Sari la conținut
Forum Roportal
Mosotti

Solutie pentru a nu ne mai ingrasa desi mancam oricat si orice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

On 8/8/2020 at 4:23 PM, Enki said:

Pune tabelul, poate ma orientez si dupa ala la un moment dat. Bine, pot sa il si caut pe googlez dar sa fie aici ceva de referință.

Momentan la mine functioneaza cu gramaj, momentan insemnand in ultimele 2-3 luni, n-am numarat nicio calorie. O fi functionat si din cauza ca au fost niste luni cu stres emotional, nu stiu ce sa zic. Vad mai departe.

A, si nu am zis ca m-am trezit mai slaba ca am mâncat mai putin, am zis ca in acele zile cand pe cantar am mai putin indiferent din ce motiv, incerc sa nu depasesc un gramaj. Si ca asta a functionat in ultimele luni. Tranzitul este ceas, apa beau doar cand mi-e sete, in ultimele luni mai.multa decat inainte.

O sa-ti dau docul meu cu valorile 100 % precise ale produselor adunate datele de mine de pe fiecare produs. In dreapta unde sunt valorile alea, prima e Kcal, a doua carbo si ultima sarea ca sa stii ce reprezinta, toate valorile sunt ptr 100 g produs. Daca o sa verifici, o sa vezi ca kcal la mine sunt putin mai multe fata de ce scrie pe ele, ptr ca fraierii au calculat ca un g de cabo are 4 Kcla, si unu de fat are 9, real e fals, e 4,1 si 9,3. Asa ca le-am calculat eu iar dupa g da carbo, fat si proteine. Si ca dovada ca e cum zic, este ca daca te duci in mega image si iei placinta intinsa de turnu cu visine de acolo unde-s fructele congelate si strudelele, aluatul de placinta, daca iei carbo, fat si prot la calculat, o sa-ti dea 277,9 Kcal asa cum scrie acolo, deci ei au calculat dupa 4,1 si 9,3 ca mine, eu stiam de undeva asta.

Ce nu e acolo, e la oneden tabel, dar acolo nu stiu cat de precise sunt. https://calorii.oneden.com

Eu am pus pateu de porc din ala, din alalalt, ca nu e acelasi lucru deloc ! Unu are 310 Kcal/100 g, altu are 191, depinde de pateu. Nu stiu de ce oamenii nu-si pot face treaba bine sa puna valorile cum trebuie acolo uneori. De ex o sa vezi ca, cartofii prajiti au 300-350 Kcal/100 g, fals, acasa daca-i faci mai mult de 250 n-au.

Pe mine gramajul ma incurca, asa ce faceam ? Nu mai imi faceam salata de legume de 1 kg ca era gramaj mare ? Sau nu mai frigeam 700 g de piept de pui fara piele cantarit crud ? Frigeam, ca ala are un 750 Kcal + un 400 salata aveam un maxim de 1200 K, plus altceva peste zi, ma incadram in 2300. De ex acum cateva zile am mancat 1650 g de conopida fiarta cu un borcan jumate de sos Barilla, a avut 805 Kcal doar. 

De ex ziceai ca pepene rosu ingrasa, asta nu zice nimic, zic ce zici ei, ca tu ai zis ce au zis ei. El are 30 Kcal/100 g miez, daca mananci 1,5 Kg de miez ai 450, e foarte putin, depinde cate kcal se aduna pe zi.

Kcalorii.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mossoti, faci miscare? Cate kg ai si la ce inaltime? Ai observat rezultate bune controland caloriile? De cat timp faci asta?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editat de observant

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un ficat mai sanatos si a slabi putin 

„Avem în tradițiile culinare uleiul ca ingredient obligatoriu în orice preparat, totul începe cu “se pune ulei în cratiță”. La 100cal/lingură pot să vă spun că obiceiul ăsta ne “costă” silueta. Vă provoc la o încercare: renunțați o lună la sticla de ulei de gătit si descoperiți ce gust are mâncarea fără el. Lăsați doar 1-2 linguri/zi de ulei crud, pus peste salate. Veți slăbi, vă promit!”, a mai spus aceasta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 hours ago, observant said:

Mossoti, faci miscare? Cate kg ai si la ce inaltime? Ai observat rezultate bune controland caloriile? De cat timp faci asta?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nu mai fac miscare din nov 2013 cand am intrerupt sala, sunt f sedentar, ies doar de doua ori pe saptamana la cumparaturi si apoi doar in casa, am oricum atatea de facut ca nu ajunge timpul, dar nu asta e problema, nu am o stare prea buna si nu am chef de multe, damite de miscare. 

Ai innebuni calculand ca nu-ti place, mie imi si place sa fac asta si mi-e destul de simplu fie si la mancaruri gatite unde e cel mai greu de calculat sa scot cat e pe 100 g. Fac asta cu kcal din 2009, normal ca am avut rezultate f bune, ca totul se rezuma la Kcal in, Kcal out, matematica corespunde verificata cu cantarul deci practic. Si asa am avut mare flexibilitate, mancam orice, oricat, la ce ore vroiam, doar sa ma incadrez, nu ca nu zahar, ca nu carbo sau alte alea, mergea de toate, si dulciuri, si cartofi prajiti cu copane si multe, bine, pe langa o alimentatie preponderent sanatoasa. Asta e cel mai bun control ptr greutate, calcul Kcalorii. 

In prezent am 1,7 m si 70 Kg, am avut 77,5 in februarie, am dat jos asa ca am avut doar 300 K deficit, altfel dadeam mai mult, am slabit bine si fara miscare, am dat si de la 85 la 62 iar fara probleme cu deficit de 1000/zi, miscarea e 15 % cam, dieta e cheia. Degeaba faci o ora sport de-ti ies fulgii daca mananci o ciocolata jumate care aduce 300 Kcal in plus fata de ce ai ars, mai bine mananc mai putina ciocolata, sportu e ptr sanatate mai mult, nu ptr slabire, ptr slabire e o metoda cu randament mic, deci raport slabit - efort. 

 

Editat de Mosotti
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Mosotti a spus:

In prezent am 1,7 m si 70 Kg, am avut 77,5 in februarie, 

Mai ai putin si te angajeaza la Baletul National daca si dansezi,  precum eviti cluburile, merge si mersul pe jos cam 12 km pe zi sa te mentii in forma  :smile:   Dupa ce-mi fixeaza piciorul terapeutul, si eu sint pe drum nu in sala ca e mai sanatos de mers in libertate decat in cladire. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma mentin in forma si daca nu merg 12 Km pe zi, doamne fereste, asta mai lipseste sa merg atata. Azi dim aveam 68,1 Kg. Imi place asa sa stau in pat sa lenevesc, sa ma uit la tv, sa mai dorm, mai stau pe la calc, bine e de la starea mea care nu e chiar okey, insa si inainte tot asa eram, cand am facut sala a fost o exceptie aia 6 ani, dar am renuntat ca ma saturasem de efortul ala. Daca tin Kcal la 2300/zi ma mentin f bine in forma, asa cum am mai facut de altfel. Mersul pe jos mai alert arde cam 265-295 Kcal o ora, am pus un om cu o greutate de 70 Kg, adica doar 100 g paine ? Neee. Mai bine bag cu alea 4 felii mici de paine mai putin, ca una are cam 25 g.

Si am slabit alea 7-9 Kg de la 77,5-78 la 69-70 asta, mancand binisor, ca am avut cam 2000 Kcal/zi, ard 2300, si deci aia e. Ca le-am dat in 5-6 luni, e altceva, dar nu conteaza, nu vroiam mai mult deficit, am zis sa fie cam 300/zi deficit, ptr 1,25 Kg/lunar date. O fi bine ptr sanatate mersu ala pe jos dar nu ma int, daca nu simt ca vreau eu de la sine, ma enerveaza si nu fac, nu fac chestii pe care nu le simt, ca am probat si iese rau.

Plus ca asta faci daca simti ca vrei sa faci, trebuie sa vina din mine chestia asta, altfel nu merge, ca daca vine de la sine nu mi se mai pare nasol, deocamdata de cam multicel nu imi mai vine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt fan mers pe jos, si de felul meu merg repede, si e singura miscare pe care sunt dispusa sa o fac si o fac cu placere, dar sunt dezamagita sa aflu ca atat de putine calorii arde, ma asteptam la mai multe.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In copilarie mergem mult pe jos zilnic, scoala sau gradinita erau la 7 km dus-intors, doar pe jos circulam.   Dupa scoala mergeam la alt capat al comunei sa aducem apa minerala natural gazoasa dintr-un izvor intr-o radacina de copac foarte mare.   Mai mult aveam de mers dar nu ne interesa.   Toata lumea facea la fel, adultii cu biciclete, sau caruta, copiii pe jos.  Habar nu aveam ca se numara calorii ca nici de acel cuvant n-am auzit desi ascultam Radio zilnic Vocea Americii in maghiara.   Eram extrem de slabe toti copiii, nu tin minte un om gras sa fi vazut.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 hours ago, Enki said:

Sunt fan mers pe jos, si de felul meu merg repede, si e singura miscare pe care sunt dispusa sa o fac si o fac cu placere, dar sunt dezamagita sa aflu ca atat de putine calorii arde, ma asteptam la mai multe.

Totul e sa-ti placa, ca daca iti place faci si nu percepi ceva iritant, obositor, e bine si atatea Kcal decat mai putine, decat 90/ora fara miscare, mai bine 300. Bicicleta acasa in ritm mediu catre alerg arde cam 500-550 Kcal/ora.

Uite aici tabel pui si vezi cat arde si ce activitate, ce ritm, pe ce timp.

http://www.calculator-calorii.ro/consumate/mers-pe-jos-normal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×