Sari la conținut
Forum Roportal
Teddy ''-''

Din opiniile supăratului pe lume

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In alianta au fost cinci regi regionali si pe doi dintre ei i-am uitat, cred ca amoritii si amalecitii.

Probabil ca daca pierdeau lupta, nu am mai fi avut acum despre ce sa discutam. Dar asta este istorie.

Nu suport persoanele incrancenate cu idei fixe si care se folosesc de lucruri si idei despre care nu stiu nimic si doar repeta ca niste papagali citate fara sa aiba habar despre ce vorbesc.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 minutes ago, adal* said:

In alianta au fost cinci regi regionali si pe doi dintre ei i-am uitat, cred ca amoritii si amalecitii.

Iote, dădui și io, repede, un ochi pe google și la o primă strigare văzui așa:

MADIANIŢII. Aceştia erau împârţiţi în cinci familii, înrudite cu Avraam prin Madian, fiul ţiitoarei Chetura. Avraam i-a trimis împreună cu toţi ceilalţi fii ai săi născuţi din ţiitoare în Răsărit (Geneza 25:1-6). Aşadar, îi găsim pe madianiţi aşezaţi la marginile deşertului din Transiordania, de la Moab şi până dincolo de Edom.
 
Ei erau locuitori ai deşertului, împreună cu ismaeliţii şi medaniţii pe vremea când Iosif a fost vândut în Egipt (Geneza 37:28, 36); (în original în v. 36 nu se referă la „madianiţi" aşa cum găsim în traducerea Cornilescu şi Galaction, ci la „medaniţi", n.tr.).
 
Pentru suprapunerea parţială a acestor trei termeni, vezi Judecători 8:24, 26, unde ni se spune că madianiţii bătuţi de Ghedeon erau ismaeliţi, căci purtau cercei şi inele de aur în nas.
 
Moise a avut o soţie madianită, Sefora, un socru madianit Ietro/Reuel (Exod 2:21; 3:1; etc.) şi un cumnat pe nume Hobab (Numeri 10:29, Judecători 4:11). Moise i-a cerut lui Hobab, care era un om al deşertului, să-l conducă pe Israel până vor traversa acea pustie (Numeri 10:29-32).
 
Mai târziu, în câmpia Moabului, conducătorii madianiţilor şi ai moabiţilor s-au unit şi i-au cerut lui Balaam să-l blesteme pe Israel (Numeri 22 ş.urm.) iar aceste popoare l-au dus pe Israel la idolatrie şi imoralitate (Numeri 25), şi din această cauză, trebuiau nimicite (Numeri 25:16-18; 31). Cei când prinţi ai madianiţilor au fost aliaţii lui Sihon, regele amoriţilor (Iosua 13:21). În timpul judecătorilor, prin mâna lui Ghedeon şi a micii lui oştiri (Judecători 6:8; 9:17), Dumnezeu l-a izbăvit pe Israel de asuprirea madianiţilor, a amaleciţilor şi a altor „fii ai Răsăritului" care călăreau pe cămile, un eveniment evocat de unul dintre psalmişti şi de unul dintre proroci (Psalmul 83:9; Isaia 9:4; 10:26). În prezent, aceasta este cea mai veche aluzie care s-a făcut vreodată la utilizarea cămilelor într-o luptă (W.F. Albright, Archeology and the Religion of Israel, 1953, p. 132-133), dar nu este nicidecum prima aluzie care se face la cămile domestice (*ANIMALE, Cămila; şi W.G. Lambert, BASOR 160, 1960, p. 42-43, pentru dovezi indirecte din Vechiul Babilon). Cămilele cu o singură cocoaşă sunt menţionate în Isaia 60:6. În Habacuc 3:7, Madian este menţionat în paralel cu Etiopia (sau Cuş, n.tr.), un termen vechi care probabil îşi are originea în Kushu, menţionat în textele egiptene care datează din cca. 1800 î.Cr. (vezi WJ. Albright, BASOR 83, 1941, p. 34, n. 8; vezi, G. Posener, Princes et Pays d’Asie et de Nubie, 1940, p. 88 şi B. Maisler, Revenue d’Historie Juive en Egypte 1, 1947, p. 37-38; *FEMEIE ETIOPIANĂ.

 

O fi corect și suficient? Habar n-am. Știu , totuși, că medianiții au fost consemnați și în romanul Iosif și frații săi, al lui Thomas Mann, despre care auzii că ți-a plăcut și ție. Mi-a plăcut și mie, ce-i drept, mai ales Muntele Vrăjit. Dar mai mult mi-a plăcut Hermann Hesse cu toate cărțile lui. Ce vrei, de gustibus...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adal, ai citit in biblie ce au facut soldatii lui yahve cu madianitii?

 

Citeste inca o data. 

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=31

Apropo, soldatii lui yahve erau invadatorii. Pamantul apartinea madianitilor. 

Yahve i-a trimis pe soldatii lui sa invadeze o tara si sa fure pamanturile si turmele madianitilor, adevaratii stapanitori.

Spui ca s-au aliat cu alte popoare locale? Da, pentru ca isi aparau tarile de invadatorii lui Yahve, care veneau din Egipt, nu aveau niciun drept legal la acele tari.

Asadar, s-au aparat.

Iar tu faci isterii pe aici. Ce ai vrut sa demonstrezi? Te-ai uitat si tu pe wikipedia si crezi ca ai inteles?

Baiete, trebuie sa citesti biblia cap-coada ca sa intelegi ce s-a petrecut. Si sa stii istorie antica, arheologie, si alte chestii.

Lasa wikipedia ca aia nu tine loc de cultura serioasa.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Vriies a spus:

 

Mai târziu, în câmpia Moabului, conducătorii madianiţilor şi ai moabiţilor s-au unit şi i-au cerut lui Balaam să-l blesteme pe Israel (Numeri 22 ş.urm.) iar aceste popoare l-au dus pe Israel la idolatrie şi imoralitate (Numeri 25), şi din această cauză, trebuiau nimicite (Numeri 25:16-18; 31). i-a plăcut Hermann Hesse cu toate cărțile lui. Ce vrei, de gustibus...

Propaganda de razboi a invingatorilor lui Yahve. Aveau tot interesul sa-i acuze de tampenii, pentru ca sa ii poata invada si nimici.

Cica i-au dus pe soldatii lui Yahve la idolatrie. Si ce-i cu asta? Se inchinau la niste statuete de lut, adica niste jucarii antice. Trebuiau exterminati pentru asta, Adal?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, observant said:

Propaganda de razboi a invingatorilor lui Yahve. Aveau tot interesul sa-i acuze de tampenii, pentru ca sa ii poata invada si nimici.

Cica i-au dus pe soldatii lui Yahve la idolatrie. Si ce-i cu asta? Se inchinau la niste statuete de lut, adica niste jucarii antice. Trebuiau exterminati pentru asta, Adal?

Poi, bre, stai oleacă! Io nu încerc să justific nici o crimă de război și nici măcar o singură crimă, în particular, afar de faptul dacă ar fi în legitimă apărare. 

Tot ceea ce făceam, era să aduc informații în legătură cu acei moabiți, pe care anterior i-ai adus tu în discuție.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, Adal, volens nolens tre să recunoaștem că din punctul nostru de vedere, al umaniștilor de azi, aici e tare nașpa:

17. Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.
Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
23 minutes ago, Vriies said:

Oricum, Adal, volens nolens tre să recunoaștem că din punctul nostru de vedere, al umaniștilor de azi, aici e tare nașpa:

17. Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.

Hai sa vedem in ce context.

14. Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile miilor şi pe sutaşii care se întorseseră de la război, şi le-a zis Moise:
15. "Pentru ce aţi lăsat vii toate femeile?
16. Căci ele, după sfatul lui Valaam, au făcut pe fiii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsă asupra obştii Domnului.
17. Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Teddy ''-'' a spus:

Hai sa vedem in ce context.

14. Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile miilor şi pe sutaşii care se întorseseră de la război, şi le-a zis Moise:
15. "Pentru ce aţi lăsat vii toate femeile?
16. Căci ele, după sfatul lui Valaam, au făcut pe fiii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsă asupra obştii Domnului.
17. Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.

Teddy, care era vina lor  mai precis? Vina care ar fi indreptatit exterminarea lor. 

Editat de observant

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Teddy ''-'' said:

Hai sa vedem in ce context.

14. Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile miilor şi pe sutaşii care se întorseseră de la război, şi le-a zis Moise:
15. "Pentru ce aţi lăsat vii toate femeile?
16. Căci ele, după sfatul lui Valaam, au făcut pe fiii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsă asupra obştii Domnului.
17. Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.

Poi, da, să vedem...

Moise s-a mâniat pe căpeteniile oștirii care tocmai se întorseseră de la război, pentru că au lăsat vii toate femeile. Deh, voiau și ei să f*tă ceva străin - era un păcat omenesc, dar nu chiar atât de mare. După care, Moise, le-a adus aminte că acele femei, lăsate vii, i-au făcut pe fii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului. După care, concluzionează:

17. Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 47 minute, Vriies a spus:

Oricum, Adal, volens nolens tre să recunoaștem că din punctul nostru de vedere, al umaniștilor de azi, aici e tare nașpa:

Cel mai naspa este sa judeci fapte de acum 3000 si ceva de ani, cu mintea de acum. De asirieni si ce le faceau ei invinsilor, cred ca ai auzit. La fel le-ar fi facut si aia israelinilor daca i-ar fi invins.

Eu ma mir ca tu Vriies pici in capcana judecarii adhoc a lucrurilor. Chiar nu poti judeca fapte istorice in contextul in care s-au intamplat?

Mie mi se pare fantasmagoric sa discutam astfel de subiecte intr-un asemenea context. Este penibil, imi pare rau, dar eu ma opresc. Este noaptea mintii.

De tiranosaurux rex nu sunteti la fel de oripilati?

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×