Sari la conținut
Forum Roportal
Mosotti

Solutie pentru a nu ne mai ingrasa desi mancam oricat si orice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 1 minut, Mosotti a spus:

... ideea era cum sa mancam dulciuri si restul (pe langa cele nutritive) si sa NU te ingrasi, 

Mda, cu ochi inchisi o sa bagam ciocolata in gura si nu-i pacat daca nu facem intentionat ... sau ne spovedim mai des :cool:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu intelegi, daca nu te mai ingrasi, ce kg sa se duca ?!

3 hours ago, Stu' said:

Ma scuzi, dar eu nu sunt de acord cu solutii de mantuiala. ele nu functioneaza pe termen lung, doar iti dau impresia ca esti pe um drum cat de cat ok..apoi, brusc, ca prin minune, se duce dracu totu si pui pe tine mai multe kg decat aveai.

dar na. gandire superficiala, solutii la fel.

Tu nu intelegi, daca nu te mai ingrasi, ca de aia era vb, ce kg sa se mai puna ? In momentul in care se face ceva de genul ce am zis, se stie f bine drumul, nu se scoate de unul ca mine, se scoate de oameni care studiaza domeniu la nivel de biochimie si biofizica, eu nu am facut medicina ca sa stiu exact ce si cum, dar ei au facut, deci nu e gandire superficiala, stai tu linistit. Vorbisem cu un medic de diabt si deja au ceva insa inca nu scot cum ca are niste efecte secundare neplacute, insa se va rezolva. 

Ptr ca ce ziceti voi NU mai functioneaza, e o metoda inutila, e una ce ar fi bine, si una ce se intampla de nr obezilor urca alarmant in toata lumea. Trebuie luate concret masuri conform situatiei actuale. Si solutiile sunt doua, ori in mod natural sa nu mai aiba dereglarea aia si anume low serotonin pe grupul de receptori 5HT2C, fie sa nu mai manance pe emotional adica sa se rezolve problemele emotionale, ori sa nu mai faca rau mancarea aia care o mananca indif cat si ce mananca. Bine, excludem E-urile ca ala e alt subiect, nu discutam aici de asta, ma refer strict la surplus caloric.

Ca un om reglat sanatos la cap, de la sine face ce ziceti voi, mananca cat trebe, moderat si asa mai departe, vine de la sine. Dar aici nu e vb de oameni reglati. Ca la unu reglat degeaba ii pui 4 prajituri in fata ca poate manance o lingurita doua dintr-una si se simte satisfacut, iar daca mai vrea, nu mai intra. Dar ei nu rezolva una din cele doua cauze care am zis, care dau tenta mare de a manca mult si prost, dar zice sa nu manance aia si aia, pai aia stiau si oamenii aia, dar nu merge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, The Unknown said:

Mda, cu ochi inchisi o sa bagam ciocolata in gura si nu-i pacat daca nu facem intentionat ... sau ne spovedim mai des :cool:

Nu conteaza, sa o bagi si sa nu se intample nimic, aici e idea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merg sa cumpar un pepene urias ... am vazut la Costco enorm de mari, incape in SUV-ul Aviator.

Acum am terminat lupta cu tocatul in bucati mai mici ca trebuie sa-l pun in frigider dar nu intreg ca nu incape decat dezvelit si nu-mi place.   Am ciopartit in bucati mici pentru mine si in containere potrivite, fara seminte de nici un fel, nivi din alea mici nedezvoltate.   Pentru omu' nu conteaza cum sint taiati, le mananca si cu seminte, sint in containere mai mari.  Avem pentru 3 zile cel putin cu ce sa ne racorim ... cred ca am facut efort mult, am si slabit ceva pana am carat si cojile afara si am curatat locul si carat containerele in frigidere, mai conteaza ca voi manca imediat 1 kg cel putin!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citisem/vazusem undeva ca un efort moderat ia energia din grăsime si efortul foarte intens din muschi. Mai erau acolo niste informatii si despre durata fiecărui tip de efort ca sa fie eficient, adica sa înceapă efectiv consumul energetic.

Eu mananc orice dar ma uit la gramaj. Daca intr-o zi din vreun motiv anume ma trezesc mai slaba cu un kilogram, incerc sa am grija zilele urmatoare ce mananc in fiecare zi sa nu ma duca pe zi peste cat aveam inainte, sau doua zile imi fac doar salate, astfel încât cand ma cantaresc sa am din nou greutatea aia mai mica si ma stabilizez la ea. Am slabit 3 kilograme intr-o luna asa, dar acum dupa vacanta am pus la loc unul, ca grecii au mancare buna si nu am rezistat nici nu m-am straduit. Acum ca sunt acasa, pot sa continui ca vad ca pana acum merge asa.

 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu din care parte mi-a luat energie dar sint epuizata, la asta se aduna si efortul facut dimineata sa merg la doctor devreme ca nu avea termin mai tarziu.   Am asteptat 4 ore sa-mi vina randul dupa ce ca aveam termin cu 9 zile inainte facut.    Nemancata, abia am dormit ca m-am trezit de 3 ori sa nu intarziu ... m-au obosit toate astea, plus, ieri m-a lucrat un tip super atractiv in sala de terapie timp de o ora!!!   Imi suceste picioarele parc-ar fi din acele baloane in targ care se pot transforma in flori sau  ce vrei!!!   Mai sint vreo cativa instructori sau terapisti, habar n-am cum se numesc oficial, dar niste corpuri de dinozaur pentru clienti care se ridica cu macara, abia intra pe usa, noi altii nu trebuie sa fim aproape de cei imensi si ma bucur.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 hours ago, The Unknown said:

Merg sa cumpar un pepene urias ... am vazut la Costco enorm de mari, incape in SUV-ul Aviator.

Acum am terminat lupta cu tocatul in bucati mai mici ca trebuie sa-l pun in frigider dar nu intreg ca nu incape decat dezvelit si nu-mi place.   Am ciopartit in bucati mici pentru mine si in containere potrivite, fara seminte de nici un fel, nivi din alea mici nedezvoltate.   Pentru omu' nu conteaza cum sint taiati, le mananca si cu seminte, sint in containere mai mari.  Avem pentru 3 zile cel putin cu ce sa ne racorim ... cred ca am facut efort mult, am si slabit ceva pana am carat si cojile afara si am curatat locul si carat containerele in frigidere, mai conteaza ca voi manca imediat 1 kg cel putin!!!

Eu cumpar pepene mediu, tai felie si mananc, apoi acopar cu folie alimentara restul de pepene si hop la frigider, daca stau sa tai miezu ala, deja nu se mai pastreaza asa bine ca in coaja lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 hours ago, Enki said:

Citisem/vazusem undeva ca un efort moderat ia energia din grăsime si efortul foarte intens din muschi. Mai erau acolo niste informatii si despre durata fiecărui tip de efort ca sa fie eficient, adica sa înceapă efectiv consumul energetic.

Eu mananc orice dar ma uit la gramaj. Daca intr-o zi din vreun motiv anume ma trezesc mai slaba cu un kilogram, incerc sa am grija zilele urmatoare ce mananc in fiecare zi sa nu ma duca pe zi peste cat aveam inainte, sau doua zile imi fac doar salate, astfel încât cand ma cantaresc sa am din nou greutatea aia mai mica si ma stabilizez la ea. Am slabit 3 kilograme intr-o luna asa, dar acum dupa vacanta am pus la loc unul, ca grecii au mancare buna si nu am rezistat nici nu m-am straduit. Acum ca sunt acasa, pot sa continui ca vad ca pana acum merge asa.

 

Da, eu nu ma uit la gramaj cat la kcalorii, ca nu conteaza gramajul ci Kcal totale dintr-o zi. Ca asa gramaju...de ex un castron de salata de 700 g (rosii, castraveti, ardei gras, ceapa, morcov putin ulei) poate avea 350-400 Kcal, si o ciocolata de 100 g are 600 Kcal, deci e irelevant gramajul in  multe cazuri. Si nu am cum sa ma trezesc mai slab sau mai gras ca stiu cam exact cate Kcal am in plus, in minus, sau daca am bagat exact cat ard. Daca te trezesti maine mai slaba sau mai grasa cu 1 kil, aia e apa retinuta in plus, eliminata in plus, sau mancare mai multa nedigerata, defecari mai putine, e cam irelevant. Nu poti lua intr-i zi 1 Kg decat daca ai mancat 9000-9200 Kcalorii in ziua precedenta, atunci da.

Eu am tabel in excel cu data, kcal, carbo si sare, zilnic. Kcal scrise pe produse in general sunt corecte, ca dupa calculul matematic, da proba practica cantarului in proportie de cam 97 %.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pune tabelul, poate ma orientez si dupa ala la un moment dat. Bine, pot sa il si caut pe googlez dar sa fie aici ceva de referință.

Momentan la mine functioneaza cu gramaj, momentan insemnand in ultimele 2-3 luni, n-am numarat nicio calorie. O fi functionat si din cauza ca au fost niste luni cu stres emotional, nu stiu ce sa zic. Vad mai departe.

A, si nu am zis ca m-am trezit mai slaba ca am mâncat mai putin, am zis ca in acele zile cand pe cantar am mai putin indiferent din ce motiv, incerc sa nu depasesc un gramaj. Si ca asta a functionat in ultimele luni. Tranzitul este ceas, apa beau doar cand mi-e sete, in ultimele luni mai.multa decat inainte.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Mosotti a spus:

Eu cumpar pepene mediu, tai felie si mananc, apoi acopar cu folie alimentara restul de pepene si hop la frigider, daca stau sa tai miezu ala, deja nu se mai pastreaza asa bine ca in coaja lui.

Daca-i tocat in bucati orice fruct, se termina rapid, daca tai felii cand vrea cineva ... se va mucegai ca nu-l vrea nimeni!!!  Asta-i constatarea mea in casa mea, erau vremuri cand mai venea cate cineva si la noi pe langa copiii.    Eu cred ca ingrasarea sau pierderea greutatii este dirijat de ceva care influenteaza starea noastra de spirit, nu alimentele in mod aparte.   Daca fericit se mananca ceva parca nu ingrasa ... sau corpul nu vrea atata mancare/carburant ca sa functioneze!      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×