Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 minute ago, Maeve. said:

Mielena m-a dezamagit total cu ultima ei postare. Am crezut ca poate o indreptam.  Ma rog, sa stea cu betivi pana la sf vecii vecilor amin. Ca eu m-am plictisit sa imi tocesc degetele de pomana. 

Ce să îndrepți? N-ai cum să îndrepți. Fiecare are nevoie să-și trăiască propriile experiențe. Ceea ce ție ți se pare anormal într-o conduită, altuia nu i se pare ala fel. Las-o pe ea să-și trăiască experiențele, să tragă concluzii etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Vriies a spus:

Ce să îndrepți? N-ai cum să îndrepți. Fiecare are nevoie să-și trăiască propriile experiențe. Ceea ce ție ți se pare anormal într-o conduită, altuia nu i se pare ala fel. Las-o pe ea să-și trăiască experiențele, să tragă concluzii etc.

Da, ne vedem pe acelas topic peste 10 ani. Cu probleme similare

Editat de Maeve.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A plecat, acum o zi. Si înca ma gandesc la chestia cu bautul ca eu nu îmi revin. Ideea este asa, cat a stat la mine, a baut si bere, dar apoi vodka cu suc, vin, sampanie. Nu toate în aceeiasi zi. Am baut si eu cu el un pahar de vin, dar unul singur este suficent pentru mine. Pentru el, nu a baut si singur o sticla de vin într-o seara, si bere în plus. In ultima seara cand a plecat ceva alcool cu suc, si înca ceva, ceea ce mi se pare mult, asta daca nu gandesc eu gresit. Omul nu este agresiv cand bea, dar nu îmi place eu sa dorm si el sa vina langa mine mirosind s alcool. El mi-a spus ca în Suedia nu consuma alcool deoarece lucreaza, iar cand are liber maxim 2beri. Nu stiu ce sa cred, nu stiu cum sa gandesc deoarece daca nu era problema asta ne întelegeam bine. Ma gandesc ca toata lumea are probleme, dar ca sa compensezi lipsurile cu bautul, este o iluzie.

Editat de M1elena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Maeve. said:

Da, ne vedem pe acelas topic peste 10 ani. Cu probleme similare

yep, eventual cu problemele noastre. :laugh:

eventual de genul:

„Bei, m-am întâlnit cu un tip/o tipă care nu suportă beutura! Aș vrea mult să io trag și eventual chiar să fim împreună, măcar pentru ceva timp! Ce să fac, să renunț la cele patru amărâte de beri (și-o votcă!) pe care le mai beau din când în când?  :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, M1elena said:

A plecat, acum o zi. Si înca ma gandesc la chestia cu bautul ca eu nu îmi revin. Ideea este asa, cat a stat la mine, a baut si bere, dar apoi vodka cu suc, vin, sampanie. Nu toate în aceeiasi zi. Am baut si eu cu el un pahar de vin, dar unul singur este suficent pentru mine. Pentru el, nu a baut si singur o sticla de vin într-o seara, si bere în plus. In ultima seara cand a plecat ceva alcool cu suc, si înca ceva, ceea ce mi se pare mult, asta daca nu gandesc eu gresit. Omul nu este agresiv cand bea, dar nu îmi place eu sa dorm si el sa vina langa mine mirosind s alcool. El mi-a spus ca în Suedia nu consuma alcool deoarece lucreaza, iar cand are liber maxim 2beri. Nu stiu ce sa cred, nu stiu cum sa gandesc deoarece daca nu era problema asta ne întelegeam bine. Ma gandesc ca toata lumea are probleme, dar ca sa compensezi lipsurile cu bautul, este o iluzie.

Te bătea, făcea scandal, te jignea? Scuză-mă că intervin brutal...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimic din toate astea. Dar ideea ca el vine langa mine la 6 dimineata mirosind a alcool ma scotea din minti. Acum nu stiu daca, voi credeti ca eu exagerez. 

Editat de M1elena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, M1elena said:

Nimic din toate astea. 

Poi, atunci? Din ce spuneai mai sus, înțeleg că nu-i acoolic, ci doar că-și face de cap uneori. 

Dacă-mi dai voie, io cre că acest lucru se putea rezolva, în sensul că tu, mai în glumă, mai în serios, l-ai fi bătut la cap și i-ai fi spus: „Știi ceva, poți să bei o bere-două, da nu 9, bre! Că puți ca porcu de nu te mai suport și nu mai pot să-ți mai dau păsărică!” :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa îti faci de cap uneori, nu înseamna sa bei în fiecare zi. Nu stiu ce sa cred, la mine aici pana în ultima zi a consumat alcool, iar la el acasa nu. Ceva nu se leaga...

Editat de M1elena
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/19/2020 at 11:06 AM, M1elena said:

Imi este greu sa cred ca un om care bea în concediu, nu consuma decat atunci.Eu nu sunt împotriva ca el sa bea 3-4 beri pe saptamana, dar parca este prea mult azi bere, maine vin...etc..Iar faptul ca noaptea eu vreau sa dorm iar el sa bea bere sau altceva si apoi sa vina langa mine euforic nu cred ca este ok.

Acum am văzut ceea ce ai scris. E chiar foarte normal, pentru un om sănătos, să bea azi o bere, mâine vin etc., asta cu condiția, evident, de a nu sări calul și a deveni alcoolic. 

Cu mine n-ai fi avut nicio șansă, de ex., pentru că nu suport să-mi numere cineva paharele pe care le beau, câtă vreme știu că o fac cu echilibru:laugh:

Dar nu-i nicio problemă, din punctul meu de vedere. Îți cauți altul care să corespundă cerințelor tale + să nu bea! Mai rămâne să corespunzi și tu cerințelor lui și, mai ales, să-l găsești!...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×