Sari la conținut
Forum Roportal
pepys

Declarare venituri suplimentare

Postări Recomandate

Din cate stiu, orice venituri suplimentare celor salariale se impoziteaza. Eu mai fac din cand in cand cate un proiect pe cont propriu, contra cost. As vrea sa stiu, pentru cei care stiu sa-mi dea un raspuns cat de cat, care sunt regulile si metodologiile de declalare a acetui fel de venituri.

 

Se impoziteaza numai daca depasesc o anumita cota lunara?

 

Trebuie atasate obligatoriu documente care sa certifice incasarea veniturilor respective sau e deajuns sa fie declarate?

 

 

Astept raspunsurile voastre. Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Proiectul il faci cu sau fara factura???

Din punct de vedere legala sunt mai multe modalitati de declarare a veniturilor. Cea mai facila e PFI - inchei un contract cu finantele si platesti impozit pe venit (deci nu ti se iau in calcul cheltuielile ) - cota de impozit este 16%....din punctul meu e dezavantajos pentru ca nu se deduc cheltuielile.

 

A doua varianta e PFA-ul - cota de impozit este de 16% din profit (adica venit-chelt), costul cu infiintarea te ajung in jur de 350-400 ron.

 

Poti face SRL, te ajung chelt de infiintare in jur de 800ron.

 

Acum daca ne zici si ce fel de activitati prestezi iti pot indica ce anume ti-ar fi mai comod.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumesc pentru raspuns.. Sper sa ma poti ajuta in continuare.

 

Proiectul il faci cu sau fara factura???

 

Proiectele le fac fara factura, in cele mai multe cazuri nu poate fi vorba de factura pt ca sunt prieteni de-ai mei si nu au ce factura sa-mi dea..

 

Din punct de vedere legala sunt mai multe modalitati de declarare a veniturilor. Cea mai facila e PFI - inchei un contract cu finantele si platesti impozit pe venit (deci nu ti se iau in calcul cheltuielile ) - cota de impozit este 16%....din punctul meu e dezavantajos pentru ca nu se deduc cheltuielile.

 

Procedura care e? Declar eu singur care imi sunt veniturile? Fac asta lunar sau anual? Trebuie sa am acte doveditoare pentru asta (facturi, chitante, etc - nu prea am de unde..)? Am inteles ca nu se iau in calcul si cheltuielile. Despre ce ar putea fi vorba aici insa: cheltuieli de lucru pe PC, etc? Iarasi, cum le-as putea justifica pe astea?

 

A doua varianta e PFA-ul - cota de impozit este de 16% din profit (adica venit-chelt), costul cu infiintarea te ajung in jur de 350-400 ron.

 

Poti face SRL, te ajung chelt de infiintare in jur de 800ron.

 

Acum daca ne zici si ce fel de activitati prestezi iti pot indica ce anume ti-ar fi mai comod.

 

Nu ma pot gandi acum la PFA, nu desfasor activitati regulate si nici nu vreau sa fac asta curand. Am in gand sa-mi deschid o mica firma dar mai tarziu si e alta poveste. Fac in general proiecte pe PC.

 

Astept alte sugestii, sfaturi.. Multumesc inca odata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca PFA nu conteaza cat prestezi sau de cate ori prestezi. iti trebuie o autorizatie, un certificat in baza caruia sa ti se emita autorizatia de PFA, te inregistrezi la administratia financiara, declari un venit estimativ pentru care ti se calculeaza un impozit si il platesti in avans, iti cumperi facturier, chitantier, un regsitru unic de control, regsitru de casa. Totul se face in contabilitate simpla. Venituri si cheltuieli. Declaratia o depui anual. Poti face 100 sau 1 facturi pe an. Nu conteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci...daca prietenii nu iti cer factura si chitanta...stai cuminte. Nu esti nici primul nici ultimul care lucreaza ilegal :airkiss:

Daca vrei sa facturezi serviciile pe care le prestezi atunci alegi o modalitate de inregistrare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×