Sari la conținut
Forum Roportal
observant

Abuzarea copiilor in religii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Just now, gargbird said:

Hmm... nasol moment. Înseamnă că Dumnezeu și-a cam întors fața de la tine și te-a lăsat în poola goală în fața dușmanilor. Altfel ar fi aruncat cu pucioasă, câcat sau muci pe cei care cârtesc, corec?

de ce? ca sa nu se mai faca vinovati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Maeve. a spus:

Sa stii ca nu mi se pare normal sa se puna imaginea astora pe Biserici. Unde mai exista smerenie? 

Sunt de aceeași părere. 

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Băi, Fructe, Morcovi, Vitamine ce ești, mă doare-n cur de bătăliile voastre, dar nu pot să nu constat, cu amară tristețe, că lumea ar fi fost de un milion de ori mai bună dacă voi, fanaticii religioși, nu ați fi existat. 

Părerea mea.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, gargbird said:

Are cerculețu' pe cap, așa că mucles.

vai vai ce tampenii spui. Nici un cerculet nu va obliga constinta nimanui sa-l creada Sfant. Tu nu stii ca o tara intreaga stie cine-i Becali? Credeam ca esti undeva la un nivel mai ridicat...

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, observant said:

Din contra, preotii si crestinii stiu clar ca e vorba de carne si sange, si o repeta foarte des, la predici. Daca asculti rugaciunile de impartasanie, alea citite de preot atunci cand se impartasesc oamenii la finalul liturghiei, poti auzi clar ca se vorbeste de carne si sange. Si copilul aude!

Asa e; ei sunt constienti de asta. Omul de rand insa repeta papagaliceste si ce stie despre acel ritual se limiteaza la experienta directa (stau la coada, iau vin dintr-o lingurita, astept sa se termine slujba si ma tirez). In sensul ca nu sta nimeni prin biserica sa se gandeasca la asemenea notiuni, la modul serios. Repeta cum repeta toate celelalte lucruri care nu au sens.

Pe mine personal nu m-a marcat impartasania. In schimb am primit o brosura pe la 7-8 ani, cu imagini grafice cu Iisus pe cruce, plin de sange etc. Era nitel horror. Nitel mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, gargbird a spus:

Băi, Fructe, Morcovi, Vitamine ce ești, mă doare-n cur de bătăliile voastre, dar nu pot să nu constat, cu amară tristețe, că lumea ar fi fost de un milion de ori mai bună dacă voi, fanaticii religioși, nu ați fi existat. 

Părerea mea.

Orice extrema e daunatoare. Fanatici religiosi, xenofobi, rasisti, islamisti extremisti etc

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Maeve. a spus:

Orice extrema e daunatoare. Fanatici religiosi, xenofobi, rasisti, islamisti extremisti etc

Corec. Eu doar am fost on topic.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Lucia N a spus:

Iar repeți aiurea, ca o placa... 

Pai atata stie. In loc sa isi fi rezolvat problemele cu raul personal de pe pamant, extrapoleaza cu unul ce nu ii poate riposta. 

Editat de Maeve.
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Maeve. a spus:

Orice extrema e daunatoare. Fanatici religiosi, xenofobi, rasisti, islamisti extremisti etc

Exact. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×