Sari la conținut
Forum Roportal
warmonger2020

Reincarnarea explicata stiintific

Postări Recomandate

E o chestiune de timp pana cand va fi demonstrata stiintific. Cred ca in secolul asta.  

Motivul:  totul se transforma, nimic nu se pierde, indiferent ca e materie sau energie.  

Vedem ciclul apei in natura:  cand e frig, capata stare solida, deci devine  gheata, cand e cald, se topeste si capata stare lichida, cand e prea cald, se evapora si capata stare gazoasa, automat se transforma in nori, cand da sa ploua, capata iar stare lichida. 

Energia electrica, care e alcatuita din electroni,  la fel, nu dispare, continua sa existe chiar si dupa descarcare.  Viata e ca un fulger sau ca o descarcare electrica intr-un computer,   atunci cand o gramada de electroni si corpuri cu sarcina electrica se aduna, asa cum celulele alcatuiesc organismul uman.  

Stelele nu mor atunci cand explodeaza in supernove, ci devin nebuloase si nori de gaze din care se nasc alte stele.   Cele mai mici devin stele pitice albe  si ulterior brune care continua sa existe trilioane de ani.   

Rocile nu dispar niciodata, ele capata alte forme, oricat de spulberate ar fi.  

Plantele  cand mor, isi imprastiesc semintele din care incoltesc alte plante.  

 

Si acum sa vorbim despre animale, si in special despre om. Noi, cei care traim acum, avem celule si particule de la multi oameni morti care au trait inaintea noastra.   

Atunci cand un om moare si se descompune,  celulele si mineralele sale se duc in pamant, contribuind la incoltirea plantelor sau a ierbii, care ajung apoi consumate de vaci, vaci care sunt consumate de oameni. Toate celulele din care era alcatuit omul respectiv se imprastiesc peste tot pentru a ajunge in alti oameni, asa cum energia si norii de gaze ale stelelor moarte ajung sa alimenteze nasterea unor noi stele, sau asa cum semintele unei plante vestejite  duc la incoltirea unei noi plante. 

O parte din celule unui cadavru sunt consumate de viermi si rame, acestea sunt la randul lor consumate de pasari precum gaina, gaina ajunge sa fie mancata de un alt om. 

Sau poate sa fie defecate si mancate de alte oratanii si sa treaca multa vreme pana cand celulele omului decedat vor ajunge intr-un alt om.   

Celulele cadavrului ,  odata consumate cu carnea animala,   ajung automat in stomacul  si in sangele omului.  Fiecare celula contine ADN-ul , gena, poate si memoria genetica al omului decedat. 

Ceea ce numim noi "suflet" e de fapt energia acumulata din functiile organismului uman de la hrana si  respiratie pana la gandire (creierul pana la urma functioneaza pentru ca are activitate electrica), si chiar atractie, fericire, ura,  invidie, iubire etc.    Lasam de-a lungul vietii amprente ale materiei si  al bio-energiei noastre.   

E greu de explicat cum am putea dupa ce murim , celulele noastre care ajung intr-un alt corp uman,  sa incepem sa avem constiinta, ego, dar mai ales, senzatia de autobservabilitate si simt in acel corp, fara a ne mai aminti ce am fost in viata anterioara. 

Un lucru e cert: constiinta noastra sau ceea ce numesc religiosii drept "suflet" e o alcatuire din mai multe constiinte /suflete ale inaintasilor care au trait si au murit, avand in vedere ca pe corpul nostru pot fi celule , molecule si atomi ce au apartinut unor mari personalitati istorice ca Alexandru cel Mare,  Cezar, Genghis Han, Da Vinci, Newton, Napoleon,  Mahomed, Shaka Zulu, Einstein, Hitler  sau Lincoln, sau chiar al celor mai saraci oameni.  

 

Editat de warmonger2020
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 36 minute, warmonger2020 a spus:

 totul se transforma, nimic nu se pierde, indiferent ca e materie sau energie.  

 

    Lasam de-a lungul vietii amprente ale materiei si  al bio-energiei noastre.   

 

 

Da, sunt de acord cu asta.

Ceea ce-ai scris in articol este cumva in acord cu ceea ce sustin si Gnosticii, cei care studiaza Omul, Natura, Universul intr-un mod integral, considerand Viata ca pe un Tot Unitar (sa zic asa). Cu ideea lor si eu cochetez, fiindca "Cunoasterea Inspirata" ne permite sa cercetam, sa studiem, sa intelegem (in timp optim) intima relatie existenta intre toate Formele si Valorile "Tot-ului"(sa-i spun asa...).

 

"Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta." (Nicolae Iorga

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, observant a spus:

Eu nu vreau să am amintirile lui Genghis Han, ale mele sunt deja nașpa.

:biggrin: În realitate niciun "fenomen" al Naturii nu poate fi înțeles integral dacă îl analizăm izolat! 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 26.09.2020 la 14:09, warmonger2020 a spus:

E o chestiune de timp pana cand va fi demonstrata stiintific. Cred ca in secolul asta.

 

... de muuult, muuult timp. In niciun caz in secolul asta, nici macar in eon-ul asta. N-ai ce sa demonstrezi, poate sa... inventezi. ;)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 26.09.2020 la 5:13, observant a spus:

Eu nu vreau să am amintirile lui Genghis Han, ale mele sunt deja nașpa.

Pentru el, tot ce a facut l-a reprezentat ca pe un erou al vremii, daca nu facea el, facea altul.   El voia sa cunoasca lumea, sa treaca de orizonturile care nu se apropiau de el. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
52 minutes ago, Passepartout said:

... de muuult, muuult timp. In niciun caz in secolul asta, nici macar in eon-ul asta. N-ai ce sa demonstrezi, poate sa... inventezi. ;)

Pe pariu? :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Când același "gene" apar în aceeași ordine, atunci se întâmplă ceea ce se definește a fi "reincarnarea". "Genele" au o semnificație spirituala, mai întâi, iar "amprenta genetică" este definitorie. 

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Lucia N said:

Când același "gene" apar în aceeași ordine, atunci se întâmplă ceea ce se definește a fi "reincarnarea". "Genele" au o semnificație spirituala, mai întâi, iar "amprenta genetică" este definitorie. 

Metafizic vorbind, eu accept teoria reîncarnării. 

Totuși, nu cred că am înțeles prea bine ce ai vrut să spui mai sus.  Poți să dezvolți sau să dai un link, ceva? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 ore, Lucia N a spus:

Când același "gene" apar în aceeași ordine, atunci se întâmplă ceea ce se definește a fi "reincarnarea". "Genele" au o semnificație spirituala, mai întâi, iar "amprenta genetică" este definitorie. 

Te referi la secventele genetice din ADN?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×