Sari la conținut
Forum Roportal
observant

Abuzarea copiilor in religii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

21 minutes ago, Teddy ''-'' said:

Cine a facut, cineva a facut. Cum a obtinut apa de la mort?! Pai a luat parte la procesul de spalare si a luat apa. Obiectul respectiv a fost in contact cu apa, el fiind obiectul de legatura dintre constinta celei care a facut ritualul si lumea materiala lenadu-se de sentimentul care il avea gazda fata de obiect. Sunt mai multe grade de posesie.

Inca odata, Teddy, dai prea putine detalii. Zi de la cap la coada ce s-a intamplat, cine erau persoanele afectate etc. Eu nu pot sa construiesc un tablou din cateva piese aruncate alandala.  Nu dezmint ce zici; nu am fost acolo; nu am idee. Exista cazuri de posesie si exorcizare. Deci nu vreau de la bun inceput sa neg ce zici. Dar trebuie sa descrii mai detaliat (daca vrei, fireste).

Editat de Abbie3
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Abbie3 said:

Hello...? Potopul lui Noe? Iadul?

Hello!  Iadul n-are nicio legătură cu ceea ce spuneai, anume că entitatea supremă ar fi, de facto, un distrugător suprem. Iadul e pur și simplu o chestie inventată de oameni. Atenție, încă nu aducem aici în discuție posibilitatea metafizică a unor alte planuri și lumi. 

Ah, potopul lui Noe? Asta-i o chestie , dacă vrei, care s-a transmis mai mult metaforic în diferite zone culturale . Foarte multe legendele ale lumii, aproape din toate zonele de pe mapamond, sunt împănate de aceste amintiri. Ce-i drept, am putea spune, doar amintiri, pe alocuri vagi, a unor populații și evenimente din trecutul îndepărtat , care s-au transmis, așa,  la nivel de subtil pentru fiecare generație.

Și oricum ar fi, Abbie, Nu văd cum îți poți argumenta credința sau afirmația că entitatea supremă, conform creștinismului, ar fi un distrugător suprem

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Teddy ''-'' a spus:

Uite iti dau un exemplu. Zilele astea, am postat un topic despre o profetie. Care spune ce vremuri vor veni. Atata tot. Nici n-am discutat pe el, ca l-a sters la propunerea lui Enki. Uite asa. Fara nici o explicatie fara nici o cearta pe el...nimic nimic.

Citeste regulamentul intai. Acolo scrie nu poti posta cu copy paste, fara sa dai si tu niste pareri despre text, sa aduci o contributie cu gandirea ta originala. Tu ai dat doar copy paste la un text, de aceea ti s-a sters postarea

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, observant said:

Esti rascolita pentru ca tu ai constiinta morala, esti un spirit nobil si compasionant.

Esenta emotiva si funciarmente buna din tine e cea tulburata.

Intrebarea mea este: cum se poate ca Teddy si corul sustinatorilor lui de pe aici sa nu fie tulburati? Cum se poate sa astepte ei de la dzeu sa le dea raiul? De ce le-ar da yahve raiul? Pentru ca ei se considera merituosi?

De ce ei nu sunt dati peste cap? Ei nu au esenta simtitoare si intelegatoare? Ei nu iau partea copiilor chinuiti de yahve? Cum se poate sa ia partea lui yahve?

E o intrebare foarte buna. Nu am un raspuns, decat ca sunt programati, in momentul in care observa un dialog adversarial, sa nu mai ia in considerare orice spune celalalt. Sa fie in defensiva/ofensiva tot timpul. Sa nu-i afecteze nimic. Recunosc fenomenul. Am trecut prin el. Cu o seninatate de care mi-e foarte rusine si imi va fi mereu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Teddy ''-'' a spus:

Odata mi-a zis un demon ''Vezi tu...nu trebuie sa crezi in noi ca sa ajungi la noi. E destul sa nu crezi in Dumnezeu. Pentru ca fara el, nici noi nu eram.''

Asta mi se pare foarte important. Pe de o parte, teddy a vorbit cu dracu, si de aici i se trage credinta lui de fier. Nu ai cum sa zdruncini asa ceva, el stie ca exista dracu si basta.

Dar ceea ce teddy nu intelege e ca dracii au fost creati de dzeu, ceea ce toti sfintii parinti confirma in colectia "Parinti si scriitori bisericesti" a Editurii Basilica a patriarhiei romane sub ingrijirea departamentului de carte patristica, pe care bineinteles ca teddy nu le citeste, el citeste doar articole pe net.

Daca dracii au fost creati de dzeu, atunci e clar ca dzeu ii lasa sa chinuiasca oamenii nevinovati, si deci dzeu e satan, tatal minciunilor si al rautatilor care amarasc biata omenire.

Dar si dracu i-a zis clar lui teddy in putinele sale cuvinte acest mesaj important, ca sa il tachineze pe teddy! Uite ce i-a zis sincer: "Fara dumnezeu nici noi nu eram!"

Dracu i-a servit un pont lui teddy, ca sa se trezeasca la realitate, si anume ca dzeu i-a creat si ii foloseste pentru a chinui bietii oameni buni, ca de ai rai nu se ating niciodata.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Abbie3 a spus:

E o intrebare foarte buna. Nu am un raspuns, decat ca sunt programati, in momentul in care observa un dialog adversarial, sa nu mai ia in considerare orice spune celalalt. Sa fie in defensiva/ofensiva tot timpul. Sa nu-i afecteze nimic. Recunosc fenomenul. Am trecut prin el. Cu o seninatate de care mi-e foarte rusine si imi va fi mereu.

Si eu am fost spalat pe creier, si acum mi-e rusine. Asta e, voi muri cu amaraciunea asta. Macar m-am trezit la realitate, si asta este ceva wow, totusi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 minutes ago, Vriies said:

Hello!  Iadul n-are nicio legătură cu ceea ce spuneai, anume că entitatea supremă ar fi, de facto, un distrugător suprem. Iadul e pur și simplu o chestie inventată de oameni. Atenție, încă nu aducem aici în discuție posibilitatea metafizică a unor alte planuri și lumi. 

Ah, potopul lui Noe? Asta-i o chestie , dacă vrei, care s-a transmis mai mult metaforic în diferite zone culturale . Foarte multe legendele ale lumii, aproape din toate zonele de pe mapamond, sunt împănate de aceste amintiri. Ce-i drept, am putea spune, doar amintiri, pe alocuri vagi, a unor populații și evenimente din trecutul îndepărtat , care s-au transmis, așa,  la nivel de subtil pentru fiecare generație.

Și oricum ar fi, Abbie, Nu văd cum îți poți argumenta credința sau afirmația că entitatea supremă, conform creștinismului, ar fi un distrugător suprem

Argumentez prin ce am scris mai sus. Nu conform mie, ci conform lor si propriilor scrieri.

Potopul lui Noe? Prin care dumnezeu a ras toate vietatile de pe fata pamantului, in afara de o corabie cu... nu retin cate persoane, dar ca sa se inmulteasca, au comis incest.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Abbie3 said:

E o intrebare foarte buna. Nu am un raspuns, decat ca sunt programati, in momentul in care observa un dialog adversarial, sa nu mai ia in considerare orice spune celalalt. Sa fie in defensiva/ofensiva tot timpul. Sa nu-i afecteze nimic. Recunosc fenomenul. Am trecut prin el. Cu o seninatate de care mi-e foarte rusine si imi va fi mereu.

Cine Abbie, e programat în felul în care spui? Ar fi bine să dai exemple concrete, pentru că altfel s-ar subînțelege că ne-ai băgat pe toți în aceeași oală. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, observant said:

Asta mi se pare foarte important. Pe de o parte, teddy a vorbit cu dracu, si de aici i se trage credinta lui de fier. Nu ai cum sa zdruncini asa ceva, el stie ca exista dracu si basta.

Dar ceea ce teddy nu intelege e ca dracii au fost creati de dzeu, ceea ce toti sfintii parinti confirma in colectia "Parinti si scriitori bisericesti" a Editurii Basilica a patriarhiei romane sub ingrijirea departamentului de carte patristica, pe care bineinteles ca teddy nu le citeste, el citeste doar articole pe net.

Daca dracii au fost creati de dzeu, atunci e clar ca dzeu ii lasa sa chinuiasca oamenii nevinovati, si deci dzeu e satan, tatal minciunilor si al rautatilor care amarasc biata omenire.

Dar si dracu i-a zis clar lui teddy in putinele sale cuvinte acest mesaj important, ca sa il tachineze pe teddy! Uite ce i-a zis sincer: "Fara dumnezeu nici noi nu eram!"

Dracu i-a servit un pont lui teddy, ca sa se trezeasca la realitate, si anume ca dzeu i-a creat si ii foloseste pentru a chinui bietii oameni buni, ca de ai rai nu se ating niciodata.

 

Daca te iei dupa varianta crestina, da. Daca studiezi nitel demonologia...e cu totul alta poveste. Iti zic pe PM daca vrei.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Vriies said:

Cine Abbie, e programat în felul în care spui? Ar fi bine să dai exemple concrete, pentru că altfel s-ar subînțelege că ne-ai băgat pe toți în aceeași oală. 

Sper ca nu s-a inteles gresit. M-am referit la Teddy si persoane cu aceeasi infocare. Nu la cine e capabil sa analizeze obiectiv si sa vada nuantele in orice conversatie. Cu siguranta nu m-am referit la tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×