Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Educatia din ziua de azi - buna/rea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa afisarea rezultatelor la contestatii s-a mai scuturat ierarhia, a mai scăzut 150 poziții dar tot pana in 3000 pe Bucuresti este. Urmatoarea si ultima scuturare de ierarhie pe 14.

Happy 4th of July, Olga!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de urari, dar nu stiu cum va fi mai tarziu ca a fost o ploaie si vant pe aici, era apa pe drumul principal parca era Mississippi ca totul seara se vedea o intindere de apa numai.  Doar pompierii alergau la urgente, am mai auzit niste impuscaturi si dar nu de arme ci din alea pentru ocazie, dar nu-mi vine in gand un nume in romaneste, firework, desi s-a interzis dar se aduce din Mexico din timp pana inca nu se controleaza la granita special pentru explozibile.    Asta este periculos, ca oameni necalificati pun mana pe material necunoscut si mereu sint morti, de asta vom sta in casa ca si in alti ani si daca iar incepe ploaia, cu trasnete si fulgere parca a sosit sfarsitul lumii, nu vreau sa fiu decat acasa.   Copiii merg in alta parte, cu prieteni se simt mai bine desi n-am fost severi cu ei, niciodata nu le-am pedepsit, nu le-am luat cheia masinii chiar daca mi-au tocat frecvent cate una.   Am primit un video cu nepotul cum merge langa canapea cu pasi laterali nu inainte, ca asa-i mai repede decat mersul normal si se incurca putin pana-si selecteaza piciorul pe care unde pune, este adorabil.  Asta pe moment, ca mai are un pic si o ia la fuga,  sint surprinsi ca decand eu l-am luat la pasi, nu se mai ocupa de jucariile din tarc, vrea sa faca ceva inafara si erau pe drum de la Amazon destule inutilitati peste care a trecut fara sa fie necesar de desfacut cutia de carton.   :bb:

th?id=OIP.pwwoV6MFdGd0ROtk5ZYC3wHaGN&w=221&h=186&o=6&pid=SANGAM

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un tânăr a luat 10 la Bac și a fost acceptat la șapte universități de top, dar părinții nu au bani pentru școlarizare (cancan.ro) 

"Alex Șerban a obținut anul acesta media 10 la Bacalaureat, o medalie de bronz la Olimpiada Națională de Matematică și a fost acceptat la 7 universități de top din Europa și alte câteva din Statele Unite.

În cei 12 ani de școală, a participat la peste 200 de olimpiade și concursuri, e pasionat de istorie, fotbal și fusese ales să reprezinte România la Global Young Leaders Conference 2020. A ales să își continue studiile la Ecole Polytechnique (Paris), unde taxa de școlarizare este 12.500 euro/an, iar căminul, mâncarea și alte cheltuieli sunt aproximativ 12.000 euro/an.

Părinții l-au sprijinit în cei patru ani la Liceul Teoretic Internațional de Matematică ICHB (matematică avansat) și vor continua să îl susțină și în Franța, deși taxele de școlarizare depășesc bugetul familiei. Oricine îl poate ajuta însă pe Alex să își îndeplinească visul și să devină un matematician de succes, pe gofund.me – https://bit.ly/AlexSerban sau prin contract de sponsorizare (office@fundatiacomunitaravalcea.ro)"

*Din cate am stiut, cu aceste acceptari vine si bani/bursa pentru cei cu venituri mici, dar nu sint sigura in ziua de azi cum functioneaza scolile sau educatia superioara.   Stiu doar pentru ce suma colosala am semnat noi ca sa-si termine studiile fii-mea.

Felicitari tanarului dar si parintilor care au depus un efort imens pentru a ajunge la aceste rezultate.   Vor fi rasplatiti sigur,  iar lui Alex, viata linistita de studiat doresc, sper ca s-a interesat bine unde-i cel mai ieftin educatia!!!

Democratii au distrus toate scolile din State, ei n-au nevoie decat de muncitori low class sa-i voteze, sa le creada, sa se roage le ei ca la D-zei, sa fie umili si din astea, ca ei vor angaja pentru joburi calificate cativa din India si cu asta ... basta, in rest ei o sa aibe grija de NOI pulimea!!!   Cei care se aventuriaza in universitati, unde copiii lor "invata" vor avea de plata cu dobanzi inzecite pana la a 7-a generatie si inca nu va fia chitat datoria stra-stra-stra-stra-stra bunicii care nici n-a castigat destul sa se intretina ca asa erau aranjate preturile ca pedepasa ca le-a intrecut vorbele/sfaturile sau recomandarile lor.   Vor sa scoata matematica definitiv din sistemul scolar, doar sa stie de gay si de lezbieni va fi important, doar politicienii se vor inmulti cu evrei, restul nu va mai conta.       

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La tura asta de evaluare nationala au fost 20 mii de contestatii. Mai multe la romana decat la mate. Cam 2/3 din ele au dus la marirea notei. În general cu 10-20-30 de sutimi, dar au fost cazuri unde s-a marit nota si cu un punct. Si bineinteles cazul acela mediatizat de la Galati unde de la nota 3 s-a ajuns la 8,25. 

Cum dracu e posibil asa ceva, cine si cum a corectat acea lucrare initial?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma mir, ca orice am scris mereu am primit o nota in scarba, 5 era nota maxima la romana mea INSA ma bucur din tot corpul ca au crapat de canceruri toate si nu erau batrane cand au aruncat bocancii spre stele.    M-au pus pe drumuri sa plec din localitate ca ele ma aranjeaza sa nu intru niciunde, dar pana sa termin liceul ele erau deja-n groapa!!!  Sa mearga la doctor nu aveau minte doar sa se ocupe de mine sa afle Oare cu ce ma dau pe fata ca am tenul asa de frumos, era una din preocuparile lor?    Nu s-au gandit ca-s o copila de 12 ani, nu beau alcool, nu fumez, nu mananc porc sau pui, decat fructe si legume si deloc nu foloseam creme GeroVital si altele ca si ele ca barbatii lor le insela cu fete de liceu ca erau zbarcite la 26 de ani!!!   Cred ca cremele folosite aveau ceva otrava ca au disparut ca dinozaurii, toate deodata.   Se aducea din Ungaria, Yugoslavia, Ukraina marfuri si multe femei foloseau intens aceste cosmetice.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Enki said:

Cum dracu e posibil asa ceva, cine si cum a corectat acea lucrare initial?

Femeia de serviciu... No offence pt femeile de serviciu.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cand a inceput evaluarea națională am fost super ocupata, am lucrat mult si am avut un program încărcat ceea ce a fost bine, ca nu am avut timp sa ma stresez cu rezultatele. Azi trebuie sa se afiseze ierarhia finala pe Bucuresti, si de la ora 10 stau călare cu refresh-uri pe site-ul de admitere. Iar astia se joaca cu nervii nostri, pana acum celelalte rezultate le publicau la ora 10 pe site, azi văd ca dorm pe ei. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, se putea sa nu mai stam cu stres inca 9 zile pana cand se anunta repartizarea propriu zisa?

A scazut copilul mult in ierarhie acum dupa adaugarea in calcul si a mediilor din 5-8, iar acum se incadreaza la limita pentru sectia si liceul unde vrea el.

Maine completam optiunile pentru licee.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la completat optiunile de licee, abia pe 24 aflam unde suntem repartizati.

Cei care au dat la licee vocationale (arta, muzica, sport) deja stiu daca au fost admisi sau nu.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yes! A intrat copilul exact la liceul si sectia pe care a vrut-o, primul din lista de optiuni de licee.

Stres - OUT!

Poate sa inceapa vacanta.:yu:

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×