Sari la conținut
Forum Roportal
King1

Vikingii (+Vikings), istorie și mitologie nordică

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 22 ore, observant a spus:

Recomand cartea Vikingii, de  Frans Bengtsson. A aparut in romana la editura Dacia din Cluj, in 1974. Chiar daca este o opera de fictiune, se simte ca autorul a scris din pasiune pentru vechile saga, si cunoaste in amanunt viata vikingilor. Am aflat mai multe din aceasta carte decat din operele istoricilor.

Dupa acest roman, am impresia s-a facut filmul Vikingii sau The Long Ship in 1964, l-am vazut in Romania ceva mai tarziu.  Era in culori si ceva ce n-am vazut pan-atunci, aventuri pe ocean cu Sidney Poitier si multi alti actori renumiti al vremii.    Nu tin minte sa fi vazut in programul de canale TV acest titlu vreodata, nu stiu de ce l-au pensionat asa devreme cand inca traiesc cativa din protagonisti.   

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, The Unknown a spus:

Dupa acest roman, am impresia s-a facut filmul Vikingii sau The Long Ship in 1964

Am gasit pe wikipedia ca asa este. Filmul este pe site-uri subtitrat in romana, il voi urmari in seara asta. Mersi!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu ceva timp în urmă, tot în Germania fiind, am văzut un film de excepție (în opinia mea) despre adevărata față a vikingilor, a celor pe care eu ii admir dintotdeauna pentru totdeauna, vorba aia! O să caut pe net să văd ce denumire avea filmul, mai cu seamă că am văzut multe "filme" la viata mea si sunt câteva cu care chiar am simțit o rezonanță destul de puternică. (Era  vorba despre o invazie asupra lor a unui trib german, chiar rămăsesem șocată, nu-mi venea să cred că ar fi putut fi adevărat așa ceva... ! ) 

 

 

 

 

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand si Ultimul Viking de Johan Bojer, pentru comparatie.

Descrie viata pescarilor din fiordurile Norvegiei ( in jur de 1800-1900, zorii epocii industriale) si se desfasoara in timpul unei campanii de pescuit in plina iarna polara. Autorul este un fin psiholog si surprinde foarte bine substratul propriu naturii si spiritul norvegian.

Editat de Stu'
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de Vikings, am fost duminica la Comic Con la Romexpo si printre actorii care au onorat invitatiile s-a numarat si Clive Standen (Rollo din serial, fratele lui Ragnar).

Pac, mers pana acolo, poza cu el si autograf.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×