Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Buna...am deschis acest topic pentru ca am o mica-mare problema si nu stiu ce sa mai fac. Acum ceva timp am avut o serie de conflicte cu o colega de clasa( v-as spune cauza dar motivele sunt diverse si mi-ar lua prea mult timp). Oricum intr-un final am ajuns la bataie( spre eterna mea rusine..dar sa stiti ca nu eu am dat prima...eu doar m-am aparat) si parintii mei au vorbit cu diriginta care e de-altfel o fiinta slaba ce poate fi cumparata asa ca va dati seama cat a ajutat chestia asta. Pentru un timp parea se sa fi potolit si eu speram ca lucrurile sa revina la normal si sa imi pot vedea de viata mea. Dar se pare ca nu....chiar azi am auzit cum vorbea cu un coleg cu care se intelege ea ca o sa ma prinda cu o gasca a ei si o sa ma bata :crazy: Acum mie nu mi-e frica de ea ca persoana dar totusi...nu vreau sa ajung in spital. Deja traiesc cu o stare de frica, neliniste , stres ,toate la un loc, care ma termina psihic...mai tot timpul imi vine sa plang. :crazy: Nu cred ca mai pot continua asa mult timp! Stiu ca multi veti spune sa ma duc sa incerc sa vb cu ea...dar asa ceva nu se poate, nu ca nu as incerca dar nu ar avea nici un rezultat, pur si simplu ma uraste desi, sincer, nu i-am facut nimic ei si am tot incercat sa ma tin departe de ea pt a evita orice conflicte.

Nu stiu ce sa mai fac decat sa stau si sa astept sa se intample inevitabilul. Nu ma pot baza pe vre-o autoritae scolara pt ca stiti si voi cum e in ziua de azi...totul este de vanzare si am experimentat acest lucru pe pielea mea. Parintilor daca le mai spun or sa creada ca sunt nebuna...deja i-am stresat prea mult cu asta. Nu am pe nimeni caruia sa-i pot spune pt ca nu mai am incredere in nimeni! Please help!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

offf....destul de greu de dat un sfat. dar in primul rand poate ar trebui sa te gandesti ca totul s-a incheiat, s-a terminat cu ce a fost si nu vor exista urmari. si evita orice situatie care ar mai declansa un conflict. si incearca sa nu ramai singura. trateaza problema cu intelepciune si siguranta ca totul va fi bine. teama nu aduce nimic bun. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deja traiesc cu o stare de frica, neliniste , stres ,toate la un loc, care ma termina psihic...mai tot timpul imi vine sa plang. :crazy: Nu cred ca mai pot continua asa mult timp! Stiu ca multi veti spune sa ma duc sa incerc sa vb cu ea...dar asa ceva nu se poate, nu ca nu as incerca dar nu ar avea nici un rezultat, pur si simplu ma uraste desi, sincer, nu i-am facut nimic ei si am tot incercat sa ma tin departe de ea pt a evita orice conflicte.

Nu stiu ce sa mai fac decat sa stau si sa astept sa se intample inevitabilul.

Daca esti o persoana tentata sa evite conflictele, e mult mai eficient sa nu lasi sa se vada asta.

Nu ai ce sa vorbesti cu ea, ai sa te umilesti degeaba, dar ai sa-i confirmi ca ti-e teama de ea sau de gasca ei.

 

Exista masuri de prevedere utile, dar care nu trebuie sa fie vizibile si pentru ceilalti:

- alege cu grija traseul spre casa, e preferabil sa folosesti mijloace de transport in comun, decat sa mergi pe jos, chiar daca ajungi sa folosesti un traseu ocolitor.

- incearca sa ai grija sa existe adulti in grupul in care te afli.

- nu intarzia aiurea la plecarea de la scoala, sunt mai putine sanse sa poata organiza ceva daca pleci imediat dupa ultima ora.

- nu-i crea impresia ca eviti conflictele. Dimpotriva, trebuie sa stie ca vei riposta. Lumea nu se ia de c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Black Beauty ,

 

Nu uita ca nu nu este nevoie sa ceri ajutorul nici unui om ;

 

Exista o Carte , care ne invata TOATE lucrurile , exista o Stanca , de care sa ne agatam cand simtim ca ne prabusim , exista un Prieten , care ASTEAPTA sa I ne destainuim , care a facut cea mai veridica demonstratie ca NE IUBESTE : sacrificiul suprem... ca noi , toti cei care ne incredem in El sa avem PACEA ... si nu numai atat .

 

 

<< Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Pentru ce te-ai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa iti iei un spray paralizant si daca se mai da la tine ii dai cu jetul in nas si apoi ii dai cativa pumni in figur si sa vezi cum te va ocoli. Treburile astea cu apelul la intelepciune nu cred sa dea roade. Trb ca si celalalt sa fie intelept, si cum nu e , trb sa-i vb pe limba lui.

Sau:

Fa-ti curaj, du-te cu tupeu la ea si spune-i ca daca te mai supara vreo data vei plati un aurolac sa ii arunce cu acid clorhidric in fata! :crazy:

Editat de kosfunny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic sa iti iei un spray paralizant si daca se mai da la tine ii dai cu jetul in nas si apoi ii dai cativa pumni in figur si sa vezi cum te va ocoli. Treburile astea cu apelul la intelepciune nu cred sa dea roade. Trb ca si celalalt sa fie intelept, si cum nu e , trb sa-i vb pe limba lui.

Sau:

Fa-ti curaj, du-te cu tupeu la ea si spune-i ca daca te mai supara vreo data vei plati un aurolac sa ii arunce cu acid clorhidric in fata! :D

:crazy: :lol2: :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic sa iti iei un spray paralizant si daca se mai da la tine ii dai cu jetul in nas si apoi ii dai cativa pumni in figur si sa vezi cum te va ocoli.

Hai sa pastram totusi niste limite. E vorba de fete de liceu, din cate am ramas eu cu impresia. Daca se duce cu spray paralizant la scoala, devine ea "oaia neagra". Reactiile disproportionate fac victima sa se transforme in agresor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O, da, in mod cert Biblia o va ajuta! :crazy:

Si acum revenind la subiect, exista o vorba: fiecare pasare pe limba ei piere...

Este mai intelept sa o eviti. In limita normalului, bineinteles. Daca nu se potoleste, cred ca exemplul lui kosfunny este cel mai graitor... (bineinteles, nu este nevoie sa folosesti un spray paralizant sau mai stiu eu ce...pumnul decat. :D ). :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Black Beauty ,

 

Nu uita ca nu nu este nevoie sa ceri ajutorul nici unui om ;

 

De aceea ...sa nu-i crezi... EXISTA un model !

 

Domnul sa fie cu tine !

 

Lasa-neeeeeeeeee, lasa-neeeeeeeee!!! :lol2:

 

... si apoi ii dai cativa pumni in figur si sa vezi cum te va ocoli. Treburile astea cu apelul la intelepciune nu cred sa dea roade. Trb ca si celalalt sa fie intelept, si cum nu e , trb sa-i vb pe limba lui.

Sau:

Fa-ti curaj, du-te cu tupeu la ea si spune-i ca daca te mai supara vreo data vei plati un aurolac sa ii arunce cu acid clorhidric in fata! :D

Subscriu :D

 

Cand parintii m-au dus la scoala, in prima zi, m-a luat tata de mana si mi-a zis: "Daca vii batuta acasa te mai bat si eu. Ai maini si picioare asa ca foloseste-le!" Niciodata n-am ajuns batuta acasa :)

Acelasi sfat l-a primit si fica mea si n-a fost nevoie sa merg eu la scoala sa mediez vreun conflict.

Sincer, nu-mi place violenta, fie ea chiar verbala, dar sunt situatii in care trebuie sa te aperi.

Succes :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×