Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
no-user-name

Digi24 - o MIZERIE

Rate this topic

Recommended Posts

Trebuia s-o termin demult cu  televiziunea asta mizerabila (si mai ales  cu accesat site-ul si pagina lor de Facebook),  dar  mai bine mai tarziu decat niciodata! Ca spectator si urmaritor al site-ului, o sa incetez sa ocolesc pe cat e posibil aceasta televiziune  mizerabila care si-a insusit in mod nedemn si nemeritat culoarea MOV, o culoare prestigioasa si imperiala. 

Era o vreme cand era  o televiziune buna, prin 2012-2014, poate cea mai urmaribila din mass-media romaneasca. Insa de ceva timp au inceput sa arate ca iRealitatea, una in varianta mov, cu audienta slaba la TV, sustinuta de publicitate, iar de multe ori au inceput sa aiba momente scarboase de RTV si Antena 3. 

Mentionez ca detest Antena 3, B1, RTV, Realitatea ca am fost nevoit sa ma informez de pe ele in anii 2000' cand nu stiam engleza si internetul era inexistent,  si nu-mi placea deloc sa vad manipulare din ambele tabere  care existau atunci: PDL vs PSD (PNL fiind atunci o lipitoare). Insa  mai tare detest postul asta pentru simplul fapt ca incearca sa se prezinte diferit de toate celelalte, dar in realitate se dovedeste mai mizerabil.  Pana la urma, nu pot sa am pretentii de la RTV sau Antena 3 , sa fim seriosi sunt tomberoane de stiri la care se uita babele pensionare   indragostite dupa Ciutacu si Badea, si e clar pe ce segment se axeaza televiziunile astea doua.

Dar cand Digi24  trateaza romanii liberali ca pe niste  idioti , usor de manipulati aidoma tampitilor care urmaresc haznalele felixiste, sa nu se mire de ce vor ajunge cat de curand in situatia postului iRealitatea.  

Motive?

1. Momentul asta care trebuia sa fie un semnal pentru toata lumea:  cand Dragos Patraru acuza televiziunea la care era angajat cum ca apartine SRI-ului si are destui infiltrati sub acoperire. N-a intarziat sa apara Prelipceanu, alb ca varul, transpirand  si tremurand ca varga in mod dubios ,  sa-l ameninte ca-l va da in judecata. Nenea, daca spui ca nu esti agent sub acoperire, de ce tremuri si transpiri de zici ca esti sub presiune  si apoi de ce il ameninti cu datul in  judecata  ?   Daca era cu adevarat inteligent, putea sa vina cu o replica care ii inchidea gura lui Patraru.  

Ala era  un semnal clar cand toti romanii trebuiau  sa schimbe canalul, si sa lase televiziunea aia varza sa dea faliment de atunci.  N-au facut-o!  Iar cei care au creat si conduc din umbra aceasta pseudo-televiziune de stiri s-au imbogatit in continuare de pe urma prostimii.  

2. Prelipceanu evident- acest Mihai Gadea in varianta liberala care imi provoaca sila  cu propaganda lui.  

3. Cei de la Digi24  se cred impartiali,  ca sunt mai speciali decat altiidar sunt toata ziua o televiziune politizata.  Nu-mi pasa ca tin cu PNL, cu USR, ba cu PSD (ca tot acuzau multi ca a ajuns televiziunea lui Firea).......pur si simplu imi pasa ca o televiziune mincinoasa si ipocrita care ne minte pe fata ca ar fi transparenta,  dar in realitate tine cu o tabara politica.  Inteleg ca PSD-ul e SATANA, dar cand bagi titluri de breacking news cu "DANCILA A πERDUT!    , e clar ca nu mai ai nicio pretentie de a fi o televiziune transparenta politic  si profesionista.   Imi dau seama ca la butoane sunt niste idioti carora le arde de caterinca si scriu titlurile la misto.  

4. Stiri false ori scrise agramat, copiate si traduse cu Google Translate de pe CNN si BBC....apropo, nici azi nu m-au contactat sa ma angajeze ca redactor fiindca sunt convins ca asa mediocru cum sunt, as fi un redactor mult mai bun decat pipitzele si boii care scriu stirile alea. Cred ca si un cimpanzeu ar fi mai priceput.  Bine ca macar au grija sa scrie titlurile alea CLICKBAIT corect!   E bine ca mai si posteaza sursele alea din cand in cand.  

Ca erau momente cand furau si de la PRO TV pana sa descopere Google Translate: https://zoso.ro/digi24-rescrie-stiri-protv/

https://zoso.ro/digi24-fura-prinde/

5. Se pretinde televiziune profesionista, dar tot imi baga pe gat prezentatoare sexy la stirile din sport si la prezentarile meteo dupa specificul televiziunilor cancaniste.  Da, eu ma uit la stirile din sport si la meteo ca sa le admir decolteul si picioarele pipitelor si nevestelor de  bombardieri  si cocalari, dar mai ales sa le admir cum ele citesc de pe prompter. Cand ar putea foarte bine sa redea reportajele cu filmarile facute si o voce pe fundal.....atat.In loc sa le platesti pe pipitele alea cu 500-1000 euro per prezentare, mai bine maresti salariile redactorilor  idioti care scriu articole agramate in care mananca litere. 

6.  Cristian Tudor Popescu - nu credeam ca poate exista ceva mai penibil decat Mircea Badea sau Radu Banciu, dar iata ca se poate. Faptul ca in 2020 fosilele astea comunistoide inca mai apar pe sticla e ingrijorator, ca e clar ca  poporul asta  nu mai are nicio sansa daca inca ne mai uitam in gura unuia care prin 1990-2000 il pupa in cur pe Voiculescu si Iliescu si nici nu indraznea sa zica ceva rau de Nastase, iar acum  o arde pe liberalul intarziat. Mai spune o injuratura LIVE de fata cu Prelipceanu sa-si mai ia o amenda de la CNA, sa mai atraga atentia ca EMISIUNEA lui inca exista in grila.  

7. Stiri mondene  idioate de multe ori - acum am vazut un reportaj despre cum  Selly a venit cu Dacia 1300 modificata sa sustina Bacalaureatul. Ok, si care e relevanta?   Ba i-au mai si tinut interviu de 10-15 minute, timp in care prezentatoarea aia sexy radea si parea fericita cum vede ca creste audienta .  Cine e Selly apropo ?   Un pustan care a facut 1 milion de euro din postat clipuri cu titluri bombastice -adica CLICKBAIT! Adica s-a imbogatit prin prostit lumea cu titluri gen "m-am despartit", "m-am angajat", "mi-am luat bataie", iar romanu prost acceseaza cacaturilea alea de clipuri  ca e curios, si uite cum baiatul ala care la varsta aia ar trebui sa se apuce sa munceasca intr-un Mc ori sa se chinuie cu invatat programarea la POLI cum fac baietii normali ce vor sa-si castige existenta prin MUNCA CINSTITA, mai castiga inca cativa dolari pe degeaba pentru ca se filmeaza facand "nimicuri", eventual un clip muzical cu pitipoance. Serios DIGI24, daca asta e stire demna de televiziune profesionista, nu e de mirare de ce tot mai multi  romani care isi doresc presa de calitate s-au pus pe invatat engleza si prefera sa caute sa se informeze direct de la sursa.  

8. HOROSCOP- WTF, in 2020, inca mai sunt idioti care cred in prostia asta?   Nu era mai interesant daca faceati o emisiune zilnica despre...........noi planete descoperite, noile tehnologii spatiale, ce pusti a mai descoperit un nou sistem solar cu un telescop de amator,  ce gaura neagra a mai fost fotografiata.  DAR NU, TREBUIE HOROSCOP SA AFLE TANTI GETA, CARE E BERBEC, DACA ISI VA GASI IN SFARSIT JUMATATEA VIETII LA 40 ANI, IN TIMP CE ANA DE 25 ANI, CARE E TOT BERBEC, NU MAI STIE CUM SA-L LASE PE FRAIER PENTRU UN MOS BOGAT, IAR IONEL DE 30 ANI CARE SI-A BUSIT MASINA ORI A PRIMIT AMENDA PENTRU VITEZA SIGUR ISI VA GASI JUMATATEA, FIX IN ZIUA AIA DE CACAT.  

9. Emisiuni  .......neinteresante. Romania furata e un plagiat ordinar dupa "Romania Te Iubesc" .  2.0. care incearca sa-i imite emisiunea lui  Buhnici sau pe cei de la ZONA IT , dar tot nu le iese.   Are PRO TV o emisiune SuperSpeed, hai sa aiba si ei o emisiune "LA VOLAN".    Si hai, de ce sa nu fie si Business Club, o emisiune financiara inspirata dupa cateva de pe "The Money Channel" sau Realitatea.   Are Realitatea "JOCURI DE PUTERE", hai sa aiba si Digi 24   un talk-show cu CTP.   Nu zic ca nu e ok sa se inspire, dar niciuna nu reuseste sa fie mai buna decat originalul.   

10. Incearca sa ne bage cateodata un progresism din ala scarbos de tip Vice pe care nu pot sa-l sufar si sa ne schimbe. Da, sigur, scrie tu sau prezinta o strie ca de ce nu e bine sa agati femei pe strada si de ce nu e bine sa faci sex cu o femeie, sunt sigur ca o  sa ma convingi ca eu , masculul toxic si agresiv,   sa devin GAY!  Sunt sigur ca o sa ma convingi sa nu mai poluez, sa nu mai arunc ambalaje pe trotuar, sa nu mai trec pe rosu, sa nu mai calc iarba etc. doar daca publici o gramada de reportaje despre arestari, condamnari si cu catusele in poze, ca o televiziune din aia americana sinistra de tip Fox News ori Sputnik, care n-are deloc ca scop educarea si informarea maselor, ci mai degraba intimidarea lor in cel mai totalitar mod.  

In concluzie, faliment placut! 

Edited by no-user-name