Sari la conținut
Forum Roportal
Mosotti

Solutie pentru a nu ne mai ingrasa desi mancam oricat si orice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu incepeti cu "mai bine mancam cat trebuie si ce trebuie", ca nu asta este ideea, nu asta e subiectul.

Io ma gandeam asa, daca inhibam selectiv si in ce masura vrem enzimele de digestie, nu cumva putem sa nu ne mai ingrasam?
Adica de ex mananci un produs cu 100 g grasime, reducand enzima de digeste numita lipaza, reduci metabolizarea grasimilor si sa zic ca din 100 g vede doar 50, restul nu le vede si le arunca la toilet.

Ca grasimea se sparge in acizi grasi si glicerina, daca n-o spargi cu enzima, nu e vazuta, e ca si cum ai mancat cauciuc. Daca mananci cauciuc, apare in toilet dupa un timp.

La carbo amilaza ii sparge in glucoza si fructoza, fara scindarea asta, zaharul si amidonul nu este recunoscut. Doar glucoza nu are nevoie de digeste ca sa intre in sistem.

Am zis selectiv de ex sa nu blocam asimilarea proteinelor, vitaminelor, mineralelor, calciu. Si sa reflam procentul de asimilare.
Mananc o ciocolata de 600 Kcal, din 100 g alea, 30 % are grasime, 50 % carbo si restul proteine si ce mai are. Sa asimileze doar parte din carbo si fat.

In caz de extirpare pancreas (ca asta da enzimele in general), pacientul trebuie sa ia enzime de digestie. Si daca ia mai putina cantitate ce se intampla?! Si daca nu ia deloc pentru fat si carbo?! Inseamna ca fat si carbo nu-s vazute si se duc la toilet nefiind recunoscute, nu stiu ce sa zic.

Ce parere aveti ? As dori argumente pro sau contra, daca ar merge sau nu, si de ce ar merge sau nu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, observant said:

Dar vezi ca pe vremea aia nu aveau ciocolata. Organismul uman s-a format prin milioane de ani de evolutie mancand chestii neprocesate.

Eu am zic altceva in topic, ce legatura are cu ce zici tu ? Eu am zis ca aia care am zis-o ar fi o solutie si sa comentam despre, nu alta solutie, poate ai inteles gresit. Si pana la urma sa se duca dracu, sa mai mancam si ce ne place, nu doar sa mancam sa nu murim, trebuie sa ne adaptam sa mancam ce vrem fara sa ne faca rau, altfel din moment ce ne-au pus la bot toate astea, nu mai avem scapare.

Editat de Mosotti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Mosotti a spus:

In caz de extirpare pancreas (ca asta da enzimele in general), pacientul trebuie sa ia enzime de digestie.

Eu cunosc persoane care au Pancreasul in corp si nu este bolnav organul, dar totusi au nevoie sa ia enzime de digestie care sint enorm de scumpe cele care au efectul dorit pentru omul altfel sanatos.   Cam 75 de dolari pentru o luna ca nu se acopera de nici o asigurare medicala bomboanele astea!!!   Am recomandat Varza Acra din "butoiul" meu fermecat, dar crede numai doctorii in vindecare, desi la fel i-a spus si farmacistul de unde a cumparat bobitele ca ar ajuta si mai mult daca in amestec ar manca si legume fermentate!!!    INSA ... din cauza asta inca n-a slabit nimeni.   Am o cunostinta care vine la mine doar sa manance varza acra ca un barbar, din galeata scoate o capatina mica si incepe sa-l roada ca in epoca de piatra si totusi are o burta mare si tare ca piatra si nu prea se intampla minunea sa elimine cate ceva din tevatura!!!      

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, eu am zis invers, daca nu ia enzime de digestie, ar trebui sa iasa mancare nerecunoscuta ! Sau partial cel putin. Ala are burta mare ca mananca mult cand nu-l vezi tu, e gras.

De ex cum am zis de grasime sus, daca nu o digeri, deci nu o spargi in cele doua componente, nu e vazuta, si ar trebui sa iasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ar fi nimic de discutat daca s-ar putea ”rezolva” asta.

Desi la momentul actual nu cred ca s-ar putea face asa ceva fara niste consecinte serioase/grave asupra organismului.

Si chiar daca substantele acelea ar fi sigure, ai sta foarte mult pe wc, ca sa elimini ce bagi ca spartul.

 

Poti sa mananci ce vrei, cat vrei, cum vrei, atat timp cat faci miscare pe masura. E atat de simplu. Miscarea activeaza metabolismul, dietele, carnitina si ce substante or mai fi, NU. :no:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Secretul este sa pastrezi o moderatie in tot ce faci si in tot ceea ce mananci. 

Sa fii activ, totodata.

Asa iti vei permite uneori si sa faci mici excese, sa te racoresti (pentru cei care simt nevoia) si fara sa suferi consecinte considerabile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 ore, Mosotti a spus:

Ala are burta mare ca mananca mult cand nu-l vezi tu, e gras.

Are cancer la ficat de la alcool, am aflat mult mai tarziu.  In public se dadea sfanta ca nu bea nu fumeaza sa nu ceara nimeni astea de la ea.   Cand a vazut ce fumez eu, murea de pofta dar a spus la altele, erau Dunhill rosu, mai tarziu  Parliament 100's.    Din minciuna traia si tot clarifica situatia.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/30/2020 at 11:26 AM, King1 said:

Nu ar fi nimic de discutat daca s-ar putea ”rezolva” asta.

Desi la momentul actual nu cred ca s-ar putea face asa ceva fara niste consecinte serioase/grave asupra organismului.

Si chiar daca substantele acelea ar fi sigure, ai sta foarte mult pe wc, ca sa elimini ce bagi ca spartul.

 

Poti sa mananci ce vrei, cat vrei, cum vrei, atat timp cat faci miscare pe masura. E atat de simplu. Miscarea activeaza metabolismul, dietele, carnitina si ce substante or mai fi, NU. :no:

Nu e deloc simplu, ca daca era asa simplu nu mai devine pandemia obezitatea ! Nu conteaza atat timp cat nu se asimileaza tot, o sa iei cat arzi, in rest la toilei, si daca stai la toaleta ce ? Decat sa te obsezezi, nu stai mult, iese si gata. Oamenii care sunt grasi au o problema la cap de au pofta si foame mai sus ca normal, nu e vina lor, am dezbatut tema asta si explicat cauzele, nu e deloc simplu. Tu vb din afara, fara sa stii despre ce e vorba, fara sa fi trecut prin asta. Si daca nu poate rezolva sus sa le taie pofta si foamea aiurea, trebe macar sa nu se mai asimileze tot.

Cauzele sunt doua:

1 - depresivii, anxiosii, aia cu prob psihologice care au tenta de a manca pe emotional.

2 - deficit de serotonina pe grupul de receptori 5HT2C care urca foamea si pofta mai mult decat trebe, mai ales de dulciuri. Si te chinuie pana nu o potolesti, si de multe ori daca nu bagi ce trebe, nu scapi. La unii treaba e in alta zona, insa tot pe principiul asta e.

Ori rezolvam pe astea si va face ce zici tu, si e simplu, ori invers, nu exista a treia posibilitate, altfel  nu mai puneam problema, ca asa stim toti sa mancam cat trebuie !  Am trecut si eu prin asta si crede-ma ca e nasol. Ca daca iei un Peritol ai sa vezi ca nu  mai e simplu, o sa aspiri frigideru`, ca simuleaza problema de la punctul 2. Se da de catre unii medici la cei cu pofta prea mica de mancare, el e ptr altceva, dar ca efect secundar are ca urca tenta de a manca, tocmai ca blocheaza serotonina pe 5HT2C printre altele, deci provoaca un deficit major. Si nu se stie daca are efecte asa grave cu enzimele astea, trebuie sa ne mai jucam si noi putin, sa testam, sa evoluam, asa invatam. Sa vad ca s-a discutat asta si ca nu a iesit, arata-mi unde sa vad si eu.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×