Sari la conținut
Forum Roportal
valentynos

Reincarnarea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hans, ma luasi cu matematici grele... :crazy: Din ce spui tu, rezulta ca numai cei care vor sa nu creada ajung in iad. Ce se intampla cu cei care nu pot sa creada ? Ce se intampla cu cei care cred in reincarnare ? Chiar nu le dai nici o sansa acestor oameni ? Sunt ei vinovati ca n-au auzit sau ca nu pot fi convinsi de existenta zeului crestin ?

Matematici grele...la tine...nu te cred :crazy:

Cat despre cei care NU POT sa creada, asta este urmarea fireasca a faptului ca au exersat o viata intreaga NECREDINTA. :roll: Cei care cred in reancarnare, ar trebui sa-si bage mintile in cap: REANVIERE la judecata, si NU REANCARNARE. Ar vrea ei. Sansele nu le dau eu. Fiecare are O SANSA macar o data in viata. Numai ca majoritatea si-o taie singuri. De aceea sunt vinovati, iar vina lor ramane din cauza necredintei lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hans, nu exersez necredinta....doar manuirea sabiei :crazy:

pt a ajunge in rai nu trebuie sa fi pur?bun?.....adica perfect

intr-o singura viata omul nu poate sa invete prea multe

eu cred ca trebuie un anume nivel de evolutie pt a ajunge in rai\nirvana

de ce ar fi imposibil de crezut ca dumnezeu ne ofera sansa ca prin nasteri multiple sa devenim mai buni? unii ajung mai repede...altii mai incet...dar totii ajungem acolo.

sa nu uitam animalele,care au si ele suflet,ele nu au dreptul sa evolueze?sau duc o viata dominata de instinct....nevoii primare apoi gata.

offtopic.....am avut toata viata animale de companie[caine in general] si pot afirma...au suflet...si drept la evolutie

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Matematici grele...la tine...nu te cred :crazy:

Cat despre cei care NU POT sa creada, asta este urmarea fireasca a faptului ca au exersat o viata intreaga NECREDINTA. :crazy: Cei care cred in reancarnare, ar trebui sa-si bage mintile in cap: REANVIERE la judecata, si NU REANCARNARE. Ar vrea ei. Sansele nu le dau eu. Fiecare are O SANSA macar o data in viata. Numai ca majoritatea si-o taie singuri. De aceea sunt vinovati, iar vina lor ramane din cauza necredintei lor.

 

A exersa o viata intreaga necredinta poate fi rezultatul educatiei intr-un trib de papuasi care n-au auzit de Iisus.

Merg si ei in iad ?

Corect se scrie "reincarnare". In rest, discursul tau e demn de un adevarat INCHIZITOR. (scuze de majuscule, dar am observat ca asa ai tu impresia ca te faci mai bine inteles).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum ai dormit? :roll:

glumesc.....si deja deraiem prea mult de la discutie.

ce vroiam sa afirm era ca in timp ce crestinismul are iadul ca loc de ispasire a pedepsei,orientalii....admit pedeapsa si purificarea prin reancarnare...pana cand spiritul se purifica iar omul atinge nirvana[un fel de rai]....orientalii nu au iad,caci ideea de iad admite existenta unui om intr-un mod inutil,iar dumnezeu....nu permite inutilitatea...lenea este un pacat si in crestinism....tocmai fiindca nu se admite inutilitatea.....iar dumnezeu nu se contrazice,asta o face doar omul.

 

 

Bine, multumesc; din cauza site-ului vostru am ajuns ca liliecii.

 

Nu trebuie sa-mi exlpici ce inseamna nirvana . Numai ca TU n-ai inteles ce inseamna.

 

Inseamna a ajunge cu sufletul in sfera DIVINULUI , a te apropia de Dumnezeu ; dar aceasta aporopiere a omului de Dumnezeu este posibila , datorita pacatoseniei oamenilor ,

 

printr-o singura portita : Fiul Sau !

 

( si NU pozitiile hilare si scarboase prin care " Grig-ii " le practica letargic , in timp ce asteapta rabdatori efectul miracolului terapiei cu pretioasele lor lichide de secretie , asupra organismelor ... minorelor )

 

:crazy: :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine, multumesc; din cauza site-ului vostru am ajuns ca liliecii.

bine-ai venit in club :crazy: nu ai citit anuntul?roportal creeaza dependenta :crazy:

de fapt...cred ca vroiai sa spui prin credinta in fiul domnului

ma mai repet odata...cred ca a fii crestin este ultima treapta de evolutie.

iar guru nu are legatura cu discutia,asa cum nici yoga nu prea are.

dar pana la ultima treapta......avem cale lunga.

iar daca era atat de usor sa fii crestin [adevarat]....toti ar fi fost de mult ...........

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hans, nu exersez necredinta....doar manuirea sabiei :crazy:

pt a ajunge in rai nu trebuie sa fi pur?bun?.....adica perfect

intr-o singura viata omul nu poate sa invete prea multe

eu cred ca trebuie un anume nivel de evolutie pt a ajunge in rai\nirvana

de ce ar fi imposibil de crezut ca dumnezeu ne ofera sansa ca prin nasteri multiple sa devenim mai buni? unii ajung mai repede...altii mai incet...dar totii ajungem acolo.

sa nu uitam animalele,care au si ele suflet,ele nu au dreptul sa evolueze?sau duc o viata dominata de instinct....nevoii primare apoi gata.

offtopic.....am avut toata viata animale de companie[caine in general] si pot afirma...au suflet...si drept la evolutie

Nici n-am spus ca tu exersezi necredinta. Cat despre sabie, mai bine bag-o in teaca pentru ca toti cei ce ridica sabia... :crazy:

Pentru a ajunge in rai paganii fac tot felul de sfortari ca prin propriile eforturi sa ajunga la perfectiune...si sa primeasca viata vesnica asemenea unei plati, ca deh, au muncit nu gluma. Omeneste gandind, este normal, insa daca am fi sinceri cu noi insine am observa ca nu se poate ajunge acest obiectiv...chiar daca ne-am reancarna de vreo 1000 de ori. Daca acum nu putem ajunge cum ne dorim, de ce-am putea ajunge candva, in viitor?

Si tocmai pentru a ne salva de acest neajuns a venit Fiul lui Dumnezeu sa TRAIASCA si sa MOARA pentru noi. Acuma noi trebuie doar sa credem si sa ne silim sa facem binele. In viata asta, ca alta nu va mai fi de proba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci isus s-a pogorat pt ca noi sa nu ''muncim'' ???????????pt a ne fii mai ''usor''

nu cred.........isus ne-a aratat calea....nu ne-a dat scuze :crazy:

iar eu repet intrebarea.....poate intra in rai o fiinta cu pacate,o fiinta care nu a renuntat la pacat?

PS. nu am norocul sa mor de sabie....poate glont

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A exersa o viata intreaga necredinta poate fi rezultatul educatiei intr-un trib de papuasi care n-au auzit de Iisus.

Merg si ei in iad ?

Corect se scrie "reincarnare". In rest, discursul tau e demn de un adevarat INCHIZITOR. (scuze de majuscule, dar am observat ca asa ai tu impresia ca te faci mai bine inteles).

De ce te tot pui in pielea papuasilor care n-au auzit de Fiul lui Dumnezeu? Dumnezeu are grija ca nimeni sa nu moara fara a avea macar o sansa de a-L accepta ca Dumnezeu. Chiar si acei papuasi de nicaieri. De aceea a spus Fiul lui Dumnezeu:"Mergeti pana la marginile pamantului predicand Evanghelia...cine va crede...va fi mantuit...". :crazy: Tu ai auzit de Evanghelie? :crazy:

In iad nu merge nimeni. Pentru ca nu exista. Poate vrei sa spui iazul de foc.

Chiar daca spui ca par a fi un INCHIZITOR, te asigur ca nu sunt nici pe de parte adeptul acestei miscari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce te tot pui in pielea papuasilor care n-au auzit de Fiul lui Dumnezeu? Dumnezeu are grija ca nimeni sa nu moara fara a avea macar o sansa de a-L accepta ca Dumnezeu. Chiar si acei papuasi de nicaieri. De aceea a spus Fiul lui Dumnezeu:"Mergeti pana la marginile pamantului predicand Evanghelia...cine va crede...va fi mantuit...". :crazy: Tu ai auzit de Evanghelie? :roll:

In iad nu merge nimeni. Pentru ca nu exista. Poate vrei sa spui iazul de foc.

Chiar daca spui ca par a fi un INCHIZITOR, te asigur ca nu sunt nici pe de parte adeptul acestei miscari.

si ce i-au mai mantuit.....le-au netezit drumul spre rai....intercity scria pe conchistadori :crazy: cu destinatia rai....via ars de viu..torturat.....infestat.....terorizat.............................rai

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si ce i-au mai mantuit.....le-au netezit drumul spre rai....intercity scria pe conchistadori :crazy: cu destinatia rai....via ars de viu..torturat.....infestat.....terorizat.............................rai

mey, papuaso! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×