Sari la conținut
Forum Roportal
Yayana

Sa cunoastem florile!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

toti iubim florile, de camp, de gradina, de apartament...

noi orasenii, incercam sa ne aducem aproape un mic colt din minunata natura amenajandu-ne gradina pe balcon, vara, sau in apartament, cand vine frigul.

personal, am reusit sa-mi acomodez florile cu traiul in apartament, dar pe balcon, cand palesc, cand nu infloresc, cand cresc tufe firave...am muscate, petunii, pansele, cactusi, galbenele, violete, craciunita, crini de toate culorile, primule si mai nou GAZALIA (nu stiu daca este denumirea corecta, nu am gasit-o in nici un mijloc de informare - internet, dictionare, carti -dar asa era etichetata la expozitia de flori de unde am cumparat-o). Are flori de toate culorile, galben , roz, portocaliu, rosu, se adapteaza la cultivat in jardiniere, dar as vrea sa aflu mai multe despre ea, ma puteti ajuta? multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am aflat in sfarsit, se numeste GAZANIA, scrie tot despre ea in egradini.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca in sfarsit mai este cineva interesat de flori . Am asteptat cam mult. Este frumos ca ai un balcon plin de flori dar probabil este prea insorit de ti se usuca plantele.Pune flori care iubesc mult soarele,Hybiscum(trandafir japonez) muscate,verbine .Iti doresc succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur ca in sfarsit mai este cineva interesat de flori . Am asteptat cam mult. Este frumos ca ai un balcon plin de flori dar probabil este prea insorit de ti se usuca plantele.Pune flori care iubesc mult soarele,Hybiscum(trandafir japonez) muscate,verbine .Iti doresc succes!

 

buna,

multumesc pentru sfaturi!

mi-as dori sa cresc verbine, dar de unde le pot procura?

poate ma ajuti!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa-ti trimit eu seminte .Trimite-mi adresa pe pm. am rasaduri dar nu cred ca pot ajunge pana la tine.Loc.TM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pot sa-ti trimit eu seminte .Trimite-mi adresa pe pm. am rasaduri dar nu cred ca pot ajunge pana la tine.Loc.TM.

 

buna,

multumesc mult, esti f. amabil(a), dar e o problema, sunt din Buc.

informatia e insa buna, caut seminte, pentru la anul viitor.

ce alte plante mai ai?

sunt necajita ca primulele, care sunt de diverse culori, cand le-am cumparat, acum nu mai infloresc, desi le ofer toate conditiile cerute de specia lor, s-au suparat pe mine?

florile mele au nume, nu cele din botanica, le vorbesc in fiecare dimineata si seara cand revin acasa, unele ma iubesc, altele, nu!

pazesc sa infloresca o azalee, nu stiu ce culoare are si o begonie.

gazania a inflorit (galben, roz, portocaliu, superb!)

o zi cat mai buna,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pot sa-ti trimit eu seminte .Trimite-mi adresa pe pm. am rasaduri dar nu cred ca pot ajunge pana la tine.Loc.TM.

 

 

multumesc pentru intentie!(trimis seminte)

ti-am scris adresa , dar ai cutia plina, am salvat-o si o primesti cand vei avea accesul...

o zi buna,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu primulele le-am pus in curte si au stat acolo peste iarna si au inflorit tare frumos in primavara asta.

buna,

eu le am in ghivece, au inflorit in mai, acum au numai frunze, care incep sa se ingalbeneasca, le mut cand la soare, cand la umbra, dar nu le ghicesc secretul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna! am vazut ca vorbiti despre flori. am si eu 2 trandafiri japonezi si doar unul infloreste. celalalt a inflorit acum 2 ani si nu mai are de atunci nici macar un boboc. ce sa fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×