Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Probabilitate colonizare sistem solar

Postări Recomandate

Acum 14 ore, zod a spus:

Asadar sub gheata din Antarctica s-a descoperit o zona cavitara inalta de 300 de metrii si intinsa cat insula Manhatan/ New York City.  In plus temperatura ambientala urca pana la +20C.

Deja e ocupat locul cu cei mai bogatii planetei sint sigura, nici nu stiu unde apartine acel teritoriu dar se vinde cu lingurita pentru Aur, dar pana sa se mute, majoritatea vor muri de batranate pe aici ca de obicei asa se intampla si locul va deveni cu totul altceva.  Pelosi, Biden, kHillary, sint deja acolo cu toata averea acaparata dar inca nu s-a vindecat nimeni din atat.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pot fi oricat de bogati deoarece Antarctica apartine altora inca din 1938:

The German Antarctic Expeditions and Base The Story: In 1938, the Nazis sent a large team of explorers - including scientists, military units and building crews on war ships and submarines - to the Queen Maud Land region of Antarctica. While mapping the area, they discovered a vast network of underground warm-water rivers and caves.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/New_Swabia 

https://www.mentalfloss.com/article/30249/hitler-ice-did-nazis-have-secret-antarctic-fortress#:~:text=The German Antarctic Expeditions and Base The Story%3A,vast network of underground warm-water rivers and caves.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bre, zod, din ce am înțeles io este că  aici era vorba de probabilitatea colonizării sistemului solar și mai departe de colonizarea spațiului, respectiv a altor sisteme solare. Adică, să găsim tehnologii pentru zboruri spațiale capabile să parcurgă distanțe uriașe într-un timp cât mai scurt, prin intermediul cărora, eventual, să mai găsim alte planete locuibile la suprafață, cu apă, vegetație și faună și tot Raiul care a fost și încă mai e pentru noi Terra. Și nu ca să trăim ca șobolanii în subterane, în peșteri din zone ultra-antarctice, fie ele situate în sistemul nostru solar sau în alte sisteme soare apropiate. Singura rațiune să poposești pe astfel de planete înghețate, ar fi să-ți faci acolo niște baze de cercetare/militare  sau intermediare ca mijloc de popas spre alte zone din alte sisteme solare. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cam asa ceva. 

Eu cred ca vom reusi sa inbunatatim omul care va deveni animalul suprem, iar prin staza metabolica si hibernare criogenica, va reusi sa controleze timpul subiectiv. 

Poate vom reusi sa proiectam un sistem de propulsie warp asa cum imi descria un domn cadru militar in aviatia romana. Acesta se referea la ecranarea gravitationala cu plasma la o anumita frecventa, astfel masa navei devine aparent nula iar nava va accelera similar particulelor cu masa de repaus zero, adica precum fotonii. 

Se indica inclusiv faptul ca s-ar putea obtine un jet propulsor tahionic care ar traversa bariera vitezei luminii precum bariera sonica. Totusi timpul nu ar avea o curgere negativa ci o curgere din ce in ce mai lenta. 

Acesta ar semana cu un adevarat salt prin hiperspatiu. 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, zod said:

Da, cam asa ceva. 

Eu cred ca vom reusi sa inbunatatim omul care va deveni animalul suprem, iar prin staza metabolica si hibernare criogenica, va reusi sa controleze timpul subiectiv. 

Poate vom reusi sa proiectam un sistem de propulsie warp asa cum imi descria un domn cadru militar in aviatia romana. Acesta se referea la ecranarea gravitationala cu plasma la o anumita frecventa, astfel masa navei devine aparent nula iar nava va accelera similar particulelor cu masa de repaus zero, adica precum fotonii. 

Se indica inclusiv faptul ca s-ar putea obtine un jet propulsor tahionic care ar traversa bariera vitezei luminii precum bariera sonica. Totusi timpul nu ar avea o curgere negativa ci o curgere din ce in ce mai lenta. 

Acesta ar semana cu un adevarat salt prin hiperspatiu. 

 

Știi cum e zod? Noi discutăm colea despre motoare tip warp și despre posibilitatea deocamdată teoretică a parcurgerii distanțelor spațiale imense, care ar presupune cumva „depășirea” barierei vitezei luminii. Am pus depășirea între ghilimele, pentru că aici nu e vorba de o accelerație constantă în sensul clasic până la atinge viteza luminii și a o depăși. Ci de cu totul alt mod de deplasare. Io rămân la părerea că există posibilitatea tehnologiei deplasării în spațiul vast (adică parcurgerea a multor ani lumină)  într-un timp enorm de scurt.  Bineînțeles că această tehnologie nu e pentru noi, cei de azi, ci e una a unui posibil viitor.

Și bineînțeles că din când în când vin unii care ne trag de mânecă și ne spun: „Băh, ce faceți voi aici? Numai tâmpenii spuneți și visați! ” :laugh: 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sunt posibile doua cai de evolutie a fiintelor inteligente: evolutie tehnologica si evolutie spirituala.

Evolutia tehnologica imi pare o fundatura, iar cea spirituala o imposibilitate la cum arata specia umana si mai ales incotro se indreapta, adica in sens contrar unei evolutii spirituale, fortand o evolutie tehnologica intr-un mediu cu tot mai putine resurse.

 

Concluzia? No chance for homo sapiens.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Vriies a spus:

Știi cum e zod? Noi discutăm colea despre motoare tip warp și despre posibilitatea deocamdată teoretică a parcurgerii distanțelor spațiale imense, care ar presupune cumva „depășirea” barierei vitezei luminii. Am pus depășirea între ghilimele, pentru că aici nu e vorba de o accelerație constantă în sensul clasic până la atinge viteza luminii și a o depăși. Ci de cu totul alt mod de deplasare. Io rămân la părerea că există posibilitatea tehnologiei deplasării în spațiul vast (adică parcurgerea a multor ani lumină)  într-un timp enorm de scurt.  Bineînțeles că această tehnologie nu e pentru noi, cei de azi, ci e una a unui posibil viitor.

Și bineînțeles că din când în când vin unii care ne trag de mânecă și ne spun: „Băh, ce faceți voi aici? Numai tâmpenii spuneți și visați! ” :laugh:

Lumea nu a fost facuta prin aceste persoane, iar pe de alta parte inclusiv noi ne tragem din aceste persoane, asa ca sentimentul meu dominant este unul de toleranta si intelegere pentru copiii umanitatii ca de la un ins care vede la mai multe miliarde de ani in fata si in spate la o infinitate de posibilitati desi nu poate scapa de starea de constiinta si constientizare a custii reduse in care ne aflam si altii carora parca gratiile si peretii custii le blocheaza orice perspectiva. 

Evident ca acestia se gasesc intr-un blocaj autoimpus de care nu sunt insa constienti. 

PS: Tehnologiile la care facem referire nu sunt nici pe departe idei noi, ci mai degraba o reactualizare publicistica periodica contemporana a unor idei de la inceputurile Erei Moderne si a unor dosare desecretizate ori partial desecretizate din perioada interbelica si postbelica. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, adal* a spus:

Eu cred ca sunt posibile doua cai de evolutie a fiintelor inteligente: evolutie tehnologica si evolutie spirituala.

Evolutia tehnologica imi pare o fundatura, iar cea spirituala o imposibilitate la cum arata specia umana si mai ales incotro se indreapta, adica in sens contrar unei evolutii spirituale, fortand o evolutie tehnologica intr-un mediu cu tot mai putine resurse.

 

Concluzia? No chance for homo sapiens.

Aceasta idee este impregnata in mentalul colectiv al nostru al sclavetilor de catre oculta mondiala. 

In realitate resursele sunt teoretic infinite si pot fi utilizate mult mai eficient, sa ne gandim la haine indestructibile si care nu se pot murdari, la folia de aerogel, ori la piese din aliaje non corozive de la bronzuri si alame speciale la aliaje oteluri speciale, ceramica speciala, samd. 

Insa momentan suntem intr-un sistem capitalist de tranzitie, un dezastru al minciunii si demagogiei politice in care oamenii sunt sclaveti dispensabili si nimic mai mult, dar lucrurile se schimba si se vor schimba in urmatoarele decenii, iar schimbarea va veni de la marile tari sarace care vor urca asa cum a fost si cazul Chinei, deoarece fara urcarea Chinei nu-i asa, nu am fi gustat si noi din abundenta bogatiei si modernitatii si am fi ramas captivi undeva intr-un perpetum interbelic cu mici modificari. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/7/2021 at 5:34 AM, zod said:

Aceasta idee este impregnata in mentalul colectiv al nostru al sclavetilor de catre oculta mondiala. 

In realitate resursele sunt teoretic infinite si pot fi utilizate mult mai eficient, sa ne gandim la haine indestructibile si care nu se pot murdari, la folia de aerogel, ori la piese din aliaje non corozive de la bronzuri si alame speciale la aliaje oteluri speciale, ceramica speciala, samd. 

Insa momentan suntem intr-un sistem capitalist de tranzitie, un dezastru al minciunii si demagogiei politice in care oamenii sunt sclaveti dispensabili si nimic mai mult, dar lucrurile se schimba si se vor schimba in urmatoarele decenii, iar schimbarea va veni de la marile tari sarace care vor urca asa cum a fost si cazul Chinei, deoarece fara urcarea Chinei nu-i asa, nu am fi gustat si noi din abundenta bogatiei si modernitatii si am fi ramas captivi undeva intr-un perpetum interbelic cu mici modificari. 

Mda, interesant răspuns. 

Bine, am divagat puțin. Dar care ar fi oculta mondială? Care e componența ei, cine face prte din aceasta? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 ore, Vriies a spus:

Mda, interesant răspuns. 

Bine, am divagat puțin. Dar care ar fi oculta mondială? Care e componența ei, cine face prte din aceasta? 

Oculta mondiala este in esenta intregul sistem al societatii de consum cu centrul in lacomia fata de bani, iar in mod particular liderii acestui sistem. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×