Sari la conținut
Forum Roportal
observant

Si ateii pot merge in rai daca vor, la ce bun religiile atunci?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2 minutes ago, Avalon73 said:

cred în rațiunea combinată cu dragoste și bun simț 

E ok, părerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, observant a spus:

Dar intrebarea mea este: ca ateu, ti-ai dori sa mergi in rai alaturi de un dzeu nebun care priveste de sus chinurile copiilor mancati de cancer sau corupti de pedofili, si nu face nimic?

Ganditi logic, cat mai este permis!

Eu cred ca ateii sunt deja in rai

Pentru ca ei nu cred in rai sau in iad pentru ei este doar aceasta lume; fiind singura este si cea mai buna deci e raiul pentru ei:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Kleopatrah a spus:

Eu cred ca ateii sunt deja in rai

Pentru ca ei nu cred in rai sau in iad pentru ei este doar aceasta lume; fiind singura este si cea mai buna deci e raiul pentru ei:

Vrei sa spui ca lumea asta plina de nelegiuiri si atrocitati, poate fi numita raiul ateilor?

Eu ma prind repede la subtilitati.:smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 minute, adal* a spus:

Vrei sa spui ca lumea asta plina de nelegiuiri si atrocitati, poate fi numita raiul ateilor?

Eu ma prind repede la subtilitati.:smile:

Vreau sa spun ca un ateu isi face lumea cat de bine poate

Daca sesizezi subtilitati acolo unde nu exista, esti la fel ca cei de la numarul 9 din lista enumerata de Vriies

Oh dar stai, numarul 9 nu exista.

Scuze.

copyright @ adal 2020

Editat de Kleopatrah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kleo, azi m-ai certat cum n-ai mai facut-o pana acum. Deci si pe tine te-am suparat.

Nu mai am loc pe aici. Off.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
21 minutes ago, adal* said:

Kleo, azi m-ai certat cum n-ai mai facut-o pana acum. Deci si pe tine te-am suparat.

Nu mai am loc pe aici. Off.

Azi, cu mine încă nu te-ai certat și încă nu m-ai supărat. :smile:

Hai, bagă o servă ceva, să vedem dacă o scot și io de un retur. :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 48 minute, adal* a spus:

Kleo, azi m-ai certat cum n-ai mai facut-o pana acum. Deci si pe tine te-am suparat.

Nu mai am loc pe aici. Off.

Oh, pasa cat de darnic esti

Imi atribui calitati pe care nu le am

Te consider egal nu imi permit sa te cert

Ceva la subiect in afara de nu imi pasa ce zice papa mai zicem si noi?

Sa nu ii tinem degeaba pe oameni poate au si alte treburi decat cititul offtopicului:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai zis tu ceva ontopic pe aici si n-am observat eu? Wishfull thinking. Terminati cu prostia asta cu offtopicul, stiti voi de ce.

Da-mi un exemplu de post ontopic la topicul asta.

Chiar as vrea sa citesc si eu ceva ontopic scris de tine pe oricare din topice.

Pentru unii dintre voi, ontopic ar insemna sa spun ca d-zeu este al dreacu', nu? bah, sa-mi bag picioarele...

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Vriies said:

Din câte am înțeles eu aici, deși fiecare poate interpreta în felul său, cam alta ar fi morala acestui articol. De fapt, titlul articolului este:

Papa Francisc îi asigură pe atei: Nu trebuie să crezi în Dumnezeu pentru a merge în cer [mă rog, Rai]

E vorba că, răspunzând la o listă de întrebări publicate în ziar de domnul Scalfari, care nu este romano-catolic, Francisc a scris:
„Mă întrebați dacă Dumnezeul creștinilor iartă pe cei care nu cred și care nu caută credința. Încep prin a spune - și acesta este lucrul fundamental -
că mila lui Dumnezeu nu are limite dacă te duci la el cu o inimă sinceră. Problema pentru cei care nu cred în Dumnezeu este să-și asculte conștiința. 
„Păcatul, chiar și pentru cei care nu au credință, există atunci când oamenii nu își ascultă conștiința”. 

Robert Mickens, corespondentul Vaticanului pentru revista catolică The Tablet, a declarat că Comentariile pontifului sunt o dovadă suplimentară a încercărilor sale de a se scutura de imaginea fierbinte [intransigentă]  a Bisericii Catolice, întărită de predecesorul său extrem de conservator, Benedict al XVI-lea. „Francis este încă un conservator”, a spus dl Mickens. „Dar despre ce este vorba este că el caută să aibă un dialog mai semnificativ cu lumea”.

 

 

Poate n-ai observat, *adal, însă iote un exemplu de răspuns ontopic într-o postare anterioară. Deh, ce să-ți fac dacă nu prea citești cu atenție? 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

 

Poate n-ai observat, *adal, însă iote un exemplu de răspuns ontopic într-o postare anterioară. Deh, ce să-ți fac dacă nu prea citești cu atenție? 

Vriies, nu de tine era vorba, stai linistit. Am apreciat postul si ti-am dat like.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×