Sari la conținut
Forum Roportal
observant

Abuzarea copiilor in religii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

11 minutes ago, observant said:

Si eu am fost spalat pe creier, si acum mi-e rusine. Asta e, voi muri cu amaraciunea asta. Macar m-am trezit la realitate, si asta este ceva wow, totusi.

Ei, te-ai trezit! Ai tu impresia asta! Dar să știi că-i de bine. Toți credem asta... 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Vriies a spus:

Ei, te-ai trezit! Ai tu impresia asta! Dar să știi că-i de bine. Toți credem asta... 

Exact. Toti avem aceasta impresie, indiferent ca suntem crestini, necrestini, atei, neatei, satanisti, nesatanisti, pagani, nepagani, religiosi, nereligiosi.

Din pacate, observam ca in toate aceste comunitati, sa le zic asa, exista abuzatori si abuzati si ce este mai grav este faptul ca se comit abuzuri asupra copiilor si nu numai abuzuri fizice...

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Teddy ''-'' a spus:

Cine a facut, cineva a facut. Cum a obtinut apa de la mort?! Pai a luat parte la procesul de spalare si a luat apa. Obiectul respectiv a fost in contact cu apa, el fiind obiectul de legatura dintre constinta celei care a facut ritualul si lumea materiala lenadu-se de sentimentul care il avea gazda fata de obiect. Sunt mai multe grade de posesie.

Aoleu, Teddy! Atentie marita! Fereste-te, ca cineva te duce la un anumit "film"...! Atentie la neatentie si nu te mai baga unde nu-ti "fierbe oala", ca nu ai forta necesara...!

Sa fii atent, ca este un "troc" si nu vei mai putea sa te regasesti...!

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Lucia N a spus:

Aoleu, Teddy! Atentie marita! Fereste-te, ca cineva te duce la un anumit "film"...! Atentie la neatentie si nu te mai baga unde nu-ti "fierbe oala", ca nu ai forta necesara...!

Sa fii atent, ca este un "troc" si nu vei mai putea sa te regasesti...!

 

Eu zic ca s-a pierdut deja. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Abbie3 said:

Argumentez prin ce am scris mai sus. Nu conform mie, ci conform lor si propriilor scrieri.

Potopul lui Noe? Prin care dumnezeu a ras toate vietatile de pe fata pamantului, in afara de o corabie cu... nu retin cate persoane, dar ca sa se inmulteasca, au comis incest.

Și tu ce crezi? Stră-stră-străbunicii noștri au comis sau nu incest? :laugh:

Potopul? Aici vorbim, probabil, de o calamitate naturală sau chiar de mai multe. În memoria trburilor nomade de atunci, chestia respectivă a fost percepută ca un soi de pedeapsă divină. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 51 minute, Maeve. a spus:

 

Pana si astrele prezic ce se intampla pe topicul asta. 

:laugh:

Iata si o altfel de raportare la Dumnezeu prezentata de Akos, un tanar pasionat de stiinta si spiritualitate! O prezentare destul de interesanta, chiar destul de relaxanta, si este bine ca incearca "decodarea" si apreciez asta, chiar daca mai are multe de-asi limpezi, sa zic asa! 

 

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa facem ora de studiu biblic, sa vedem ce parere are dzeu despre religiosii care il adora si asteapta raiul de la el.

Apocalipsa, capitolul 14.

"1 Şi m-am uitat şi iată Mielul stătea pe muntele Sion şi cu El o sută patruzeci şi patru de mii, care aveau numele Lui şi numele Tatălui Lui, scris pe frunţile lor.

2. Atunci am auzit un glas din cer, ca un vuiet de ape multe şi ca bubuitul unui tunet puternic, iar glasul pe care l-am auzit ca glasul celor ce cântă cu alăutele lor.
3. Şi cântau o cântare nouă, înaintea tronului şi înaintea celor patru fiinţe şi înaintea bătrânilor; şi nimeni nu putea să înveţe cântarea decât numai cei o sută patruzeci şi patru de mii, care fuseseră răscumpăraţi de pe pământ.
4.

Aceştia sunt care nu s-au întinat cu femei, căci sunt feciorelnici. Aceştia sunt care merg după Miel ori unde se va duce. Aceştia au fost răscumpăraţi dintre oameni, pârgă lui Dumnezeu şi Mielului."

 

In caz ca n-ati inteles, daca ati facut sex cu o femeie, fie ea si sotia voastra, atunci sunteti INTINATI. Conform Dex, sunteti murdari, innoroiti, manjiti, v-ati pisat si v-ati cacat pe voi. Asa va vede dzeu. El apreciaza doar virginii.

întina  V: in- / Pzi: ~nez, (rar) întin / E: în- + tină] 1-2 vtr A (se) murdări cu noroi. 3-4 vtr (Înv) A (se) scufunda în noroi. 5-6 vtr (Pex) A (se) mânji (1-2). 7 vr (Iuz, d. copiii mici) A urina sau a defeca pe sine. 8-9 vtr (Înv; fig) A (se) pângări. 

 

Intre cei 14400 nu se afla nicio femeie, e vorba in intregime de barbati virgini. Dzeu nu iubeste femeile. Sorry, dragi userite care aparati pe dzeu aici pe topic, o faceti degeaba, oricum nu aveti sanse sa-l impresionati pe dzeu.

 

"Şi am văzut apoi alt înger, care zbura prin mijlocul cerului, având să binevestească Evanghelia veşnică celor ce locuiesc pe pământ şi la tot neamul şi seminţia şi limba şi poporul,
7.

Zicând cu glas puternic: Temeţi-vă de Dumnezeu."

Aici este iubirea lui dzeu: sa va temeti de el. Asta cu iubirea lui dzeu e praf in ochi. Esentialul este sa va temeti. Asta face placere oricarui psihopat: teroarea victimelor.

 

 
"9. Şi al treilea înger a venit după ei, strigând cu glas puternic: Cine se închină fiarei şi chipului ei şi primeşte semnul ei pe fruntea lui, sau pe mâna lui,
10.

Va bea şi el din vinul aprinderii lui Dumnezeu, turnat neamestecat, în potirul mâniei Sale, şi se va chinui în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului."

Sunt doua entitati care pun pecete pe fruntea oamenilor in cartea Apocalipsei: Fiara si dzeu. Ele actioneaza exact la fel, asa ca sunt aceeasi entitate de fapt. Dzeu pune pecete pe fruntile oamenilor, apoi ii acuza ca au primit-o. Tipic pentru parsivenia lui dzeu. A nascocit o stratagema prin care poate tortura victimele naive cu "aprinderea sa, turnata neamestecat (adica intensa, nediluata) in potirul maniei sale" si le va "chinui in foc si pucioasa, inaintea Mielului" (adica tot el).

 

"Şi fumul chinului lor se suie în vecii vecilor. Şi nu au odihnă nici ziua nici noaptea cei ce se închină fiarei şi chipului ei şi oricine primeşte semnul numelui ei."

Dzeu are un plan misterios: creeaza oamenii ca sa ii poata pacali cu semn pe frunte, si sa aiba pretext sa-i tortureze. Acesta e planul divin, nu hranirea copiilor infometati.

"Şi am auzit un glas din cer, zicând: Scrie: Fericiţi cei morţi"

Asta e misto de tot. Dzeu isi bate joc de oamenii creati. Religiosilor, nu sperati fericire in aceasta viata de la dzeul adorat de voi. El va zice ca doar morti veti putea fi fericiti. Doar morti scapati de stratagemele lui viclene.

 

 
"14. Şi am privit şi iată un nor alb şi Cel ce şedea pe nor era asemenea Fiului Omului, având pe cap cunună de aur şi în mână seceră ascuţită.
15. Şi iată un alt înger a ieşit din templu, strigând cu glas mare Celui ce şedea pe nor: Trimite secera şi seceră, că a venit ceasul de secerat, fiindcă s-a copt secerişul pământului.
16. Şi Cel ce şedea pe nor a aruncat pe pământ secera lui şi pământul a fost secerat.
17. Şi un alt înger a ieşit din templul cel ceresc, având şi el un cuţitaş ascuţit.
18. Şi încă un înger a ieşit din altar, având putere asupra focului, şi a strigat cu glas mare celui care avea cuţitaşul ascuţit, zicând: Trimite cuţitaşul tău cel ascuţit şi culege ciorchinii viei pământului, căci s-au copt.
19. Şi îngerul a aruncat, pe pământ, cuţitaşul lui şi a cules via pământului şi strugurii i-a aruncat în teascul cel mare al mâniei lui Dumnezeu.
20.

Şi teascul a fost călcat afară din cetate şi a ieşit sânge din teasc, până la zăbalele cailor, pe o întindere de o mie şase sute de stadii."

 

Adica dzeu ii secera pe oameni, si slugoii sai, ingerii, ii arunca pe oameni in "teascul maniei lui dzeu".

Pentru asta a creat dzeu oamenii. Ca sa-i ucida si sa-i tortureze cu mania sa. Sangele stors din bietii oameni inunda pamantul, pana la zabalele cailor, adica un metru si jumatate de strat de sange, ceea ce ii face placere lui dzeu sa priveasca. 

Desigur, intre acesti bieti oameni storsi de sange sunt si copii, femei, batrani. No problem pentru dzeu. Dzeu uraste copiii.

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, observant a spus:

Sa facem ora de studiu biblic, sa vedem ce parere are dzeu despre religiosii care il adora si asteapta raiul de la el.

Apocalipsa, capitolul 14.

"1 Şi m-am uitat şi iată Mielul stătea pe muntele Sion şi cu El o sută patruzeci şi patru de mii, care aveau numele Lui şi numele Tatălui Lui, scris pe frunţile lor.

2. Atunci am auzit un glas din cer, ca un vuiet de ape multe şi ca bubuitul unui tunet puternic, iar glasul pe care l-am auzit ca glasul celor ce cântă cu alăutele lor.
3. Şi cântau o cântare nouă, înaintea tronului şi înaintea celor patru fiinţe şi înaintea bătrânilor; şi nimeni nu putea să înveţe cântarea decât numai cei o sută patruzeci şi patru de mii, care fuseseră răscumpăraţi de pe pământ.
4.

Aceştia sunt care nu s-au întinat cu femei, căci sunt feciorelnici. Aceştia sunt care merg după Miel ori unde se va duce. Aceştia au fost răscumpăraţi dintre oameni, pârgă lui Dumnezeu şi Mielului."

 

In caz ca n-ati inteles, daca ati facut sex cu o femeie, fie ea si sotia voastra, atunci sunteti INTINATI. Conform Dex, sunteti murdari, innoroiti, manjiti, v-ati pisat si v-ati cacat pe voi. Asa va vede dzeu. El apreciaza doar virginii.

întina  V: in- / Pzi: ~nez, (rar) întin / E: în- + tină] 1-2 vtr A (se) murdări cu noroi. 3-4 vtr (Înv) A (se) scufunda în noroi. 5-6 vtr (Pex) A (se) mânji (1-2). 7 vr (Iuz, d. copiii mici) A urina sau a defeca pe sine. 8-9 vtr (Înv; fig) A (se) pângări. 

 

Intre cei 14400 nu se afla nicio femeie, e vorba in intregime de barbati virgini. Dzeu nu iubeste femeile. Sorry, dragi userite care aparati pe dzeu aici pe topic, o faceti degeaba, oricum nu aveti sanse sa-l impresionati pe dzeu.

 

"Şi am văzut apoi alt înger, care zbura prin mijlocul cerului, având să binevestească Evanghelia veşnică celor ce locuiesc pe pământ şi la tot neamul şi seminţia şi limba şi poporul,
7.

Zicând cu glas puternic: Temeţi-vă de Dumnezeu."

Aici este iubirea lui dzeu: sa va temeti de el. Asta cu iubirea lui dzeu e praf in ochi. Esentialul este sa va temeti. Asta face placere oricarui psihopat: teroarea victimelor.

 

 
"9. Şi al treilea înger a venit după ei, strigând cu glas puternic: Cine se închină fiarei şi chipului ei şi primeşte semnul ei pe fruntea lui, sau pe mâna lui,
10.

Va bea şi el din vinul aprinderii lui Dumnezeu, turnat neamestecat, în potirul mâniei Sale, şi se va chinui în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului."

Sunt doua entitati care pun pecete pe fruntea oamenilor in cartea Apocalipsei: Fiara si dzeu. Ele actioneaza exact la fel, asa ca sunt aceeasi entitate de fapt. Dzeu pune pecete pe fruntile oamenilor, apoi ii acuza ca au primit-o. Tipic pentru parsivenia lui dzeu. A nascocit o stratagema prin care poate tortura victimele naive cu "aprinderea sa, turnata neamestecat (adica intensa, nediluata) in potirul maniei sale" si le va "chinui in foc si pucioasa, inaintea Mielului" (adica tot el).

 

"Şi fumul chinului lor se suie în vecii vecilor. Şi nu au odihnă nici ziua nici noaptea cei ce se închină fiarei şi chipului ei şi oricine primeşte semnul numelui ei."

Dzeu are un plan misterios: creeaza oamenii ca sa ii poata pacali cu semn pe frunte, si sa aiba pretext sa-i tortureze. Acesta e planul divin, nu hranirea copiilor infometati.

"Şi am auzit un glas din cer, zicând: Scrie: Fericiţi cei morţi"

Asta e misto de tot. Dzeu isi bate joc de oamenii creati. Religiosilor, nu sperati fericire in aceasta viata de la dzeul adorat de voi. El va zice ca doar morti veti putea fi fericiti. Doar morti scapati de stratagemele lui viclene.

 

 
"14.  
15.  
16.  
17.  
18.  
19.  
20.

 Dzeu uraste copiii.

 

 

Las-o balta cu atatea interpretari ale Bibliei, cu atatea proiectii mentale care te tot "fac" cum vreau ele! Incearca sa iesi din labirintul psihologic pe care ti l-ai creat singur!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×