Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Viteza - calitate sau defect ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Observand cam ce fel de oameni am iesit de-a lungul timpului din cei mai rapizi spermatozoizi, am inceput sa ma intreb daca viteza este intr-adevar o calitate utila omului si daca nu exista un procedeu de procreere in care sa castige cel mai bun spermatozoid, nu cel mai rapid si fortos. Pentru ca e imposibil din miliarde de spermatoizi sa nu fie unii mai buni decat cei care au castigat cursa efectiv. Un procedeu care sa nu fie SF si care sa tina cont de drepturile omului.

Din viata de zi cu zi nu prea am ce exemple sa dau decat celebrul proverb graba strica treaba dar nu prea are legatura cu ideea acestui topic

Plus enspemilioanele de morti care au avut loc si au loc din cauza vitezei prea mari a autoturismelor, dar si asta e doar adiacent.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca eu sunt grabita din fire, e cam defect. 

 

Dar il mai temperez din cand in cand. 

 

Viteza e buna cand ai ceva de terminat repede. Adica e mult sau urgent. Sau ambele. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun spermatozoid, cu siguranță e cel care e suficient de rapid, forțos și aș mai adăuga inteligent! :laugh:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Vriies a spus:

Cel mai bun spermatozoid, cu siguranță e cel care e suficient de rapid, forțos și aș mai adăuga inteligent! :laugh:

Nu are cum, rapid si fortos da, dar nu avem cum sa stim daca ceilalti nu erau mai inteligenti

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Kleopatrah said:

Nu are cum, rapid si fortos da, dar nu avem cum sa stim daca ceilalti nu erau mai inteligenti

Poi, chiar știm. Nu erau mai inteligenți, din moment ce au ajuns după el...:laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Poi, chiar știm. Nu erau mai inteligenți, din moment ce au ajuns după el...:laugh:

Erau mai lenti, sau poate la fel de rapizi dar mai slabi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Poi, chiar știm. Nu erau mai inteligenți, din moment ce au ajuns după el...:laugh:

Pai au ajuns dupa el fie ca erau lenti si prosti fie ca erau lenti si inteligenti. Ambele variabile pot fi valabile. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Kleopatrah said:

Erau mai lenti, sau poate la fel de rapizi dar mai slabi.

 

Just now, Maeve. said:

Pai au ajuns dupa el fie ca erau lenti si prosti fie ca erau lenti si inteligenti. Ambele variabile pot fi valabile. 

Nu le mai complicați. Am spus clar. Cel care ajunge primul dă dovadă de cel mai bun raport între viteză, forță, inteligență. :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pfff

ce dileme ...

Avea un prof o vorba : Cine are initiativa cum nu are nimeni? Prostul...

Atunci astia mai destepti au iesit asa pentru ca un spermatozoid mai decent l-a impiedicat pe cel mai grabit?

Cum poti impiedica un spermatozoid grabit? Oare ii modifici sensul rutei? Hm...cred ca prin ciocnire se poate. Cel mai lent revine mai rapid pe ruta corecta dupa o ciocnire.

Dar e oare ciocnirea premeditata sau intamplatoare? Uite asta e intrebarea!

Si acum ma duc sa imi iau niste vin.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×