Sari la conținut
Forum Roportal
Mosotti

Solutie pentru a nu ne mai ingrasa desi mancam oricat si orice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca

On 7/30/2020 at 11:33 AM, Stu' said:

Secretul este sa pastrezi o moderatie in tot ce faci si in tot ceea ce mananci. 

Sa fii activ, totodata.

Asa iti vei permite uneori si sa faci mici excese, sa te racoresti (pentru cei care simt nevoia) si fara sa suferi consecinte considerabile.

Nu toata lumea vrea sa fie activa,  nu toata lumea poate fi activa, plus ca la o dieta prea incarcata nu te mai ajuta nici asta, noi trebuie sa dam solutii in conditii actuale, nu in conditiile ideale, chiar am avut probleme cu destui care imi cereau parerea la slabit sau ingrasat, "te-am intrebat cum sa rezolv problema, nu sa ma pui sa fac ceva ce nu vreau, da ? Imi raspunzi ? Sau imi schimb parerea de tine ?", omu nu vrea sport, da-i domne solutia ptr el ! Si le ziceam de dieta cu deficit caloric, si se rezolva. Ca si eu la inceput faceam eroarea sa insist la sport. Cand omu vine la 8 seara obosit de la munca, nu ii mai arde sa topaie pe strazi sau la sala, crede-ma, asa imi argumenteaza f multi, plus ca la unii nu le place put si simplu. I-am zis lui King1 cauzele ptr care oamenii mananca prea mult unii, nu e asa usor cum credeti voi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 hours ago, The Unknown said:

Are cancer la ficat de la alcool, am aflat mult mai tarziu.  In public se dadea sfanta ca nu bea nu fumeaza sa nu ceara nimeni astea de la ea.   Cand a vazut ce fumez eu, murea de pofta dar a spus la altele, erau Dunhill rosu, mai tarziu  Parliament 100's.    Din minciuna traia si tot clarifica situatia.   

Daca are cancer, e cu totul altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa mananc orice!!!   Si acel ceva mananc doar cand am chef sau mi-e chiar foame ... trebuie sa-mi placa si sa poftesc la acea bucata de aliment, altfel nu-l pot ridica la nivelul gurii.   Nu-mi place Caviar sau Fructe de Mare sa nici n-aud de chestii din apa, in general alimentatia mea este compus din foarte simple alimente si bine cunoscute ... cartofi, ceapa ... dar combinatiile cu ce le pot manca si cand e o problema.   Dimineata n-as putea sa mananc anumite alimente si nici seara, le separ cu o linie invizibila pe care doar eu-l vad.   Asa m-am nascut si nu ma pot schimba, nu mananc la nimeni   decat in cazuri exceptionale, calatoresc undeva si sint curioasa de acel fel macar sa-l ating, imi ajunge in majoritatea cazurilor, eventual gust.  Oricum, odata corpul vrea, se va depune ceva chiar daca posteste fiinta umana!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pepenele îngrașă,  dacă mancam mai mult de o felie pe zi, dar nu ne spune cat sa fie de mic sau mare acea felie :lol2:   Stiam pana azi ca ajuta sa se elimine apa din corp, nu ca ar ingrasa omul, bunatatea de pepene cu continut de 99% apa  :ohmy:

 

https://www.doctorulzilei.ro/pepenele-ingrasa-nutritionist/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
15 hours ago, The Unknown said:

Pepenele îngrașă,  dacă mancam mai mult de o felie pe zi, dar nu ne spune cat sa fie de mic sau mare acea felie :lol2:   Stiam pana azi ca ajuta sa se elimine apa din corp, nu ca ar ingrasa omul, bunatatea de pepene cu continut de 99% apa  :ohmy:

 

https://www.doctorulzilei.ro/pepenele-ingrasa-nutritionist/

Normal ca nici eu nu mananc ce nu-mi place, e si normal sa bagi ce iti place.

Conteaza sa nu sari de Kcal/zi cate arzi, in rest nu cont ca mananci pepene 4 felii pe zi sau ce mananci. Nici nu e nevoie sa spuna cat de mica mare sa fie felia. Iti calculezi kcal si sa nu sara de 2200-2300 si apoi e la liber tot in aceasta limita. 1 Kil de mierz pepene are 300 Kcal, nu mi se pare mult, asta e mai mult de o felie. Matematica e matematica, nu ma int ce zic nutritionisti si altii, am probat, functioneaza, deci atata conteaza.

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 31.07.2020 la 16:48, Mosotti a spus:

Daca

Nu toata lumea vrea sa fie activa,  nu toata lumea poate fi activa, plus ca la o dieta prea incarcata nu te mai ajuta nici asta, noi trebuie sa dam solutii in conditii actuale, nu in conditiile ideale, chiar am avut probleme cu destui care imi cereau parerea la slabit sau ingrasat, "te-am intrebat cum sa rezolv problema, nu sa ma pui sa fac ceva ce nu vreau, da ? Imi raspunzi ? Sau imi schimb parerea de tine ?", omu nu vrea sport, da-i domne solutia ptr el ! Si le ziceam de dieta cu deficit caloric, si se rezolva. Ca si eu la inceput faceam eroarea sa insist la sport. Cand omu vine la 8 seara obosit de la munca, nu ii mai arde sa topaie pe strazi sau la sala, crede-ma, asa imi argumenteaza f multi, plus ca la unii nu le place put si simplu. I-am zis lui King1 cauzele ptr care oamenii mananca prea mult unii, nu e asa usor cum credeti voi.

sa fii activ nu inseamna sa faci nu stiu cat sport. 

inseamna sa ti gasesti pretexte sa te misti mai des. 

Cand am facut primul internship in Germania am invatat ca imediat dupa masa se recomanda sa te misti in pas alert macar 10-15 minute, mai ales daca stai in rest toata ziua la birou. Pentru asta, colegii dadeau turul catorva blocuri in fiecare zi, desi biroul era foarte aproape de cantina.

Important e sa te misti, sa fii activ, in fiecare zi. Fie ca lungesti drumul spre casa ca sa faci o scurta plimbare, fie ca ai o bicicleta de casa pentru zilele cu ploaie sau pentru a completa miscarea de peste zi, fie ca faci curatenie in casa sau mergi la piata sambata pe jos, or ca optezi pentru activitati recreative in aer liber, unde iar - te misti. Nu te pune nimeni sa faci sport, ci sa te misti! E si sanatos sa te misti, altfel pe masura ce inaintezi in varsta vei avea probleme cu spatele, cu picioarele, cu circulatia si grasimea corporala - oricata dieta vei tine. 

Da, poti apela si la dieta - daca stilul mai activ de viata nu ajuta singur, dar e o solutie simpla si un trup slab - deloc tonifiat - nici nu arata prea bine. 

La dieta, pentru cateva kg, e suficient sa renunti la/reduci fainoasele (aici intra si chipsurile) , zaharul, bauturile acidulate, prajelile si vei vedea deja diferenta. 2-3 kg dai jos si daca renunti cateva zile numai la fainoase sau doar la zahar, asa, ca test. Apoi, grija mare la rontaielile dintre mese si cinele tarzii. 

Mancarea sa o tratezi ca pe o prietena, nu ca pe un dusman. Sa cauti alimente nutritive in primul rand, nu doar gustoase. La cele nutritive le poti da putin gust cu diverse sosuri si combinatii. 

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Să mananci (și să bei) ce-ți cere organismul, dar în cantități puține ("cumpătat" se zice pe la noi- o vorbă înțeleaptă... - unii spun: "cu măsură" ). Așa nu-ți stresezi organismul și ești relaxat. Atitudine relaxată în orice acțiune, că știe corpul ce are de făcut... 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Stu' said:

sa fii activ nu inseamna sa faci nu stiu cat sport. 

inseamna sa ti gasesti pretexte sa te misti mai des. 

Cand am facut primul internship in Germania am invatat ca imediat dupa masa se recomanda sa te misti in pas alert macar 10-15 minute, mai ales daca stai in rest toata ziua la birou. Pentru asta, colegii dadeau turul catorva blocuri in fiecare zi, desi biroul era foarte aproape de cantina.

Important e sa te misti, sa fii activ, in fiecare zi. Fie ca lungesti drumul spre casa ca sa faci o scurta plimbare, fie ca ai o bicicleta de casa pentru zilele cu ploaie sau pentru a completa miscarea de peste zi, fie ca faci curatenie in casa sau mergi la piata sambata pe jos, or ca optezi pentru activitati recreative in aer liber, unde iar - te misti. Nu te pune nimeni sa faci sport, ci sa te misti! E si sanatos sa te misti, altfel pe masura ce inaintezi in varsta vei avea probleme cu spatele, cu picioarele, cu circulatia si grasimea corporala - oricata dieta vei tine. 

Da, poti apela si la dieta - daca stilul mai activ de viata nu ajuta singur, dar e o solutie simpla si un trup slab - deloc tonifiat - nici nu arata prea bine. 

La dieta, pentru cateva kg, e suficient sa renunti la/reduci fainoasele (aici intra si chipsurile) , zaharul, bauturile acidulate, prajelile si vei vedea deja diferenta. 2-3 kg dai jos si daca renunti cateva zile numai la fainoase sau doar la zahar, asa, ca test. Apoi, grija mare la rontaielile dintre mese si cinele tarzii. 

Mancarea sa o tratezi ca pe o prietena, nu ca pe un dusman. Sa cauti alimente nutritive in primul rand, nu doar gustoase. La cele nutritive le poti da putin gust cu diverse sosuri si combinatii. 

Cu activitatea da, ai dreptate ar trebui sa fie lumea mai activa, dar nu e ! Si deci ? Vorbim de ce trebuia sa fie sau de ce este ? Trebuie solutii pentru situatia care este.

Se vede ca nu cunosti domeniu. Nu ai cum sa dai 2-3 Kg in cateva zile de grasime, aaa ca dai greutate da, dar e apa. Reducand carbohodratii si sarea, rinichii dau mai multa apa afara si de aia mirajul ala "maaama 3-4 kile intr-o saptamana". Daca nu mananci nimic ai putea da jos 1,3 Kg in patru zile, adica 1,3 Kg pe bune din grasime. Ca altfel dupa ce scot rinichii mai multa apa, cand readuci consumu de carbo la normal sa zicem, apa aia in plus eliminata, se va retine la lor si vei lua 2-3 kile alea repede la loc, deci slabitul din apa nu e slabit. Corpul nu sufera de la greutatea de apa, ci de la cea din fat, existenta grasimii da multe dereglari.

Si vad ca nu ai inteles, ideea era cum sa mancam dulciuri si restul (ce langa cele nutritive) si sa NU te ingrasi, asta era subiectul, tu erai deja pe langa subiect cu reduce cutare. Deci nu ai atins deloc subiectul adica titlul topicului, ai putea sa atingi subiectul ? Sa comentezi ceva in leg cu am zis la inceput ? Ca de aia am deschis subiectul.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 hours ago, Lucia N said:

Să mananci (și să bei) ce-ți cere organismul, dar în cantități puține ("cumpătat" se zice pe la noi- o vorbă înțeleaptă... - unii spun: "cu măsură" ). Așa nu-ți stresezi organismul și ești relaxat. Atitudine relaxată în orice acțiune, că știe corpul ce are de făcut... 

Nu asta este subiectul topicului, ai citit titlul ? Acolo nu intra deloc cuvantul "cumpatat", sau ceva care are legatura cu acel cuvant. Nu am deschis topicul ca sa spuneti ce s-a zis de 1001 ori, am deshcis ceva nou care nu s-a mai spus pe vreun forum si care nu prea gasesti nici pe net, in ziare sau altundeva. Or fi pe undeva si despre, dar rar si poate cu circuit inchis intre medici, cercatatori.

Editat de Mosotti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzi, dar eu nu sunt de acord cu solutii de mantuiala. ele nu functioneaza pe termen lung, doar iti dau impresia ca esti pe um drum cat de cat ok..apoi, brusc, ca prin minune, se duce dracu totu si pui pe tine mai multe kg decat aveai.

dar na. gandire superficiala, solutii la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×