Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

De ce familia mea se poarta asa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ea se victimizeaza ca nu te poate controla, tu te victimizezi ca te cauta. Gata, ai dat block. ( ai lasat telefonul ca o portita de interactiune, acum sper ca ai inchis bine usile) Gaseste-ti alte lucruri la care sa te gandesti sau sa faci. Preferabil mai placute. 

Editat de Maeve.
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Maeve. a spus:

Ea se victimizeaza ca nu te poate controla, tu te victimizezi ca te cauta. Gata, ai dat block. ( ai lasat telefonul ca o portita de interactiune, acum sper ca ai inchis bine usile) Gaseste-ti alte lucruri la care sa te gandesti sau sa faci. Preferabil mai placute. 

Exact! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Ana2019 a spus:

Eu nu pot intelege de ce vrea sa ma manipuleze? De ce nu poate avea o relatie frumoasa cu mine?

E complicat. O explicație ar fi ca probabil a crescut într-un mediu similar și a trebuit sa se adapteze la el manipulandu-i pe ceilalți, iar în timp și-a perfecționat tehnica și manipularea a devenit o parte din personalitatea ei. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 14.10.2020 la 12:37, Ana2019 a spus:

Aseara la sfarsitul mesajului meu i-am zis ca daca isi mai permite sa imi trimita mesaje negative o blochez total. 

Mi-a raspuns ca ea e mama mea si isi poate permite sa imi spuna si sa scrie orice. 

Cu ceva timp in urma o rugasem SA nu mai trimita linkuri pe WhatsApp. Trimitea la orice ora din zi si din noapte linkuri de pe internet. Eu trebuia SA imi tin telefonul pe silent pentru a nu auzi tot timpul sunetul WhatsAppului. 

Si azi dimineata, cum stie ca o rugasem SA nu mai trimita, mi-a trimis un link prin SMS. 

Adevarul e ca m-am infuriat si am blocat-o si pe telefon. Nu mai pot. 

Si, Anutza? Cum rezisti? te tii tare?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cand am aplicar contactul zero, ma simt muuult mai linistita, calma, parca mi s-a eliminat o mare greutate de pe creier.

In fine, ma doare ca ei nu ma iubesc, am pierdut iubirea lor acum multi ani si nu am reusit sa o recuperez. Nu inteleg de ce nu ma iubesc, mereu am fost un copil cuminte, am avut nota 10 la scoala mereu din primul an pana in ultimul an de studiu, nu am cerut mai mult decat mi s-a dat, am dat tot cat am putut da cu pretul sanatatii mele. Am facut tot posibilul sa tin legatura cu ei. Nu stiu unde s-a rupt firul. S-a rupt intrun moment, eu nu am realizat si am continuat, iar ei au profitat. E dureros sa realizezi ce minciuna ai trait. 

 

Editat de Ana2019
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum am citit si eu toata povestea ta, ca mi-a aparut subiectul primul in lista.

E tare trist tot ce ai povestit, citind mi s-a facut pielea de gaina, prin tot ce ai trecut...

Nu te supara pe mine ca pun intrebarea asta, poate e o intrebare prosteasca, imi cer scuze daca te supar, chiar nu imi doresc asta, dar esti sigura ca nu esti adoptata? Ma rog, nici cu un copil adoptat nu te comporti asa. Dar diferentele facute de mama ta intre tine si sora ta? Comportamentul surorii tale si al mamei tale? Sa te blesteme sa mori? Si atatea si atatea. Sora ca sora, dar o mama adevarata nu are cum sa se comporte asa.

Cum adica, te-au facut ca sa ai grija de ei la batranete? 

Nu ai cum sa pierzi iubirea unui parinte. Nu stiu daca intr-adevar poate sa existe asa ceva. Mai bine te gandesti ca iubirea aia nu a existat niciodata, din vina lor, nu ca ai pierdut-o tu sau mai rau ca ai participat cu ceva la aceasta pierdere si ca tot tu ai fost de vina ca nu ai recuperat-o. Gandurile astea te distrug.

Parerea mea este ca te distrugi si iti distrugi si sanatatea, si asa mai fragila, daca continui relatia asta bolnava cu ei, ca altfel n-am cum sa ii spun. Strange din dinti si termin-o cu ei. Si foarte important, nu ii lasa sa te castige iar folosindu-se de copil. Copilul nu are nicio vina, inteleg ca il iubesti, dar asta e, iubeste-l tu acolo de la distanta, dar fara sa te inmoi in fata lor daca il baga pe el la inaintare.

Este bine ca il ai pe sotul tau langa tine, ca te intelege, ca te iubeste si niciodata sa nu ii lasi sa se bage intre voi!

Ai grija de tine si de sanatatea ta!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, MusetescuLiana a spus:

Este bine ca il ai pe sotul tau langa tine, ca te intelege, ca te iubeste si niciodata sa nu ii lasi sa se bage intre voi!

N-ar strica un pic de militarie din partea sotului sa puna punctul pe "i" si sa limitezesi separe bunul simt al rudelor de viata lor!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 16 ore, Ana2019 a spus:

Nu stiu unde s-a rupt firul. S-a rupt intrun moment, eu nu am realizat si am continuat, iar ei au profitat.

Nu te amagi, nu cauta un moment anume, totul s-a petrecut treptat. Probabil ca nu ai fost mamoasa, ci dimpotriva, o fire mai retrasa. Poate ca nu aveai discutii mai intime cu mama si sora ta, poate ele cand au observat asta, nici nu ti-au mai impartasit multe din secretele lor, si asta le-a indepartat de tine.

Intre ele si tine este o prapastie plina de mici secrete, care nu mai poate fi acoperita. Totul s-a terminat. Daca mai astepti ceva, ar fi poate momentul ala dinaintea plecarii definitive a mamei tale(imi cer scuze), cand ea ar putea sa recunoasca faptul ca nu s-a purtat deloc bine cu tine. Dar nu astepta asta, pentru ca poate tot ea se va simti nedreptatita chiar si atunci si asta ar fi o alta lovitura pentru tine.

Nu ti-a mai ramas decat sa te simti bine cu tine si cu copilul si sotul tau. Acum esti libera sa te ocupi total de propria ta familie, care mie, nu stiu de ce, mi s-a  parut a fi pe locul 2 pana acum.

take care of you.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 ore, Ana2019 a spus:

De cand am aplicar contactul zero, ma simt muuult mai linistita, calma, parca mi s-a eliminat o mare greutate de pe creier.

Rudele din romania sint manipulatoare, sint spalati pe creier daca afla ca cineva locuieste in alta parte.   Familia ta au si foarte multi prieteni de la care doar asta aud ca sa te forteze sa le dai mai mult.   Poate mai dau si la altii cu situatii foarte grele si complicate, miloase si cu multe lacrimi dupa ce li s-a intamplat.    

Pana la moartea lor nu se vor schimba, am trecut prin asta!!!   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 ore, adal* a spus:

Nu te amagi, nu cauta un moment anume, totul s-a petrecut treptat. Probabil ca nu ai fost mamoasa, ci dimpotriva, o fire mai retrasa. Poate ca nu aveai discutii mai intime cu mama si sora ta, 

Cu sora mea nu, nu aveam discutii intime pentru ca ea dintotdeauna fie a folosit orice informatie impotriva mea fie facea crize de invidie, asa ca evitam. 

In schimb cu mama, aveam discutii intime, stia multe detalii si lucruri despre viata mea, inclusiv problemele mele. Insa asta nu a facut-o sa ma sprijine, desi imi zicea cu lacrimi in ochi ca ma intelege si i se rupe inima. 

Dar cand sora mea a inceput sa imi ceara sa ma intorc in tara pentru ca lucrez de acasa si nu are sens in mintea ei SA stau aici, mama incepuse sa aiba o atitudine sarcástica si plina de ironie la adresa problemelor mele, si apoi plina de dispret. Ii spusesem ca voi comanda un tratament de la un terapeut din Romania si ii trimit bani pentru a-l plati si SA imi trimita coletul. Si mi-a zis ca nu pentru ca zic mereu ca nu am bani, ca sotul e somer, cum am bani de tratament. Si vrea sa mi-l plateasca ea dar nu are bani. Asa ca nimic. Insa sora mea mi-a zis: te intorci, poate vení si sotul tau, dar problema e mostenirea pentru ca dupa moartea mea sotul si copilul meu viitor vor vrea sa vanda. Si ca ea vrea ca noi doua SA fim impreuna ca doua surori bune, insa sotul si copilul meu strica tot. Si mama incepuse niste atacuri asupra mea si presiuni teribile, si incepuse SA imi faca remarci dispretuitoare la adresa sotului meu.

Dar cum cred ele ca as pleca dintr-un apartament care e al meu si al sotului meu (chiar daca e cu ipoteca), sa merg undeva unde nimic nu e al meu iar sotul si copilul meu sunt vazuti ca persoane care strica planurile tuturor? Eu cred ca au pierdut simtul realitatii si bunul simt, si doreau sa imi strice si casnicia. 

Editat de Ana2019

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×