Sari la conținut
Forum Roportal
Cezara6

De ce nu ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mda... Nu stiu cum sa incep. Am primit o livitura grea: mi s-a spus ca de fapt de la mine nu se mai asteapta decat prévenir ea unor caderi psihice, nu si vindecarea, eu suferind de borderline, prin urmare ca nu ma voi intégra professional, ça am šanse redu se la o viata independenta. 

Aproape toata lumea m-a dezamagit, si eu pe ei. Pe unii din primili ani de viata. 

Vad viata ça pe un,, vis, un pustiu si-un urat. '' Medicatia nu ma mai ajuta, de terapia cognitiv-comportamentala m-am indepartat. Am inceput si cu un fel de nevroza, tortura psihica e si pe parcursul noptii, prin fenomene hipnagogice si vise. La facultate m'a plictisesc, dar nu excelez, pentru ca nu vreau. 

Mi-am dorit mult sa-mi continui Studiile de la prima facultate cu doctoratul, dar profesoara mi-a spus intr-un tarziu ça nu se poate. 

De ce sa mai traiesc ? Dumnezeu nu face discriminari, inca de alea grosolane, de la nastere ? Unuia abia ii da encefal care sa fie folosit pentru à supravietii, poate acel cineva nu are nici membre dar, cazurile cu adevarat exécrable sunt cele in care acel cineva este inzestrata si cu ratiune si cu sanatate fizica, destul de bune, dar nu poate sa-si foloseasca niciuna dintre ele. 

Vacuitate, vacuitate si totul e vacuitate. Je m'en fiche de la Sainte Écriture ! 

Nu e nici chestiunea de filosofie, nici de psihologie. Traiesc de cand ma stiu sub imperiul angoasei, cu zi ce treće nu constat o imbunatatire ci o imbatranire. 

De ce nu mai beau ? Nu pentru ca m-am cu mintit ci pentru ca mi-a trecut speranta ça pentru catevà momente, fie si superficial, ceva poate sa para frumos. Viata nu e deloc asa, eu nu fac apologia mortii de niciun fel, insa viata este o hidosenie greu de imaginat. 

De ce sa mai fac activitati plačute oamenilor si lui Dumnezeu? Nu mai am chef, mai zic inca o data pas si fac ce ma va duce capul. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine terapia cognitiv-comportamentala m-a ajutat. Mai precis, varianta ei, terapia rational-emotiva a lui Albert Ellis. Da, ea stabilizeaza, tempereaza, intareste gandirea si vointa, motivatia si forta launtrica. Terapia cognitiv-comportamentala e cam seaca, plicitisitoare, dar rational-emotiva e amuzanta si simpla, eficienta si pragmatica. Iti recomand sa citesti tot ce afli de Albert Ellis sau ucenicii lui, in romana sau engleza. Multe carti de ei le afli acum in format pdf pe net, gratuit.

Pe mine m-a linistit cam prea tare, acum duc dorul fazei angoasante si exagerate.

Dar tie iti va prinde bine sa intelegi ca iti poti regla singura mintea si emotiile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Freitodekel a spus:

 Am primit o livitura grea: mi s-a spus ca de fapt de la mine nu se mai asteapta decat prévenir ea unor caderi psihice, nu si vindecarea, eu suferind de borderline, prin urmare ca nu ma voi intégra professional, ça am šanse redu se la o viata independenta. 

Nu stiu cine ti-a spus asta, poate chiar psihiatra/psiholoaga ta, dar sa stii ca a gresit foarte urat zicandu-ti asta. E o profetie care se autoimplineste, este o nimicire a tuturor eforturilor tale. Este pesimism in cea mai mizerabila forma. Oricine ti-a zis asta, a gresit pentru ca nu are experienta de viata si lecturi solide in domeniu.

Borderline-ul este o problema serioasa, pervaziva, dar poate fi echilibrat si temperat si rezolvat. 

Trebuie sa practici terapie rational emotiva zilnic, in fiecare clipa in care o iei razna. Nu vad alta solutie, decat sa faci eforturi in directia asta. Vestea bune e ca functioneaza, ajuta.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Freitodekel a spus:

Vacuitate, vacuitate si totul e vacuitate

Dupa decenii de lupta cu disperarea vacuitatii, am invatat sa traiesc cu asta, sa uit de asta, sa ma autoreglez de cate ori simt vacuitatea si zadarnicia. Si Cioran s-a linistit pe la 40 de ani. Vacuitatea poate fi acceptata si sa aflam ataraxia.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce,  Observant? Tu ai réusit in acest moment sa imi capat starea de confort psihic, nu ti-o zic sa te flatez, cum nici tu nu imi zici sa ma fllatezi. Esti un Observant. 

Acum 7 minute, observant a spus:

Nu stiu cine ti-a spus asta, poate chiar psihiatra/psiholoaga ta, dar sa stii ca a gresit foarte urat zicandu-ti asta. E o profetie care se autoimplineste, este o nimicire a tuturor eforturilor tale. Este pesimism in cea mai mizerabila forma. Oricine ti-a zis asta, a gresit pentru ca nu are experienta de viata si lecturi solide in domeniu.

Borderline-ul este o problema serioasa, pervaziva, dar poate fi echilibrat si temperat si rezolvat. 

Trebuie sa practici terapie rational emotiva zilnic, in fiecare clipa in care o iei razna. Nu vad alta solutie, decat sa faci eforturi in directia asta. Vestea bune e ca functioneaza, ajuta.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Freitodekel a spus:

Stii ce,  Observant? Tu ai réusit in acest moment sa imi capat starea de confort psihic, nu ti-o zic sa te flatez, cum nici tu nu imi zici sa ma fllatezi. Esti un Observant. 

 

Ma bucur. Cine s-a luptat cu monstrul vacuitatii, stie ce inseamna asta, si ce trebuie zis celor care se lupta si ei la randul lor. Cum ma simt acum? Ma pis pe vacuitate, nu ma mai intereseaza. Cand o simt iar, trag o dusca de visinata, imi fac mancarea preferata, ascult muzica din copilarie, recitesc o carte geniala, ma uit la un film deosebit, si gata, vacuitatea nu mai e un monstru, ci o potaie care schelalaieste penibil.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt limitata, orice om este, dar nu multi stau sa contemple asupra acestui lucru. Ce face acest fapt din mine? Nu ma determin sa-mi elogiez putinul de intelepciune pe care il am, ma face sa ma resemnez.

Aud vidul. Cu ce il associez ? Cu ceva concret si banal, cu in zumzet. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Aud vidul. Cu ce il associez ? Cu ceva concret si banal, cu in zumzet.

E un zumzet ciudat, daca scrieti pe You tube sounds of Jupiter, va puteti da seama. Nu, nu sunt voci si nu dureaza 3 ore ça intr-o inregistrare de aia. 

Editat de Freitodekel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×