Sari la conținut
Forum Roportal
warmonger2020

Nicusor Dan- primarul Bucurestiului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 4 minute, warmonger2020 a spus:

Oricum , si in vest,  targurile de Craciun au inceput sa  fie organizate doar la scara limitata de cand cu atentatele teroriste si corectitudinea politica. Acolo demult nu mai ai voie sa spui "Craciun Fericit" ca poti sa ofensezi vreun musulman isteric si  turbat. Nu se mai pun decoratii cu Mos Craciun sau pruncul Isus. 

Din partea mea, in secolul 21, nimeni n-ar trebui sa-si mai manifeste credintele religioase in spatiul public. Fiecare sa serbeze Craciunul, Hanukkah sau Ramadanul  la el in curte. 

In secolul 21, ca civilizatie occidentala, in plina epoca a stiintei si tehnologiei,   ar trebui sa ne consideram oameni educati si destui de maturi incat sa mai credem in zeitati imaginare si sa ne expunem credintele in spatiul public.

Targurile  ,decoratiile si brazii impodobiti de Craciun mi se par de un primitivism atroce, plus ca consuma prea mult curent. 

 

Daca ar avea vreo legatura cu religia, atunci nu mi-ar mai placea mie.

Dar sunt evenimente unde gasesti la un loc de cumparat lucruri faine, lucrate manual. Sunt evenimente care sustin economia locala, producatorii mici si medii si artizanii. Ca de mari lanturi de magazine si totul facut la xerox ne-am saturat.

Cat despre consumul de curent. Lol. Inseamna ca te deranjeaza si reclamele luminoase, care stau aprinse tot timpul anului, nu doar in decembrie. Daca-ti place sa stai intr-un oras intunecat si searbad, sigur gasesti prin tarile din fostul bloc comunist ceva sa-ti placa.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ori de cate ori voi putea, voi merge sa vizitez asa ceva. Si continui sa visez ca la un moment dat, ajunge si Bucurestiul la nivelul asta.

image.png.08b52ed6b3e2f6664b350b1aa465474c.png

3IqOGmH9hzppNubeF18maMz9ZhgJ-tAbWuwZTU0r

Editat de Enki
  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Enki a spus:

Daca ar avea vreo legatura cu religia, atunci nu mi-ar mai placea mie.

Dar sunt evenimente unde gasesti la un loc de cumparat lucruri faine, lucrate manual. Sunt evenimente care sustin economia locala, producatorii mici si medii si artizanii. Ca de mari lanturi de magazine si totul facut la xerox ne-am saturat.

Cat despre consumul de curent. Lol. Inseamna ca te deranjeaza si reclamele luminoase, care stau aprinse tot timpul anului, nu doar in decembrie. Daca-ti place sa stai intr-un oras intunecat si searbad, sigur gasesti prin tarile din fostul bloc comunist ceva sa-ti placa.

Da, se poate sa se organizeze targuri de orice fel, targuri de cariera de exemplu, targuri de medicina, targuri de fizica si IT, targuri de educatie financiara sau igienica, targuri de gasit parteneri, chiar si targuri de  ziua lui  Marie Curie, Brancusi,  de ziua regelui, de ziua lui Eminescu , Comaneci, Coanda, Caragiale, Enescu, Vlaicu etc. unde toti taranii si mestesugarii romani isi pot arata maiestria,   de exemplu, sau de ziua taranului roman, sau de Haloween, sau de Sf. Valentine, DACA...ATENTIE, SUNT ORGANIZATE DE PRIVATI! 

 

DAR NU PE BANI PUBLICI! 

NU PE BANII MEI DE CONTRIBUABIL!  

BANII MEI DE CONTRIBUABIL VREAU SA SE DUCA PE SPITALE, SCOLI, SPATII VERZI, INFRASTRUCTURA, SALUBRITATE, SECURITATE,  LOCURI DE MUNCA, TERMOFICARE,  EVENTUAL PENTRU COPII NEVOIASI CARE CHIAR AU NEVOIE! 

DISTRACTIILE, CONCERTELE, FANTANILE ARTEZIENE, IEPURASII DE PLUS, TARGURILE SI DECORATIILE SUNT NISTE MOFTURI, NISTE LUXURI, NU NECESITATI.

CULTURA SI DIVERTISMENTUL POT FI MAI BINE GESTIONATE DE PRIVATI DECAT DE PRIMARIE SI GUVERN SI CRED CA TOT PRIVATII AR FACE O TREABA MAI BUNA CONSERVAND CLADIRILE ISTORICE. 

DAR PANA LA CULTURA SI DIVERTISMENT: 

EU, CA BUCURESTEAN, VREAU SA MERG LINISTIT PE STRADA FARA SA MA TREZESC CU UN DOBITOC DE SOFER CA CIRCULA AIUREA PE TROTUAR SI ASCULTA MANELE, FARA SA MAI VAD MARLANI CARE SCUIPA, ARUNCA GUNOAIE,  SI FUMEAZA UNDE VOR MUSCHII LOR,  VREAU SA MERG IN SIGURANTA NOAPTEA PE STRADA SAU IN AUTOBUZ  FARA SA  MA SIMT IN PERICOL,    NU MAI VREAU CERSETORI IN BUCURESTI,  VREAU SA CIRCUL IN MIJLOACE DE TRANSPORT CURATE,   VREAU SA MERG CU BICICLETA PE PISTA SPECIALA, VREAU SA RESPIR AER CURAT, VREAU CA MEDICII SA MA TRATEZE CU RESPECT SI GRIJA, VREAU CA PROFESORII SA SCOATA MESERIASI SI PROFESIONISTI DIN ELEVI, NU SOMERI DOBITOCI CU DIPLOME, VREAU SA RESPIR AER CURAT, VREAU SA MA PLIMB IN PARCURI FRUMOASE.  

CUM POTI SA-TI DORESTI TARGURI DE CRACIUN, CONCERTE SI DECORATII IN ASEMENEA CONDITII, CAND STA SA-TI PRABUSEASCA TENCUALA SI SA-TI CADA IN CAP? 

DE CE TREBUIE IN 2020 SA MAI PUNEM AFISE SI SEMNE CU "CADE TENCUIALA" CAND IN MOD NORMAL AR TREBUI REPARATA?  PENTRU CA O PROASTA  A DECIS CA MAI BINE IROSESTE BANII PE DECORATII CU LUMINITE DECAT SA O REPARE. 

Atentie cade tencuiala : Romania

 

DIN CAUZA ASTA MULTI AM VOTAT FIE NICUSOR, FIE BASESCU, FIINDCA NE-AM SATURAT CA O DOBITOACA DE VOLUNTARI SA NE DICTEZE SI SA FACA CE VREA EA CU BANII NOSTRI! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wormblabla de când e cultura un moft si nu o necesitate ? 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SI nu sunt un moft sau un lux decoratiunile unui oras iarna. Sunt o normalitate in orice loc, si anul asta cu atat mai mult oamenii au nevoie de un mediu care sa le aduca macar putina normalitate si sa le imbunatateasca starea de spirit. Ca la Bucuresti Firea organiza si punea numai kitsch-oșenii de prost gust nu inseamna ca nu trebuie sa se mai faca nimic. Da, sa organizeze privatii, dar cred ca nu stii cate aprobari, hartii, taxe sunt cerute, si ca privatii care vor sa organizeze pe domeniul public nu primesc aprobari pentru zonele cu vad turistic si ii baga in cotloane pe unde nu trece nimeni, sau nu trece genul de oameni interesati de asa ceva. iar expozantii care participa poate nu-si scot nici taxa de participare, ca sa nu mai zic de alte cheltuieli daca vin din alte orase. Camerele de Comert, asociatiile mestesugaresti, si poate poate diverse asociatii culturale pot incerca sa organizeze si sa aiba o sansa la o locatie buna. Dar tu ca privat organizator de evenimente nici sa nu visezi ca poti sa faci ceva la universitate sau in piata constitutiei de aceeasi durata si amploare ca cele organizate de primarie.

Editat de Enki
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Kleopatrah a spus:

Wormblabla de când e cultura un moft si nu o necesitate ? 

De cand unii incep sa gandeasca ca un roboțel. Nu suntem intr-o iarna nucleara, nu ne-a lovit un asteroid, nu suntem intr-o apocalipsa zombie sa trebuiasca sa reducem totul la strictul esential pentru a supravietui de la o zi la alta. Dar unii vor regim de cazarma, pentru ca daca pe ei nu-i intereseaza chestii de astea, de ce sa se bucure altii?

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Enki a spus:

De cand unii incep sa gandeasca ca un roboțel. Nu suntem intr-o iarna nucleara, nu ne-a lovit un asteroid, nu suntem intr-o apocalipsa zombie sa trebuiasca sa reducem totul la strictul esential pentru a supravietui de la o zi la alta. Dar unii vor regim de cazarma, pentru ca daca pe ei nu-i intereseaza chestii de astea, de ce sa se bucure altii?

Asa e, nu ne-a lovit un asteroid, nu suntem intr-o iarna nucleara, dar daca pateam asa ceva  , nici macar nu mai aveam cum sa conversam pe internet ca eram morti demult. 

Dar avem o pandemie care a omorat peste 1 milion de oameni si a dus la imbolnavirea a zeci de milioane.  Sunt sute de milioane de oameni la nivel mondial care si-au pierdut locurile de munca din HoReCa, turism, transport.  Nu mi se pare normal sa ne distram in asemenea vremuri. Da, mai merge un banc, un dans, o mic ospat ca in vremuri de razboi mondial la adapost, dar fara evenimente de amploare in spatiul public.  

Cand sunt vremuri grele, trebuie sa predomine  tristetea, solidaritatea, cumpatarea,  curajul,   pragmatismul, seriozitatea, smerenia si solitudinea. 

Pe toata planeta e regim de cazarma, numai noi romanii inca luam in deradere si in caterinca toate problemele si ne miram de ce suntem codasii Europei. 

Concerte, petreceri, festivaluri, carnavaluri, expozitii, targuri etc.  organizezi in vremuri de crestere economica asa cum au fost in anii 2014-2019, sau atunci cand te asiguri ca  in tot orasul  elevii au unde sa se spele pe maini in scoli si au caldura pe timp de iarna,  toti pacientii din spitale au conditii de curatenie si sunt inveliti de asistente medicale fara sa dea o spaga,  ai medicamente asigurate pentru toti pacientii,   ai  tomberoanele cu gunoaie sortate, nu mai ai niciun cersetor , aurolac , drogat, prostituata sau un caine maidanez pe strada, nu mai ai interlopi, bisnitari,  proxeneti si camatari in libertate,    ai parcuri in care sa te plimbi fara sa-ti fie sila de mizerie, ai camere video puse la toti pasii, toate restaurantele si cluburile au conditile de securitate si preventie puse la punct,    ai piste de biciclete/trotinete , si mai ales, daca la tine in oras poti respira aer curat  fara sa porti masca (ca-n tarile asiatice unde predomina smogul).  

Pana atunci, primaria nu are ce cauta sa faca concerte si targuri pe BANII MEI de contribuabil. Si mai ales, primaria nu are ce cauta sa organizeze excursii in strainatate pentru pensionari pe banii mei! 

 Pana atunci, ramane la atitudinea privatilor daca vor sa organizeze evenimente cu intrare contra-cost. Cine vrea distractie in asemenea vremuri negre, sa plateasca! Ori sa se distreze online - sunt o gramada de activitati si modalitati gratuite de distractii si relaxare in online. 

 

  

 

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 minute, warmonger2020 a spus:

 

Concerte, petreceri, festivaluri, carnavaluri, expozitii, targuri etc.  organizezi in vremuri de crestere economica asa cum au fost in anii 2014-2019, sau atunci cand te asiguri ca...............

 

Deci niciodata. Si ce conteaza ca nu tot ce ai insirat e responsabilitatea primariei.

Acum 13 minute, warmonger2020 a spus:

Cand sunt vremuri grele, trebuie sa predomine  tristetea, solidaritatea, cumpatarea,  curajul,   pragmatismul, seriozitatea, smerenia si solitudinea.

Trebuie sa predomine tristetea? De ce, ma rog frumos? Adica daca unii chiar au o stare de spirit buna, si ganduri optimiste, trebuie sa se prefaca tristi, sau cum? (I smell north korea here) Solidaritatea? Pai unde e solidaritatea fata de cei ale caror mici afaceri dau faliment? Cu ce le suntem solidari, cu thoughts and prayers? Si cum poate fi si solitudine in acelasi timp? De ce solitudine? Tocmai ca pe cei apropiati trebuie sa ti-i tii aproape.

Te cam lasi purtat de valul cuvintelor.

Editat de Enki
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 minute, warmonger2020 a spus:

Cand sunt vremuri grele, trebuie sa predomine  tristetea

 

  

 

Nu, pentru ca nu prea ajuta cand e vorba de "reglaje karmice".:o:

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×