Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Educatia din ziua de azi - buna/rea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 12 ore, Enki a spus:

Nu se discuta la modul in care implici elevii, tu ce ai face daca ai fi personajul cutare, unde a gresit acesta. Asa s-ar trezi interesul. La cum e acum, nu ramai cu nimic 

Aceasta e soluția: să se facă, dar cu o materie adaptată pe clienți finali, copiii, nu pe gusturile unor babaciuni din ministere care fac manuale uscate ca mintea lor. Sa fie cu exerciții creative, jocuri, activități care plac copiilor, ca să le dezvolte capacitățile real, nu în rapoarte mincinoase. Si sa fie un curriculum care să-i învețe lucruri practice, pentru viața, nu informații inutile. Am o nepoată care s-a mutat în Germania in clasa a 8-a si a zis că la nemți sunt multe opționale, iar materia e prezentată atractiv. Iar în comparație, în România era nașpa. Ar trebui sa copiem sistemul din vest, dar ministerul nu vrea.

Editat de observant
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 minute, Stu' a spus:

E o porcarie sahul in sine si nu ajuta la nimic?

Uresc acel joc sau activitate ...  defapt eu nu ma joc nici pe computer, nici in Las Vegas nici in copilarie n-am facut asa ceva ca nu-i gasesc rostul.  O papusa pui de colo pana colo ... poate altele, nu eu, n-am dorit asa ceva, dar nici acele carti nu le-am citit Amintiri din Copilarie si ce mai era pe lista, ca n-am vrut, nu m-a interesat.  Am citit doar ce am vrut.  Stiam ce vreau!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e problema, de fapt. 

Ca ne trebuie copii de 10 pe linie. Nu e ok ca unul super bun la romana sa fie de 7 la matematica. Trebuie sa lasam stafeta mai jos, ca sa poata lua si el, bietul, un 10. Si nu vorbesc de liceu, unde niveul la uman e oricum mai jos. Ci de clasele primare si gimnaziu. 

De acord ca nu se incurajeaza suficient aptitudinile, dar asta deja tine foarte mult de societate si de ceea ce nu poate sa ofere in general. Si oricum, asta e alta discutie. 

Ideal e ca un copil sa invete CUM sa invete. CUM sa caute. De acord ca nu e ok sa invete pe de rost si atat de mult. 

Insa de aici pana la ce toarna cu galeata, fara sa stie macar foarte bine ce spune, e lunga cale..si anevoioasa. 

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, The Unknown a spus:

Uresc acel joc sau activitate ... 

daca am scoate si matematica din scoala pe motivul ca multi elevi si parinti urasc matematica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, observant a spus:

Aceasta e soluția: să se facă, dar cu o materie adaptată pe clienți finali, copiii, nu pe gusturile unor babaciuni din ministere care fac manuale uscate ca mintea lor. Sa fie cu exerciții creative, jocuri, activități care plac copiilor, ca să le dezvolte capacitățile real, nu în rapoarte mincinoase. Si sa fie un curriculum care să-i învețe lucruri practice, pentru viața, nu informați inutile. 

Da. De acord ca matematica si altele ar putea sa fie predate mult mai interactiv si aplicat.

Dar nu inteleg care e problema cu materia in sine. Si cu operele clasice in sine. Ok, e perfectibila treaba.

Dra nu in halul prezentat de Selly. Si daca incurajam aceasta atitudine, eu zic ca facem mai degraba rau, decat bine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu am ascultat ce zice Selly, e un om de slabă calitate.

Matematica dezvolta creierul. Șahul dezvolta creierul. Acestea trebuie propuse copiilor în perioada 7 - 14, căci atunci se stimulează creierul cel mai bine să facă sinapse. Dar nu în stilul comunist, căci acela prăjește creierul. Suntem in 2020 si inca dezbatem lucruri descoperite de neuroștiințe, practicate demult în Vest. în România nu se va implementa nimic bun. Nici măcar nu sunt în stare să copieze manualele faine si sistemul relaxat din Vest.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 30 minute, Enki a spus:

 

Nu, nu am sa incurajez niciodata un copil f bun la mate-fizica sa nu se straduiasca (Caci lui poate ii e mai greu, desi nu e musai, tine de atitudinea profesorului si mentorului si parintilor)  sa dobandeasca si cunostinte in analiza literaturii. Ca nu e vorba numai de emotie, ci de cunoastere. 

Altfel, uite, societatea naste un Nick..si el sigur a avut nota mare la romana. Ma rog, cat de cat. 

Desi, preferabil sa fi avut un 6-7 si sa se fi stiut analiza mai bine acum..

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 minute, Enki a spus:

Nu sa studiezi ce iti place, ci sa te invete cum sa afli ce iti place.

Unii stiu ce vor sa devina, ce le place si vor doar sa ajunga pan-acolo, n-au planuri sa fie astronauti sau presedinte de Stat, insa stie ca nu-l intereseaza matematica, pentru tabla inmultirii exista calculator chiar daca nu poate memora cineva, nu se intampla nimic in America.   Cred ca nici 1% din populatie nu stie dintre cei care nu castiga existenta din asta!!!   Formule doar cei interesati au de stiut ... si aia lucreaza in Armata sau la NASA ca general Joe n-are nevoie ca si asa castiga o sapca mare de bani din inventiile personale sau investitii.  Am spus la un roman ca investesc si m-a numit bisnitara si inca cumva ca nu este cale dreapta de a castiga, era opinia aceluia, dar nu si a mea ca pe aici si din asta se poate trai daca stii ce faci.  Si nu numai aici, in toate tarile planetei, dar in comunism era interzis membrilor sa se imbogateasca decat din furt de la Stat era castigator de avere, cine se descurca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nu stiu de ce mai exista note de la 5 la 10. Ar putea la fel de bine sa fie vorba de admis si de respins la tot. 

Ce nuante, frate, ce atata amar de cunoastere?

Cat mai usor si mai practic. Asta e important sa invete copilul despre viata. 

Nu sa le dam aripi, ci sa ii invatam unde, cat si cum sa zboare. Dar vezi, aripile astea se  cresc greu. Majoritatea le au subdezvoltate. Si le recupereaza foarte greu la ale varste...si nu de tot!

 

Stau si ma gandesc daca nu cumva handicapul asta de societate in care traim e asa cum e pentru ca noi mergem ca boii si incercam sa perfectionam un sistem care nu functioneaza, de fapt? Ne pierdem vremea sa SCHIMBAM lucruri care nu trebuie musai schimbate ca esenta, ci doar ca abordare, eventual?

Mne. Nu exista. Noi trebuie mereu sa reinventam America. Ca sa nu spun redescoperim o inventie. 

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, Stu' a spus:

Nu, nu am sa incurajez niciodata un copil f bun la mate-fizica sa nu se straduiasca (Caci lui poate ii e mai greu, desi nu e musai, tine de atitudinea profesorului si mentorului si parintilor)  sa dobandeasca si cunostinte in analiza literaturii. Ca nu e vorba numai de emotie, ci de cunoastere. 

Altfel, uite, societatea naste un Nick..si el sigur a avut nota mare la romana. Ma rog, cat de cat. 

Desi, preferabil sa fi avut un 6-7 si sa se fi stiut analiza mai bine acum..

E vorba de cunoastere. Din nou, la ce iti serveste sa stii data la care a fost publicat romanul cutare scris acu 150 de ani, sa ii cunosti continutul si sa ii faci analiza si caracterizarea personajelor? Ca sa ai ce sa discuti cu niste somitati pretioase la o cafenea literara? Cand vei folosi acele lucruri? poti sa ai toate acele cunostinte acumulate in capul tau, si tot sa fii un analfabet functional in societate. Ce spune Selly e ca mult mai utile, si la fel de cultura generala ca literatura, sunt  chestiuni de politica, legislatie si finante, ca astea iti afecteaza viata zi de zi.

Eu nu vorbeam de note de 6-7 cand spuneam de colegii lui fii-mea. Vorbim de note de peste 8,50 la romana sau matematica la amandoi baietii.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×