Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

De ce familia mea se poarta asa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 16 ore, The Unknown a spus:

Rudele din romania sint manipulatoare, sint spalati pe creier daca afla ca cineva locuieste in alta parte.   Familia ta au si foarte multi prieteni de la care doar asta aud ca sa te forteze sa le dai mai mult.   Poate mai dau si la altii cu situatii foarte grele si complicate, miloase si cu multe lacrimi dupa ce li s-a intamplat.    

Pana la moartea lor nu se vor schimba, am trecut prin asta!!!   

Si aici exista oameni in situatii foarte grele si complicate, oameni care mor de foame sau din alte motive tragice. Si cred ca astfel de oameni exista peste tot.

Ai dreptate, sunt extrem de manipulatori, ma vad ca pe un ATM nu ca pe o fiinta umana. Sotul meu mi-a zis ca nu poate intelege cum trimitea bani acasa o fata care era singura intr-o tara straina si care locuia intr-o camera dintr-un apartament impartit cu mai multe persoane, si trimitea unei familii care locuia intr-o casa proprie, toti cei 3 membri impreuna si fiecare cu venit propriu, si fara ipoteca. Iar cand acea fata nu mai poate trimite bani, familia devine agresiva. A zis ca nu poate intelege asa ceva. 

Cu familia mea, tot sacrificiul meu personal s-a intors impotriva mea

Editat de Ana2019

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 25.11.2020 la 22:27, Ana2019 a spus:

Cu familia mea, tot sacrificiul meu personal s-a intors impotriva mea

Asta asa se intampla si nu se va inceta niciodata, eu timp de 50 de ani am facut acest sacrificiu in loc sa-mi fac avere  si n-a fost deajuns!!!   Au murit, am ramas singura, asta-i pretul. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 24.11.2020 la 23:29, MusetescuLiana a spus:

Nu te supara pe mine ca pun intrebarea asta, poate e o intrebare prosteasca, imi cer scuze daca te supar, chiar nu imi doresc asta, dar esti sigura ca nu esti adoptata? Ma rog, nici cu un copil adoptat nu te comporti asa. Dar diferentele facute de mama ta intre tine si sora ta? Comportamentul surorii tale si al mamei tale? Sa te blesteme sa mori? Si atatea si atatea. Sora ca sora, dar o mama adevarata nu are cum sa se comporte asa.

Sunt destule mame "adevărate" care-și abandonează copiii la naștere sau care ii abuzează fizic si psihic. Ai impresia că fetele abuzate sexual de tată sunt înfiate? 

Pentru a infia un copil trebuie în primul rand sa fii om.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu o intrebare. 

Care o fi explicatia unei astfel de atitudini? 

Mi-am dat seama ca mama mereu s-a purtat urat cu mine de fata cu alte persoane. De ex: aveam o colega de apartament cand eram studenta cu care ma imprietenisem. A venit mama in vizita, a vazut ca ne intelegeam bine si a inceput ca de fiecare data cand era colega de fata sa tipe la mine, ori sa imi faca observatie ba ca am burta (aveam 53 kg/ 160cm inaltime), ba ca nu e destul de curat, ba incepea sa imi dea ordine, ba incepea sa se laude cu mine intrun mod exagerat si apoi imi zicea ca acea colega ma privea cu invidie...nu stiu ce era de invidiat, cred ca era de plans mai mult...

Apoi mai tarziu stateam la camin cu 2 colege de camera cu care ma intelegeam bine. A venit sa ma viziteze si tot asa, incepea sa tipe la mine de fiecare data cand era una din ele de fata, tipa si apoi o privea razand pe colega si apoi dispretuitor la mine...

Cand m-am mutat din oras, in noul oras cunosteam doar pe o ruda cu care la inceput ma imprietenisem. A venit mama in vizita si de fiecare data cand era ruda de fata, ea se purta urat cu mine. Apoi in casa in care locuiam, intr-o seara, gateam cu mama la bucatarie si ea mi-a zis ca se ocupa ea de cina, eu sa plec sa ma odihnesc. I-am zis ca nu e nevoie, ea a inceput sa tipe la mine. I-am zis sa inceteze ca o aud ceilalti si ma face de ras si s-a pus sa tipe si mai tare.

Nu inteleg care e explicatia psicologica a acestui patron de comportament si ce dorea sa obtina?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am asistat la o asemenea tratament de o mama cere-i facea fiicei zile negre de cand era mica, dar nu m-am gandit niciodata ca ar avea o cauza.   Acea mama era cam alcoolica dar atunci nu se spunea asa, doar ca mai bea o bere.   Era divortata si mereu o injura si blestema pe unica fata ca seamana cu tatal ei, asta era una din placerile ei, pe urma altele dar le insira parca citite de undeva: - sa ti se usuce ochii din cap, si din astea adresa fetei care mai spunea cateodata sa taca din gura dar ea se enerva si mai mult.  Nu cred ca a fost normala ca vorbea in 4-5 limbi intr-o propozitie iar daca n-o intelegeai te facea prost/a si in toate felurile, nu conta la cine spunea.   Am intalnit multe tipuri de mame in viata mea care efectiv ureau pe copiii din casatoria cu sotul.     Azi sint convinsa ca este Dementa si se mai adauga si alte denumiri ca nu vine singur conditia asta. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 03.02.2021 la 10:04, Ana2019 a spus:

Revin cu o intrebare. 

Care o fi explicatia unei astfel de atitudini? 

Mi-am dat seama ca mama mereu s-a purtat urat cu mine de fata cu alte persoane. De ex: aveam o colega de apartament cand eram studenta cu care ma imprietenisem. A venit mama in vizita, a vazut ca ne intelegeam bine si a inceput ca de fiecare data cand era colega de fata sa tipe la mine, ori sa imi faca observatie ba ca am burta (aveam 53 kg/ 160cm inaltime), ba ca nu e destul de curat, ba incepea sa imi dea ordine, ba incepea sa se laude cu mine intrun mod exagerat si apoi imi zicea ca acea colega ma privea cu invidie...nu stiu ce era de invidiat, cred ca era de plans mai mult...

Apoi mai tarziu stateam la camin cu 2 colege de camera cu care ma intelegeam bine. A venit sa ma viziteze si tot asa, incepea sa tipe la mine de fiecare data cand era una din ele de fata, tipa si apoi o privea razand pe colega si apoi dispretuitor la mine...

Cand m-am mutat din oras, in noul oras cunosteam doar pe o ruda cu care la inceput ma imprietenisem. A venit mama in vizita si de fiecare data cand era ruda de fata, ea se purta urat cu mine. Apoi in casa in care locuiam, intr-o seara, gateam cu mama la bucatarie si ea mi-a zis ca se ocupa ea de cina, eu sa plec sa ma odihnesc. I-am zis ca nu e nevoie, ea a inceput sa tipe la mine. I-am zis sa inceteze ca o aud ceilalti si ma face de ras si s-a pus sa tipe si mai tare.

Nu inteleg care e explicatia psicologica a acestui patron de comportament si ce dorea sa obtina?

Dorea sa le capteze atenția, sa se dea importantă minimalizându-te pe tine. Cu siguranță ai mai întâlnit oameni care atunci când sunt într-un grup mai mare  monopolizeaza discuția si vorbesc tare vrute și nevrute, neavând simțul penibilului. 

Ai intruit bine, vorbește tare tocmai pentru a te face de ras deoarece știe ca te temi de asta. Stia și fără sa i-o spui tu, iar când o rogi sa vorbească mai încet ridica și mai tare tonul tocmai pentru ca prietenele tale sa audă discuția. Pur și simplu se da în mod intenționat în spectacol și te umilește de fata cu ele tale pentru a le arata ca ea este vioara întâi și pentru a distruge prietenia dintre voi. Ea merge cumva pe principiul eu te-am făcut, eu te distrug. 

Daca ai impresia ca nu este un comportament calculat și intenționat, te înșeli. Singura soluție este sa fii cât mai discretă fata de ea și să-ți ții prietenele departe. De asemenea, nu o crede când îți va spune "vreau sa fim prietene". Este doar un mod de a te trage de limba și de a-ți observa punctele slabe. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, nu stiu daca ai remediat in vreun fel situatia din familie (nu am citit toate comentariile) insa iti spun un lucru: nu le esti datoare parintilor in niciun fel. Inteleg ca esti un om bun si ca vrei sa iti ajuti familia dar comportamentul lor nu este justificabil in niciun sens. Faza asta cu " Si mi-a zis ca ea nu vrea sa auda ca ne certam, eu sa imi tin gura inchisa pentru ca sunt sora mai mica si nu am dreptul sa vorbesc. Si ca eu sunt azi ce sunt datorita parintilor, datorita banilor pe care i-au investit in educatia mea si niciodata nu le voi putea returna banii investiti si sacrificiile facute. " este un rahat. In primul rand, cand te-au adus pe lume au stiut ce implica cresterea si educarea unui copil, este total absurd ca sa emiti pretentii ca vrei banii pe care i-ai investit in cresterea unui copil sau mai stiu eu ce. Sora ta este si ea un adult care are un copil insa nu este responsabilitatea ta. Ea a facut niste alegeri in viata si acum trebuie sa si le asume. Sa nu crezi ca judec pe cineva, insa intr-un mediu familial sanatos nu se intampla astfel de lucruri. Tu trebuie sa iti vezi de job-ul si de sotul tau in continuare si sa iti traiesti viata asa cum simti, sa te pui tu pe primul loc in viata ta si nu zic asta cu egoism. In orice moment poti sa nu mai fii pe lumea asta; si oare nu e pacat ca nu ti-ai trait viata asa cum ai vrut tu? si mereu a trebuit sa te ingrijesti mult prea mult de familia ta? Eu zic sa nu le mai trimiti bani, poate ca la inceput v or reactiona urat insa cu timpul v or intelege.

Am intalnit multe povesti in care familiile erau toxice pentru individ, atat de toxice incat l-au determinat sa recurga la lucruri foarte urate si grele pentru el. Nu le mai da bani si gata, daca nu v or mai vb cu tine... asta este, poate nu ti au fost ca o familie in adevaratul sens, stiu ca e greu de acceptat dar nu ai ce face. Mai tarziu o sa te imbolnavesti tot tu de la atata stres, frustrare si griji.

In viata asta sunt situatii si situatii, daca un mediu iti face rau, rupe-te de el. Poate pt unii suna ciudat sa rupa legaturile cu familia dar mie mi se pare perfect normal atata timp cat aceste legaturi te distrug pe tine ca om.

Multa bafta iti doresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 24.12.2021 la 9:26, alexandraAlex09 a spus:

Buna, nu stiu daca ai remediat in vreun fel situatia din familie (nu am citit toate comentariile) insa iti spun un lucru: nu le esti datoare parintilor in niciun fel. Inteleg ca esti un om bun si ca vrei sa iti ajuti familia dar comportamentul lor nu este justificabil in niciun sens. Faza asta cu " Si mi-a zis ca ea nu vrea sa auda ca ne certam, eu sa imi tin gura inchisa pentru ca sunt sora mai mica si nu am dreptul sa vorbesc. Si ca eu sunt azi ce sunt datorita parintilor, datorita banilor pe care i-au investit in educatia mea si niciodata nu le voi putea returna banii investiti si sacrificiile facute. " este un rahat. In primul rand, cand te-au adus pe lume au stiut ce implica cresterea si educarea unui copil, este total absurd ca sa emiti pretentii ca vrei banii pe care i-ai investit in cresterea unui copil sau mai stiu eu ce. Sora ta este si ea un adult care are un copil insa nu este responsabilitatea ta. Ea a facut niste alegeri in viata si acum trebuie sa si le asume. Sa nu crezi ca judec pe cineva, insa intr-un mediu familial sanatos nu se intampla astfel de lucruri. Tu trebuie sa iti vezi de job-ul si de sotul tau in continuare si sa iti traiesti viata asa cum simti, sa te pui tu pe primul loc in viata ta si nu zic asta cu egoism. In orice moment poti sa nu mai fii pe lumea asta; si oare nu e pacat ca nu ti-ai trait viata asa cum ai vrut tu? si mereu a trebuit sa te ingrijesti mult prea mult de familia ta? Eu zic sa nu le mai trimiti bani, poate ca la inceput v or reactiona urat insa cu timpul v or intelege.

Am intalnit multe povesti in care familiile erau toxice pentru individ, atat de toxice incat l-au determinat sa recurga la lucruri foarte urate si grele pentru el. Nu le mai da bani si gata, daca nu v or mai vb cu tine... asta este, poate nu ti au fost ca o familie in adevaratul sens, stiu ca e greu de acceptat dar nu ai ce face. Mai tarziu o sa te imbolnavesti tot tu de la atata stres, frustrare si griji.

In viata asta sunt situatii si situatii, daca un mediu iti face rau, rupe-te de el. Poate pt unii suna ciudat sa rupa legaturile cu familia dar mie mi se pare perfect normal atata timp cat aceste legaturi te distrug pe tine ca om.

Multa bafta iti doresc.

Multumesc pentru mesaj. Am incercat sa reiau o comunicare telefonica amabila dupa un an de tacere insa am fost intampinata cu foarte mare ostilitate si agresivitate. Si le-am zis ca acum trebuie sa imi ingrijesc sanatatea (sa platesc tratamente, analize, etc) asa ca nu mai poate fi vorba de ce a fost la inceput (ajutor lunar din partea mea). Si mi s-a raspuns printre urlete ca eu am plecat pentru a ma sacrifica pentru ca ei sa traiasca mai bine nu ca sa imi fac o viata personala sau sa ma ingrijesc...Si mi-am dat seama ca e imposibil sa mai am o relatie cu ei. Nu pot sa sun si sa ascult urlete, insulte, blesteme (violenta psihica si verbala), nu vreau sa trec prin asa ceva si nici nu merit.

Am ales ce e mai bine pentru mine: contactul zero, si sunt de mii de ori mai bine. M-am vindecat de anxietate, sunt calma, linistita si senina. Am descoperit ce inseamna pacea. 

Am ajuns la concluzia ca daca tii cu orice pret sa ai o relatie cu familia, oricum te-ar trata ei, doar pentru ca sunt familie, atunci daca sunt interesati si toxici vor exploata aceasta dorinta a ta de a pastra relatia si vor deveni abuzivi si manipulatori. 

Cu familia e bine sa fie pastrata relatia daca e o relatie civilizata si umana. Insa daca e abuziva si iti face rau - mai bine lipsa. Mentinerea relatiei cu cineva trebuie conditionata de calitatea relatiei in sine nu de cine e acea persoana. 

E trist sa rupi relatia cu familia atunci cand ai o familie buna cu care te poti intelege bine sau macar civilizat. Insa daca relatia e bazata pe interés material, familia e agresiva, ostila, tipa, insulta, blestema, e o binecuvantare SA scapi din acea relatie, e o fericire si usurare

Editat de Ana2019

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×