Sari la conținut
Forum Roportal
a.claudia

cum ati scapat de gindacii de bucatarie

Postări Recomandate

De ce, ce le-ai facut? :stars:

nimic... nu tu crapaturi pe langa tevi... nu tu firmituri pe jos... nu tu temperatura constanta in bucutarie... ii pufaiam din cand in cand cu raid... n-am gasit nici macar un biletel de adio... :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
n-am gasit nici macar un biletel de adio... :stars:

Nimic? Te-au lasat asa.....fara macar sa iti spuna cat de mult au tinut la tine si la apartamentul tau?! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu te lua dupa site-uri americane... ei sunt mai bogati ca noi... si in domeniul asta... :stars: la noi in tara sunt 2 specii dominante de gandaci de bucatarie: gandacii rosii (de fapt au o culoare maronie, bej) - denumirea stiintifica blatella germanica - si gandacii negri care sunt mai mari, fug mai repede si sunt mai scarbosi (blata orientalis)

sa-ti mai povestesc despre modul lor de inmultire si despre cat de prolifici sunt?... :yahoo:

Editat de kodat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si la mine a fost la fel. :yahoo:

desi nu sunt foarte sigura daca pisica a vanat cu adevarat...la cat e de lenesa! :stars: sau poate chiar simpla prezenta a pisicii le-a fost de-ajuns gandacilor .. :P

 

serios vorbind acum: cred ca pisica e solutia ideala in astfel de cazuri. :crazy:

 

 

 

Soparla e si mai ideala ca se baga in locuri greu de ajuns, sta mereu ascuns, e foarte curat, mi-mi place de ei.

 

Cat timp am avut soparle in curte, n-am avut nici un gandac, paianjen, poate nici musca in jurul casei. Decand am pisica si le-a mancat pe lizards am de toate in curte si mai si intra in casa dar am Roach Motel peste tot sa ma apar ca e zona subtropicala si clima desertica dar nu pustie, ca altfel n-ar fi atitea feluri de gandaci !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu te lua dupa site-uri americane... ei sunt mai bogati ca noi... si in domeniul asta... :stars: la noi in tara sunt 2 specii dominante de gandaci de bucatarie: gandacii rosii (de fapt au o culoare maronie, bej) - denumirea stiintifica blatella germanica - si gandacii negri care sunt mai mari, fug mai repede si sunt mai scarbosi (blata orientalis)

sa-ti mai povestesc despre modul lor de inmultire si despre cat de prolifici sunt?... :yahoo:

 

 

 

 

Trebuie ca locuiesc in mijlocul desertului cu inca 3 milioane de oameni in Phoenix, Arizona si avem toate de pe lista pe aici incluse fiind si paianjeni si scorpioni.

 

Eu nu le-am in casa doar in curte si terasa. NU tin gunoi deloc sa acumuleze in sacu' mare. Folosesc pungile de la magazine, aici se dau gratuit si dupa ce am terminat o treaba, scot si gunoiul. Nu tin nici un aliment liber, in borcane si in frigider cu faina, zahar, macaroane, malai, gris, orez, totul doar conservele.

 

Pe tile/faianta ??? pe jos dau si cu otet si nici la tzintzari nu le place atmosfera si de la A/C se feresc, le place caldura. Am furnici doar afara in curte dar mari !!! si rosii ca focul dar si marunti de tot. Nu pot sa dau cu nimic ca si pisicile sint afara mereu si sint nocive solutiile. Cel mai frecvent in bucatarie vad cate o zburatoare verde cu aripi transparente, este pe primul site postat de mine o poza cu ea.

 

Pe geam avem plasa ca si pe usa de bucatarie din spate care da in curte.

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa pastrezi casa libera de invadatori trebuie sa te inarmezi... si cu rabdare dar si cu tehnica... vei mai pierde o batalie, doua... dar in cele din urma sunt sigur ca vei castiga razboiul...

ai grija cum negociezi...

bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa-ti mai povestesc despre modul lor de inmultire si despre cat de prolifici sunt?... :crazy:

Daca insisti, eu nu te refuz. :yahoo:

PS: Sa inteleg ca nu le-a placut de tine si nici apartamentul tau nu le-au placut chiriasilor? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×