Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Fiero a spus:

Exact asta am fi, brute. Si cred ca binele si răul ar fi noțiuni inexistente, inutile.

Ce anume ne face sa credem ca aceste notiuni sunt utile acum?

Pentru ca sunt oameni care le cunosc foarte bine si totusi aleg sa faca raul

Oare ce ii face pe oameni sa faca bine este notiunea de bine in sine  sau altceva?

Oare un om extrem de inteligent si ma refer la ceva mult peste geniile cunoscute, un asemenea om ar putea sa faca doar bine pentru ca este inteligent, fara aportul emotiilor?

Editat de Kleopatrah
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Kleopatrah a spus:

Oare ce ii face pe oameni sa faca bine este notiunea de bine in sine  sau altceva?

M-am gandit de multe ori la asta si am gasit un singur raspuns si nu as vrea sa radeti de mine, dar "sufletul" pare sa fie singurul raspuns pentru mine si nu ma intrebati ce este sufletul ca nu stiu. Pentru mine este doar un termen generic ce defineste ceva ce nu pot defini. Se pare ca binele si raul sunt doua notiuni cu care acest univers a fost impregnat, inca de la nastere. Si oricat am vrea sa scapam de aceste doua notiuni, care ne incurca planurile de multe ori, se pare ca nu vom reusi.

  • Like 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mai cred ca emotiile sunt un atribut al "vietii", al lumii vii. Fara ele nu am fi decat materie ignobila. Acel lut primordial.

Dintre toate intrebarile posibile, cea mai grea si poate cea mai importanta pentru mine este: ce este viata. Raspunsul la aceasta intrebare este probabil cel ce te poate face sa spui ca acum stii tot.

Editat de adal*
  • Like 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Kleopatrah a spus:

Ce anume ne face sa credem ca aceste notiuni sunt utile acum?

Pentru ca sunt oameni care le cunosc foarte bine si totusi aleg sa faca raul

Oare ce ii face pe oameni sa faca bine este notiunea de bine in sine  sau altceva?

Oare un om extrem de inteligent si ma refer la ceva mult peste geniile cunoscute, un asemenea om ar putea sa faca doar bine pentru ca este inteligent, fara aportul emotiilor?

Nu se poate fara emotii, fara empatie nu ai realiza cand provoci suferinta, fara compasiune suferinta altuia te-ar lasa rece. O lume in care nimanui nu ii pasa  de nimeni ar fi predestinata haosului, pierii. Stiu ca si raul si binele au nuante de gri, dar exista totusi trasaturi universal valabile ale ambelor, fara existenta carora lumea ar fi total disfunctionala. Eu asa vad lucrurile.

Editat de Fiero
  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 minute, Fiero a spus:

dar exista totusi trasaturi universal valabile ale ambelor

Da: esti frumos palatele iti apartin, esti urat la gunoi cu tine.

Esenta topicului astuaia, si ceea ce nu intelegeti voi, nu e ca e vorba despre inteligenta vs. emotii, ci e vorba ca emotiile nu sunt corelate cu moralitatea care e rationala, ci sunt corelate cu conditiile evolutioniste. Oamenii au emotii pe criterii evolutioniste: esti frumos se comporta frumos cu tine, esti urat se comporta urat cu tine. In fata unor astfel de aplicabilitati ale emotiilor, o persoana rationala evident ca le ia la misto. Si tot evident e ca voi va ofticati cand sunteti luati la misto, ca vaaaaiii... voi aveti emooootiii... corazon mare... Nu. Aveti doar niste mizerii de 2 bani care n-au pic de valoare morala. Cand o sa aveti emotiile corecte, atunci sa va asteptati sa fiti tratati cu compasiune de un om rational. Pana atunci sunteti niste mizerii, asemeni mizeriilor voastre de emotii.

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, NicolaeT a spus:

Pana atunci sunteti niste mizerii, asemeni mizeriilor voastre de emotii.

Daca te adresezi la persoana a doua inseamna ca tu nu te incluzi printre aceste mizerii? In acest caz ( trec peste insulta de dragul stiintei), poti descrie cam cum ar arata , cum s-ar simti o emotie pura, adevarata, si care ar fi efectele ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Kleopatrah a spus:

Daca te adresezi la persoana a doua inseamna ca tu nu te incluzi printre aceste mizerii? In acest caz ( trec peste insulta de dragul stiintei), poti descrie cam cum ar arata , cum s-ar simti o emotie pura, adevarata, si care ar fi efectele ei?

Nu conteaza. Oricum toata existenta e o nebunie. Dar macar daca ne-am intamplat sa fim aici, atunci corect ar fi sa iubesti pe toata lumea. Si daca tot s-a intamplat sa fie atasat sexul de iubire, atunci sa faci sex cu toata lumea. Ba niste flower power daia prin anii 60 chiar vrusera sa faca asta... isi facusera ei comunitatea lor acolo, se iubeau toti cu toti... doar caaaaa.... aaaaaaaa... aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.... in scurt timp, uratii au fost lasati pe dinafara. Pam-pam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×