Sari la conținut
Forum Roportal
observant

Distrugerea familiei tradiționale în creștinism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 2 minute, observant a spus:

Nu are nicio valoare rationala, are alt tip de valoare.

Lucrurile astea trebuiesc sa fie moderate de ratiune. Ca cu siguranta exista si o stare de constiinta in care sa te simti in extaz omorand oameni, dar asta nu inseamna ca e ceva de urmat. Ratiunea nu inseamna matematia, ratiunea inseamna moralitate, inseamna a iti da seama ce are valoare in viata. Iar o stare de care zici tu eu nu o evaluez rational ca avand valoare, deci nu sunt interesat sa o caut. De exemplu si pe zoloft aveam niste orgasme divine, nici nu imi imaginasem ca se pot simti asa orgasmelee, dar asta nu inseamna ca gata mi-am facut abonament pe viata la zoloft sa o tot duc intr-o droaie de orgasme divine. Sunt ok si astea normale atata timp cat am evaluat rational ca orgasmele alea intense n-au defapt nicio valoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesti de chibrituri, iar eu iti vorbesc de artificii.

E ca si cum un vazator ar fi intrebat de orbi: cum e lumina? Cum e lumea? Cum sunt culorile?

Vazatorul incearca sa explice, dar isi da seama ca vorbele nu pot descrie experienta. Orbii trebuie sa o aiba ei insisi. Asa ca le spune: "lasa ca veti vedea singuri cand vi se vor deschide ochii. Aveti rabdare, e misto".

Sper sa nu va supere analogia, am luat-o din niste povesti de intelepciune antice.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bisericile, sectele, etc. sunt de factură satanică, toate. Religia industrializării idem, cred in zicala ... You are all slaves of Satan! Of course, for ourselves.

 

p.s. curând, vor pricepe și idiologii procreării fără noimă, de ce inițiatorii creștinismului (cei 12 apostoli), nu au lăsat urmași la tron. Nu s-au reprodus..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 28.09.2020 la 22:14, observant a spus:

 

De la sarlatanul Iisus vin aceste aberatii. 

Nu le-ai scris tu? :cool:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×