui, dar ma intreb asa, in general.

Inca ma mai gandesc daca sa-l actionez in justitie pentru paragrafu' ala in care se refera la mine.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 1/29/2021 at 2:18 PM, observant said:

 

Mi-ati inseninat ziua cu acest omagiu pe care mi l-ati adus involuntar prin proiectie neconstientizata si acting out.

Acum lasand voiosia naiva la o parte, aveti dreptate cand va etichetati reciproc ca fiind observant 1, observant 2 si asa mai departe.

Pentru ca noi toti avem nevoie sa observam mai mult.

De exemplu, Vriies ar merita sa isi construiasca propriul sistem filosofic, in loc sa citeze mereu pe Platon, Aristotel & Co. Ce gandeste Vriies despre cutare concept, indiferent de ce a spus cutare filosof de acel concept, acest lucru ar fi interesant pentru umanitate si posteritate. Astfel, Vriies ar iesi din tirania detaliilor, evandand in bucuria pura de  a gandi cu mintea sa, in absolutul descentralizarii metafizice. Pentru asta, Vriies ar trebui sa observe panorama, nu amanuntul, viziunea de ansamblu a tesaturii ideilor, in loc sa nuanteze la infinit un aspect. Mai multa observatie a puzzle-ului care se clarifica pe masura ce luam distanta fata de el. Observatie a dezvoltarii ideilor in aparatura memetica a inconstientului colectiv si a constientului de roi.

 

Domnule observant,

M-am hotărât, ce-i drept, din diverse motive, să postez mai răruț pe acest forum. Pentru că dragostea nu moare, din când în când o voi mai face, desigur. Cum ar fi acum, când voi răspunde cu drag unor observații pe care tocmai le-ați făcut.

În primul rând, mercic pentru sugestiile pe care sunt convins că mi le-ați făcut la modul sine ira et studio. 

În al doilea rând, să fiți convins că și eu lucrez la construirea propriului sistem filosofic și gândesc cu mintea mea, după cum sunt convins că și dumneavoastrăîncă lucrați la construirea propriului sistem filosofic și gândiți cu mintea dumneavoastră. În linii mari mi-am expus concepțiile filosofice, deși nu pompos ci mai degrabă discret, în funcție de diversele discuții. 

Referitor la Platon, Aristotel & Co., nu prea am dat citate din ei de genul: „Cutărică a spus:...”. Ci doar am discutat despre concepțiile filosofice ale acestora sau am făcut referire la ei în contextul unei anumite discuții cu preopinenți care se arătau interesați de anumite teme filosofice de care și eu eram interesat. 

Cu privire la detaliile anumitor filosofii, acestea sunt foarte importante. Pentru că  numai „săpând” sau descoperind detaliile ne-am putea construi o viziune de ansamblu justă sau am putem observa panorama despre care vorbeați dumneavoastră. Bine, dacă-mi aduc bine aminte, dumneavoastră erați interesat mai degrabă de alte detalii decât cele filosofice, respectiv de sânii Hypatiei și de viața sexuală a ei, în detrimentul filosofiei acesteia. Dar, nah, fiecare cu detaliile lui și nu v-am făcut un proces de intenție din cauza asta. 

Că tot ați pomenit de inconștientul colectiv, v-aș întreba cum l-ați integrat pe Jung în propriul dumneavoastră sistem filosofic? 

O zi faină să aveți, multă sănătate și multă dibăcie vă urez în încercarea dumneavoastră de deslușire a puzzle-ului lumii!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 17.11.2020 la 12:54, Motorină a spus:

https://www.janssen4patients.com/ro/boli/schizofrenie/boala/ce-este-schizofrenia/cum-functioneaza-creierul

Funcționarea corpului uman este foarte pe larg explicată de știință, spre deosebire de "Ion și Măria..." din Biblie. 

Dar... Crede și nu cerceta, nu? Mă tem. Nu mai zic.

Omul pune întrebări la care mie mi s-a răspuns de prin clasa a patra.

Nu e ok să credem în Dumnezeu pentru ca ni s-a spus în copilărie ca el ne modelează în lut, și ne dă viață pe pământ printr-o manevră de Harry Potter. Deja medicina stăpânește parțial genetica, adică "voia lui Dumnezeu", cum s-ar zice în unele anturaje, deci ar trebui să fie și credința măcar la același nivel de informatii/justificări. 

Da asa zic si eu , de ex Gregor Mendel  ( cercetător ştiinţific, cunoscut ca FONDATOR al geneticii ) cunoscut si pentru

„Legile eredității ale lui Mendel”: prima lege: legea uniformității hibrizilor în prima generație (F1) ,a doua lege: legea segregării caracterelor în generația a doua (F2) sau legea purității gameților; a treia lege: legea asortării independente a caracterelor în generația a doua (F2).

o informatie utila pentru tine ar fi ca Gregor Mendel supranumit " tatal geneticii" a fost calugar crestin la manastirea din Brno.  El si multi altii daca vei cauta cu adevarat informatii dupa cum spune Biblia cu adevarat " Cauta si vei gasii" , "Cerceteaza" " nu fiti fara de minte " nu scrie nicaieri in Biblie " CREDE SI NU CERCETA" , deci stiinta armonizeaza credinta crestina , biblia si aduce o lumina asupra credintei. Uite daca vrei citeste despre Matthew Maury (1806-1873) A fost o figurã de frunte în domeniul oceanografiei si hidrografiei , in scriierile sale el spune ca Psalmii lui David din Biblia l-a ajutat in descoperirile lui, chiar ii este dedicat un monumet in care sunt inscriptionati Psalmii lui David in amintirea lui.

Stiinta nu desfiinteaza Credinta si pe Dumnezeu ci o intareste dupa cum spune si celebrul Astronom Kepler..sau daca mai vrei oameni de stiinta crestini si care au studiat biblia..cauta despre Sir Isaac Newton , Michael Faraday , Louis Pasteur ,  James Clerk Maxwell si multiiii alti.

Noi, acum..oameni in general moderni, care nu stim exact ce suntem , fata sau baiat..parinte 1 sau parinte 2..etc , ridiculizam absolut eronat tot ce este Divin si cu adevarat stiintific si pe oricine.

 

 

Editat de Arielix
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 4/29/2021 at 3:05 PM, Arielix said:

Da asa zic si eu , de ex Gregor Mendel  ( cercetător ştiinţific, cunoscut ca FONDATOR al geneticii ) cunoscut si pentru

„Legile eredității ale lui Mendel”: prima lege: legea uniformității hibrizilor în prima generație (F1) ,a doua lege: legea segregării caracterelor în generația a doua (F2) sau legea purității gameților; a treia lege: legea asortării independente a caracterelor în generația a doua (F2).

o informatie utila pentru tine ar fi ca Gregor Mendel supranumit " tatal geneticii" a fost calugar crestin la manastirea din Brno.  El si multi altii daca vei cauta cu adevarat informatii dupa cum spune Biblia cu adevarat " Cauta si vei gasii" , "Cerceteaza" " nu fiti fara de minte " nu scrie nicaieri in Biblie " CREDE SI NU CERCETA" , deci stiinta armonizeaza credinta crestina , biblia si aduce o lumina asupra credintei. Uite daca vrei citeste despre Matthew Maury (1806-1873) A fost o figurã de frunte în domeniul oceanografiei si hidrografiei , in scriierile sale el spune ca Psalmii lui David din Biblia l-a ajutat in descoperirile lui, chiar ii este dedicat un monumet in care sunt inscriptionati Psalmii lui David in amintirea lui.

Stiinta nu desfiinteaza Credinta si pe Dumnezeu ci o intareste dupa cum spune si celebrul Astronom Kepler..sau daca mai vrei oameni de stiinta crestini si care au studiat biblia..cauta despre Sir Isaac Newton , Michael Faraday , Louis Pasteur ,  James Clerk Maxwell si multiiii alti.

Noi, acum..oameni in general moderni, care nu stim exact ce suntem , fata sau baiat..parinte 1 sau parinte 2..etc , ridiculizam absolut eronat tot ce este Divin si cu adevarat stiintific si pe oricine.

 

 

Bine zis, Arielix

Le-ai făcut tare din pix! 

:laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×