Sari la conținut
Forum Roportal
observant

Si ateii pot merge in rai daca vor, la ce bun religiile atunci?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

12 minutes ago, Avalon73 said:

da, depinde cum am fost programati de ancestori, insa conform pildei Lazar cel bubos si bogatul, asta din urma a mers in Iad, iar Lazar cel bubos in Rai

Io cre că a fost taman invers. Lazăr cel bubos a ajuns în Iad, să se bucure și el de fripturi la greu, țuică, vin, femei, heavy metal, fotbal de calitate, manele etc. Pe când nesimțitul de bogat a ajuns în Rai, să știe și el că viața nu e huța-huța. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citate din Biblie care pun accentul in primul rand pe fapte si mai apoi pe credinta

VT: Oare isi va pierde cel drept rasplata lui? 

       Si ce alta cere Domnul de la tine decat sa iubesti mila (sa ai empatie, sa te poti pune in pielea aluilalt), sa faci dreptate (sa fi inteligent si impartial, obiectiv) si sa umbli smerit cu Dumnezeul tau (sa fi constient de sine, ca esti om si nu Dumnezeu) (Mica)

NT:       Cine marturiseste pe omul drept va avea rasplata omului drept (se intelege si reciproca, cine marturiseste pe omul nedrept va avea osanda acestuia) (Luca 10:16)

              Daca Ma iubiti, paziti poruncile Mele! (Evanghelia, Ioan 14:15)

             Vrei dar sa intelegi dar om nesocotit ca credinta fara fapte e moarta? (Epistola lui Iuda pe undeva)

              Ei (sfintii) se odihnesc, caci faptele lor ii urmeaza! Fericiti de cei ce dorm in Domnul. (Apocalipsa), deci daca tata ma invata sa fur si eu fur, nu voi mai dormi bine..

Doar Pavel vorbeste despre mantuirea fara fapte prin credinta, dar si Apocalipsa ("Cui ii este sete sa vina sa bea apa vietii fara plata" dar se intelege ca e vorba de a alege moartea prin martiraj)

Referitor la evreii de astazi, ei nu au credinta in Isus, dar se tin tare de fapte (morale). De ce? Scrie in Ezekiel si alti profeti de ce! "Eu voi scrie legile mele in inima lor si ei vor fi poporul Meu" "Nu pentru voi fac aceste lucruri ci pentru Numele Meu cel sfant!" scrie in Ezekiel 36.

Referitor la romani, nu am cunoscut in prezent o alta natie care sa incerce cu atat de mare tupeu sa-L pacaleasca pe Dumnezeu prin lucruri fatarnice, de nimic (Catedrala pacalirii neamului, apa sfiintita, mersul cu crucea dupa bani si toata teocratia din unicul partid aflat la putere mereu - BOR)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×