Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Probabilitate colonizare sistem solar

Postări Recomandate

Noi NU formam Terra in NIMIC doar il distrugem incet!!!    Deloc nu se avanseaza cu Exploatarea Spatiala, ca fara America nu prea merge treaba, se ajunge acolo sus, dar nu prea departe!!!  Poate rusii au ceva planuri dar nu-s interesati ca si-au dat seama din timp, ca e inca foarte mult pana departe!!!    

  • Like 1
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 9/19/2021 at 6:45 PM, zod said:

Ramane de vazut daca vom fi capabili ca specie sa dezvoltam un asemenea sistem de propulsie absolut revolutionar.

Am vazut multe idei teoretice false dar super-inflorate de catre comunitatea stiintifica si se pare ca unul singur pare a privi realitatea concreta.

De pilda tunelarea spatiului si gaurile de vierme, negre, albe, samd sunt aberatia secolului, o aberatie matematizata si academica, iar ceea ce ne ramane valida este calatoria doar pe axa timpului unui tesarect 4 dimensional, o aliniere a laturilor axei timpului tuturor tesarectilor si deplasarea exclusiva de-a lungul acestui aliniament ca un fluviu al timpului.

 

N-ai de unde ști, deocamdată, că doar ideea ta teoretică sau modelul propus de tine ar fi singurul care pare a privi realitatea concretă. La vremea lor, adică atunci când au fost lansate, multe modele teoretice au părut elucubrante și au fost criticate. Inclusiv teoria relativității și, mai ales, teoria Big-Bang-ului, pusă pe tapet de preotul fizician  Lemaître. 

Așa și cu tunelarea, găurile de vierme, precum și motoarele sau deplasarea de tip warp. Au apărut inițial ca simple chestii sf, ulterior au început să fie luate în seamă , cel puțin din punct de vedere teoretic. Găurile de vierme sunt în concordanță cu teoria generală a relativității. Nu au fost încă puse în evidență experimental, însă, deoarece se încadrează în modelul matematic al relativității generale, sunt teoretic posibile. Wormhole https://en.wikipedia.org/wiki/Wormhole . 

Una peste alta, consider că o posibilă soluție viitoare a colonizării spațiele (asta dacă omenirea nu va intra în colaps sau nu ne va bubui un meteorit baban) ar fi valorificarea ideilor lui   Miguel Alcubierre   și ulterior Erik Lentz (care merge oarecum  pe aceeași line) cu privire la motoarele și deplasarea warp. A se ține cont de multe comunicări științifice pe această temă, printre care: Alexey Bobrick and Gianni Martire, Published 20 April 2021 • © 2021 IOP Publishing Ltd)  https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1361-6382/abdf6e

N-aș vrea să fiu înțeles greșit și unii să se repeadă cu comentarii aiurea și acide. Călătoriile inter-stelare, recte parcurgerea distanțelor vaste , care azi ar părea de domeniul sf-ului, aș zice că sunt posibile. Însă evident că nu pentru actuala noastră cunoaștere și tehnologie.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Vriies a spus:

am făcut deja observația că deocamdată noi, mai degrabă, venusformăm. Așa că ești departe de a fi original. În rest, fiecare își spune părerea.

 

Wow, ai exclusivitate... Bine, ca numai pe-aici. Cand discutam noi de marteformarea Terrei pe astronomy.ro (un forum candva serios, acum invadat si el de lunatici), tu probabil ca te scarpinai in urechi. ;)

Parerile echilibrate, visele sunt una, delirul, cu totul alta. Aici se delireaza, nu se viseaza. ;)

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Passepartout said:

Wow, ai exclusivitate... Bine, ca numai pe-aici. Cand discutam noi de marteformarea Terrei pe astronomy.ro (un forum candva serios, acum invadat si el de lunatici), tu probabil ca te scarpinai in urechi. ;)

Parerile echilibrate, visele sunt una, delirul, cu totul alta. Aici se delireaza, nu se viseaza. ;)

Când discutam eu despre chestiile astea, tu te jucai cu puța-n țărână. ;)

 

Nu neg pasiunea ta pentru astronomie. Însă dacă ai intrat colea numai pentru a te da deștept , a da lecții și a-i disprețui pe ceilalți, cu siguranță că te-ai prostiformat! 

Probabil că o atitudine mult mai echilibrată a ta, din calitate de cunoscăror cât de cât și că tot aduseși vorba de echilibru, ar fi fost să intri colea spunându-ți o părere argumentată despre ceea ce încercam noi să discutăm colea. Și nu să vii dintr-o dată cu un dispreț suveran și cu aserțini de genul că aici se fac numai propuneri elucubrante, că aici se delirează și cu îndemnul că ar trebui să ne luăm de mână cu imbecilii de nu știu unde. 

Editat de Vriies
  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriies,  nu este ideea mea ci tot a unor savanti, iar aceasta este mult mai concisa si clara decat ideea cu warpul care deja a fost testata de Sonny White in laborator experimental cu lasere si interferometre si tot tacamul, iar rezultatul a fost neconcludent. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 ore, Passepartout a spus:

Wow, ai exclusivitate... Bine, ca numai pe-aici. Cand discutam noi de marteformarea Terrei pe astronomy.ro (un forum candva serios, acum invadat si el de lunatici), tu probabil ca te scarpinai in urechi. ;)

Parerile echilibrate, visele sunt una, delirul, cu totul alta. Aici se delireaza, nu se viseaza. ;)

Probabil te afli pe aria gresita. 

Stii, este ca si cum ai fi un rocker inrait, dar stai si fierbi in suc propriu cu telecomanda in mana privind manele pe Taraftv. 

Editat de zod
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 ore, The Unknown a spus:

Noi NU formam Terra in NIMIC doar il distrugem incet!!!    Deloc nu se avanseaza cu Exploatarea Spatiala, ca fara America nu prea merge treaba, se ajunge acolo sus, dar nu prea departe!!!  Poate rusii au ceva planuri dar nu-s interesati ca si-au dat seama din timp, ca e inca foarte mult pana departe!!!    

Nu stiu daca are sens sa mergem mai departe cu tehnologia actuala. 

In loc sa riscam vietile astronautilor in acele cisterne explozive, prefer sa dezvoltam tehnologii mai sigure pentru urmatoarele decenii. 

Sa vedem mai intai cum se produc metamateriale la fel de mult si usor precum plasticul si hartia, apoi sa vedem ca sunt utilizate la scala larga in constructia de ambarcatiuni, autoturisme si vehicule plutitoare si zburatoare si abia apoi sa incercam sa realizam vehicule transatmosferice ultrausoare de tip hibrid si foarte sigure. 

Una dintre idei priveste un fel de disc-OZN sau palarie de ciuperca, care ar fi un ascensor transatmosferic fara cablu si propulsat printr-un fascicul MASER de la sol fie prin comprimarea si explozia-dilatarea coloanei de aer prin acel fascicul energetic. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 ore, Passepartout a spus:

Aceleasi bazaconii ca acum cativa ani... cand mai intram pe forumul asta cu vreo... 10 utilizatori? :lol2:

Terraformari, exoplanete... wtf, deocamdata noi reusim doar sa marteformam (de fapt, venusformam) Terra, pare-se intr-un ritm destul de accelerat. Cat despre propulsiile alea elucubrante si nostradamiene, luati-va de mana cu Bob lazar si cu ceilalti sustinatori ai lui, imbecilii de la Ancient Aliens.

Apropo:

https://www.smithsonianmag.com/science-nature/the-idiocy-fabrications-and-lies-of-ancient-aliens-86294030/

 

Eu m-as lua de mana cu ei, dar cred ca nivelul lor si statusul lor social ne cam depaseste, dar stii si tu ca si vulpea daca nu ajunge la gaina, pardon la struguri, zice ca sunt acrii. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 hours ago, zod said:

Vriies,  nu este ideea mea ci tot a unor savanti,

iar aceasta este mult mai concisa si clara decat ideea cu warpul care deja a fost testata de Sonny White in laborator experimental cu lasere si interferometre si tot tacamul, iar rezultatul a fost neconcludent. 

Un link, te rog, să vadă și ochii mei. :smile:

Până nu dai un link, precum ți-am dat io mai sus, dă-mi voie să nu cred că această idee este mai concisă și clară, ca să nu mai vorbesc de eficiență, decât ideea cu warpul care se cercetează și despre care găsim articole în publicații științifice.

Uite cum am găsit io că stă treaba, luând niște date standard și apoi făcând niște calcule simple...

 

Anul-lumină este o unitate de lungime utilizată pentru a exprima distanțe astronomice și este echivalent cu aproximativ 9,46 bilioane de kilometri (9,46 x 1012 km).

 Un an-lumină, definit de Uniunea Astronomică Internațională (IAU), este distanța pe care lumina o parcurge în vid într-un an iulian (365,25 zile).
1 an-lumină   = 9.460.730.472.580.800 metri (valoare exactă) = 9 460 730 472 580,8 km. 
≈ 9,461 bilioane de kilometri
≈ 63.241,077 unități astronomice
≈ 0,306601 parseci

Calculele mele.

Având în vedere că:
Viteza Luminii = 299792458 km/s = 1 079 252 848,8 km/h
Anul iulian = 365,25 zile 
Atunci,
Un an-lumină = 299 792, 458 km/s  x  3 600 s x 24 h  x  365,25 z = 9 460 730 472 580 km= aproxim. 9, 461 bilioane km. 
Una peste alta, rotunjind, se consideră că un an-lumină = aproxim 9,461 bilioane de km sau 9,461 x 1012 km.
 
Mai departe, cea mai apropiată exoplanetă, Proxima b, se consideră că se află la o distanță de cam 4.2 ani-lumină de Terra.    
 Asta înseamnă cam 9 460 730 472 580 km  x  4,2 ani-lumină = 39 735 067 984 836 km.
 
Dar cea mai rapidă nava spatială creată de NASA până acum, Parker Solar Probe, a atins o viteză de “doar” 343 112 km/h 
și presupunând că nava ar merge cu o viteză constantă către Proxima b, asta înseamnă că într-un an ea va parcurge distanța de: 
343 112 km/h  x  24 h  x  365,25 z = 3 007 719 792 km.
 
Ceea ce ar însemna ca un drum pană la Proxima b ar dura, cu tehnologia din momentul vorbirii (nu mai vorbim de combustibil și altele), cam 13 211 ani!
 
Wow! O imensitate pentru specia umană! Chiar dacă am ajunge la performanța să construim vehicule spațiale care să se deplaseze cu o viteză de patru ori mai mare decât Parker Solar Probe, un drum până mai acote, la Proxima b, ar dura cam 3 300 de ani! Și să mai ținem cont că o exoplanetă habitabilă s-ar situa la 20 sau 50 de ani-lumină!
Deci nici nu se pune problema să colonizăm spațiul cu „teleguțele” noastre spațiale și cu o tehnologie care presupune accelerare constantă până la anumite viteze subluminice.
 
Rămân la părerea că singura soluție viabilă de colonizare spațială rămâne asta, de descoperire a unei tehnologii de tip warp sau ceva asemănător, care astăzi sună atât de sf pentru noi. 

 

 
 

 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai gasesc unde am citit deoarece de multi ani fac o sinteza mentala si nu ma intereseaza adresele, autorii, ... dar voi incerca sa gasesc conexiunile:

https://en.wikipedia.org/wiki/Four-dimensional_space 

Pe mine nu ma intereseaza ca se merge pe muchia /axa timpului pe acel tesarect, ci mai degraba efectul de dilatare al timpului.

Nu cred ca este atat de greu de judecat ca timpul pe o nava care zboara la viteze relativiste se scurge tot mai lent, dar daca nava nu s-ar deplasa dar am deplasa invelisul navei sau niste inele aprpoape de viteza luminii?!

Ce crezi ca se intampla cu acea nava in timp ce universul se va misca normal in continuare?!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×