Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

despre evrei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Evreii au fost si sunt un popor plin de orgolii si intentii de imbogatire prin orice mijloace.
ca orice alt popor!

 

Daca au fost asa asupriti ,de ce nu stiu oare ca e rau sa asupresti pe altul?
stiu - ca si noi...

 

De ce si acum mai cred ca sunt un popor exceptional si deosebit de dotat intelectual.
de ce sa nu creda asta despre ei?

 

Si daca ei sunt alesi noi ce rost mai avem pe pamantul asta.
ei sunt alesi sa duca mesajul lui Dumnezeu la toate neamurile - in acest sens sunt alesi! - cum de ai inteles altfel?

 

Ah,ear sa uit.Noi ar trebui sa fim dupa spusele lor cei ce ii vor servi sa se simta bine in lumea aceasta si cu atat mai mult in cea de dinco;o.
care spuse ale lor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt evrei si evrei ca toti oamenii.

 

Mai corect era sa vorbim despre anumiti evrei, despre sionisti, sau despre cei religiosi, sa ma rog, anumite categorii, nu sa-i bagi in aceeasi oala pe tot.

 

Ah,ear sa uit.Noi ar trebui sa fim dupa spusele lor cei ce ii vor servi sa se simta bine in lumea aceasta si cu atat mai mult in cea de dinco;o.

care spuse ale lor?

 

E vorba de Talmud, carte lor "sfanta", tot acolo mai sta scris si "tog she be goim harog", adica "pe cel mai bun dintre crestini oamoara-l", tot acolo copiii evrei sunt invatati o injuratura pe care sa o rosteasca in gand cand trec prin fata unei biserici. De asemeni au o rugaciune numita "Toate juruintele" pe care o rostesc o data pe an in care cer ca toate juruintele false ce le-au facut in acel an sa le fie iertate. De astfel de juruinte false se foloseau ei atunci cand jurau starmb la tribunale pentru a scapa un coreligionar de-al lor din mainile unui tribunal neevreu.

Sunt multe de spus despre ura pe care o poarte evreii crestinilor, dar precizez ca e vorba de anumiti evrei, caci exista si evrei crestini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

maria....felicitari :crazy:

in sfarsit cei care-si scuza un comportament antisemitic prin biblie pot sa-si expuna motivele.....iar altii sa-i contreze. am sa incep eu cu o poveste.

una din stabunicile mele a avut 6 fratii....i-a pierdut pe totiiiiiiii in razboi pe front...front deschis de nazisti.

nu au vrut razboiul...a venit peste ei.istoria razboaielor mondiale....o stiu din povestile stabunicilor...oameni care nu minteau. un alt strabunic a fugit din polonia...laolalta cu evreii....toata europa a fost sub stapanirea urii.....si toti au suferit.povestile arienilor au fost doar povesti...nu le-a pasat de evrei,polonezi,romani..etc...

am spus asta pt a arata ca religia...este o scuza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
maria....felicitari :crazy:

in sfarsit cei care-si scuza un comportament antisemitic prin biblie pot sa-si expuna motivele.....iar altii sa-i contreze. am sa incep eu cu o poveste.

una din stabunicile mele a avut 6 fratii....i-a pierdut pe totiiiiiiii in razboi pe front...front deschis de nazisti.

nu au vrut razboiul...a venit peste ei.istoria razboaielor mondiale....o stiu din povestile stabunicilor...oameni care nu minteau. un alt strabunic a fugit din polonia...laolalta cu evreii....toata europa a fost sub stapanirea urii.....si toti au suferit.povestile arienilor au fost doar povesti...nu le-a pasat de evrei,polonezi,romani..etc...

am spus asta pt a arata ca religia...este o scuza.

Eu provin dintr-o familie de evrei, strabunicii mei au fost evrei crestini, povestile bunicii despre atrocitatile petrecute in acea perioada depasesc filmele. orice ar fi, ca ei mint pentru a salva alti oameni ai religiei lor, pentru ca sunt oameni puternici (cel putin in afaceri) sau mai stiu eu cate, nu merita NIMENI "tratamentul" acordat la Auschwitz. Genocidul e genocid, indiferent de cine il creaza sau cine ii e victima. Cei ce creaza genocidul sunt oamenii ce nu pot tolera : o persoana mai puternica, un grup de oameni ce nu gandesc ca majoritatea, URA, sau doresc de uniformizarea raselor umane.

La fel ca si putinii membrii ai familiei ce au supravietuit, eu sunt crestin.

Editat de ocean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exact...ura nu tine cont de rasa,religie,aspect..etc....ura e ura...

si nazistilor le-a fost usor sa scoat ca tap ispasitor un popor fara armata proprie,fara tara,etc

daca evreii aveau o armata puternica altfel ar fii stat lucrurile

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact...ura nu tine cont de rasa,religie,aspect..etc....ura e ura...

si nazistilor le-a fost usor sa scoat ca tap ispasitor un popor fara armata proprie,fara tara,etc

daca evreii aveau o armata puternica altfel ar fii stat lucrurile

Prin proprietatile si afacerile pe care detineau evreii controlau o mare parte a economiei Germanei. Hitler a fost nevoit sa ii elimine pentru a cistiga controlul asupra economiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin proprietatile si afacerile pe care detineau evreii controlau o mare parte a economiei Germanei. Hitler a fost nevoit sa ii elimine pentru a cistiga controlul asupra economiei.

Stiai ca Hitler a fost 1/2 evreu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin proprietatile si afacerile pe care detineau evreii controlau o mare parte a economiei Germanei. Hitler a fost nevoit sa ii elimine pentru a cistiga controlul asupra economiei.

si daca aveau atata control....de ce nu si-au facut armata?de ce nu s-au infiltrat in politica?

la noi gigi bec a candidat la presedentie,si are o armata de gorile dupa el,controleaza galeria la steaua....masa de manevra.

evreii de ce nu au facut asta?????????????????????????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiai ca Hitler a fost 1/2 evreu?

da, dupa tata, insa era evreu crestin. bunicii insa erau mozaici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si daca aveau atata control....de ce nu si-au facut armata?de ce nu s-au infiltrat in politica?

la noi gigi bec a candidat la presedentie,si are o armata de gorile dupa el,controleaza galeria la steaua....masa de manevra.

evreii de ce nu au facut asta?????????????????????????

Bine mey, erau alte timpuri. gigi se dea mare, umbla cu tancu dupa el. in schimb cine s-ar fi gandit ca va veni razbiul si vor avea evreii nevoie de armata? Cine s-ar fi gandit ca nemtii ii urau pe evrei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×