Sari la conținut
Forum Roportal
warmonger2020

Nicusor Dan- primarul Bucurestiului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Orice oras care se respecta ar trebui sa aiba un targ de Crăciun. Nu stiu daca cele din afara sunt organizate de privati sau de primarii, dar ce am vazut prin Vienna, Praga, Budapesta sunt chestii foarte misto unde li se ofera artizanilor sansa sa isi vanda produsele. Nu vezi chinezisme ca la noi ci manufactura locala si nu e ca la noi unde mai bine de jumate din standuri sunt pentru imbuibat. Din ce stiu Sibiul si Brașovul au targuri faine de Craciun organizate de primarii, la Cluj nu stiu cum e. La București marea parte a expozantilor sunt cu produse din dragonul rosu, e posibil si pe la Brasov sau Sibiu sa se mai strecoare unii cu asa ceva.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu Nicusor, pentru anul asta si toate datoriile ramase in urma + faptul ca aveti probleme si cu apa calda- chiar e un exemplu sa nu aveti targ de craciun in acest an. Pot face privatii daca vor, pot sa organizeze ceva, pentru ca oricum isi scot banii din vanzari. Eventual sa nu li se ia bani pe chirie, doar pe curent, atat.  

Nu e ca si cum taie de acum inainte toate distractiile, ci doar acum, punctual  intr-o perioada foarte dificila. 

 

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru privati era/este foarte greu sa inchirieze un spatiu public precum o piata. La Brasov de exemplu in Piata Sfatului nu se mai organizeaza decat de primarie si cateva asociatii mesteguraresti sau etnice, privatii sunt trimisi intr-o locatie de tot cacatul unde nu ajung turistii. La Sibiu se organizeaza si de catre primarie si de catre privati. nu stiu la voi la Cluj cum e.

Daca nu vrea primaria din Bucuresti sa dea bani pe asa ceva, perfect, dar sa le faciliteze accesul acelor privati care vor sa organizeze. Si nu ar strica la Bucuresti o selectare a expozantilor pentru ca te ingroapa in chinezisme. Nici macar produsele alimentare pe care le vand ca home-made si traditionale nu sunt asa, sunt luate din engross si reambalate.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, Enki a spus:

 

Daca nu vrea primaria din Bucuresti sa dea bani pe asa ceva, perfect, dar sa le faciliteze accesul acelor privati care vor sa organizeze. 

De acord cu tine aici. 

Asta era si ideea mea, spusa in alte cuvinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HEI! 

Nu va fi niciun targ de Craciun in nicio tara.

Cel putin nu in tarile membre UE! Si nu in acest an!  

Ati uitat ca e pandemie.  Cu atat mai mult, daca guvernele trebuie sa incurajeze cetatenii sa stea izolati in case, decoratiile nu-si mai au rostul, deci fara decoratii in acest an. 

Traim vremuri grele. Au murit peste 1 milion de oameni de coronavirus,  vreo 36 milioane de oameni s-au imbolnavit,  spitalele sunt aglomerate, economia sta sa se prabuseasca.  

Eu va indemn la cumpatare, smerenie  si austeritate daca credeti in Dumnezeu si vreti sa fiti solidari cu cei afectati de pandemie.   Fara petreceri, fara distractii, fara concerte, fara decoratii, cel putin fara manifestari de divertisment la scara mare in acest an, in aceste vremuri de razboi cu un inamic invizibil, dar mai ales in vremuri de razboi intre societatile divizate. 

 

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, Enki a spus:

Orice oras care se respecta ar trebui sa aiba un targ de Crăciun. Nu stiu daca cele din afara sunt organizate de privati sau de primarii, dar ce am vazut prin Vienna, Praga, Budapesta sunt chestii foarte misto unde li se ofera artizanilor sansa sa isi vanda produsele. Nu vezi chinezisme ca la noi ci manufactura locala si nu e ca la noi unde mai bine de jumate din standuri sunt pentru imbuibat. Din ce stiu Sibiul si Brașovul au targuri faine de Craciun organizate de primarii, la Cluj nu stiu cum e. La București marea parte a expozantilor sunt cu produse din dragonul rosu, e posibil si pe la Brasov sau Sibiu sa se mai strecoare unii cu asa ceva.

Doar ca Romania nu e nici Austria, nici Cehia, nici Ungaria.

Ei n-au avut  in ultimii 4 ani un guvern alcatuit din idioti condusi de un premier ca Dancila, si nici capitalele lor n-au fost administrate de o  storfeta ca Firea pe post de primar cum a fost in Romanica. 

Ati uitat ca suntem in faliment.  

In mod normal primaria n-ar trebui sa mai organizeze concerte si nici targuri cu bani publici vreo 10-20 ani de acum inainte, nu pana nu ne punem la punct cu conductele , cu incalzirea, cu traficul, cu poluarea,  cu scolile si sptialele, cu infrastructura, cu spatiile verzi, cu transportul in comun, cu pistele de biciclete. 

Sa organizeze privatii concerte si targuri, dar nu pana cand  se termina pandemia.  

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum , si in vest,  targurile de Craciun au inceput sa  fie organizate doar la scara limitata de cand cu atentatele teroriste si corectitudinea politica. Acolo demult nu mai ai voie sa spui "Craciun Fericit" ca poti sa ofensezi vreun musulman isteric si  turbat. Nu se mai pun decoratii cu Mos Craciun sau pruncul Isus. 

Din partea mea, in secolul 21, nimeni n-ar trebui sa-si mai manifeste credintele religioase in spatiul public. Fiecare sa serbeze Craciunul, Hanukkah sau Ramadanul  la el in curte. 

In secolul 21, ca civilizatie occidentala, in plina epoca a stiintei si tehnologiei,   ar trebui sa ne consideram oameni educati si destui de maturi incat sa mai credem in zeitati imaginare si sa ne expunem credintele in spatiul public.

Targurile  ,decoratiile si brazii impodobiti de Craciun mi se par de un primitivism atroce, plus ca consuma prea mult curent. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, warmonger2020 a spus:

Doar ca Romania nu e nici Austria, nici Cehia, nici Ungaria.

Ei n-au avut  in ultimii 4 ani un guvern alcatuit din idioti condusi de un premier ca Dancila, si nici capitalele lor n-au fost administrate de o  storfeta ca Firea pe post de primar cum a fost in Romanica. 

Ati uitat ca suntem in faliment.  

In mod normal primaria n-ar trebui sa mai organizeze concerte si nici targuri cu bani publici vreo 10-20 ani de acum inainte, nu pana nu ne punem la punct cu conductele , cu incalzirea, cu traficul, cu poluarea,  cu scolile si sptialele, cu infrastructura, cu spatiile verzi, cu transportul in comun, cu pistele de biciclete. 

Sa organizeze privatii concerte si targuri, dar nu pana cand  se termina pandemia.  

tenor.gif?itemid=5159091

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×