Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Probabilitate colonizare sistem solar

Postări Recomandate

Acum 14 ore, Vriies a spus:

Nu ne depășește? Ba ne depășește total!

Ceea ce s-a făcut în acest sens, pe ici pe colo, reprezintă fix o frecție la piciorul de lemn!  Nu zic că nu se poate face nimic. Cu ceea ce s-ar putea face, s-ar mai reduce, poate, din consecințele devastatoare. Deșertificarea e deja un proces galopant, care se face simțit și se extinde treptat pe mapamond,  în toate țările din Europa de sud-est: Portugalia, Spania, sudul Franței, Itali, Malta, Cipru, Grecia, Macedoni de Nord, Bulgaria, România. Mai departe, în SUA, America Centrală și America de Sud, apoi în China, Mongolia, Australia și în mai toată Africa. Mi-a scăpat ceva?

https://op.europa.eu/webpub/eca/special-reports/desertification-33-2018/en/

More than 75 percent of Earth's land area is already degraded, according to the European Commission's World Atlas of Desertification, and more than 90 percent could become degraded by 2050.

https://www.nationalgeographic.com/environment/article/desertification

 

Iată doza de deșertificare numai de anul ăsta, adică până în momentul vorbirii:

9,394,602Desertification this year (hectares) https://www.worldometers.info/

Și ține cont că cifrele cresc, aproape secundă de secundă. Una peste alta, avem de-a face cu deșertificarea a aproximativ un milion de he într-o lună. Adică, într-un an, e vorba de deșertificarea cam a 12 milioane de hectare. Ceea ce înseamnă cam o spuprafață un pic mai mare decât a Bulgariei, care an de an se deșertifică.

Asa este, de aceea altii isi freaca mainile de bucurie caci vor vinde din surplusul alimentar. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, The Unknown a spus:

In Arizona desertul se vrea construit de californieni ca vine Noua Era Glaciara si cine-si permite, vrea sa locuiasca aici unde nu va fi frig sau ger  prea mare.  

Acum la 20*C in curte, eu incalzesc casa si este ora 11:20 AM Miercuri, 2 zile au fost reci si peretii de caramida s-au racorit, e prima zi de folosit caldura in Phoenix!!! 

Si eu cred ca ne paste o noua glaciatie indiferent de aburelile cu incalzirea globala pe care nu o neg, nici topirea ghetarilor, dar glaciatia vine rapid iar nu in decenii ori secole si anuleaza orice incalzire globala. 

Prin glaciatie vom pierde continente si paduri transcontinentale si cam toata agricultura din zonele temperate. 

Va fi un dezastru planetar in care vor muri de frig si foamete miliarde de oameni, iar alte cateva miliarde vor pieri in razboiul mondial care va urma. 

In acest context rasa africana va fi condusa la extinctie, la fel si populatiile din America de sud. 

Practic Europa va incaleca Africa, apoi America de Nord va incaleca America de Sud, in timp ce China va incaleca Indo-China si Indonezia, India va suprima Burma, iar Australia va cuceri Papua. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, zod said:

Asa este, de aceea altii isi freaca mainile de bucurie caci vor vinde din surplusul alimentar. 

Asta doar pe termen scurt. Peste vreo 30 de ani, adică prin 2050, conform trendului de deșertificare, de unde să mai vinzi și ce să mai vinzi?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Vriies a spus:

Asta doar pe termen scurt. Peste vreo 30 de ani, adică prin 2050, conform trendului de deșertificare, de unde să mai vinzi și ce să mai vinzi?

Iordania de unde crezi ca exporta lebenite si cartofi in supermarketurile noastre? 

Daca Iordania nu este uscata ca o nuca...? 

Ma gandesc ca au ceva foraje pentru apa si sisteme de irigatii in tara lor desertica. 

PS: Pana in acest moment majoritatea campiilor sunt utilizate la nimic ori la pastorit chiar si in tarile dezvoltate cu o agricultura intensiva. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 ore, zod a spus:

In acest context rasa africana va fi condusa la extinctie, la fel si populatiile din America de sud.  Practic Europa va incaleca Africa, apoi America de Nord va incaleca America de Sud, in timp ce China va incaleca Indo-China si Indonezia, India va suprima Burma, iar Australia va cuceri Papua. 

Americanii si multi altii cu Germania din partea Europei, Rusia, etc, vor sa ocupe Africa, nu sint sigura de Arabia Saudita dar pe restul il vor stapani fara mare efort si exploata la maxim, insa populatia araba si africana se vrea in Europa de East, am citit in ziarul roman recent.  

In Americile de nord si sud au venit foarte multi din Asia si Africa insa nu le prea place unde se aplica si Legea.   Ei vor sa fie LIBERI ce animal vad il prind si-l mananca. 

Vaneaza cam mult si orice, oriunde, pe langa asta nu se imbraca cortespunzator eticii, bea unde vor si se narcotizeaza la fel unde si cum vor, toata noaptea asculta muzica la maxim si se destrabaleaza, nu lucreaza, ceea ce nu prea merge niciunde, pe locurile unde ei sint repartizati de ONU sau Crucea Rosie sau de alta culoare.

America de Sud este inca stapanit de nemti refugiati, finanteaza multe de acolo cu elvetieni si francezi dar in tacere, ei nu se dau tari dar nu este prea accesibil nici pentru americani continentul, daca n-ai observat. 

 Ei dau de lucru mai mult la localnici, moda vine si de acolo, marfuri de marochinarie pentru Dior, Gucci, YSL, si restul caselor de moda de clasa superioara.  Mereu m-am intrebat de ce este asa de imposibil totul in Sud, ca atare nici ei nu pot sa se plimbe cum vor pe aici in State sau Canada. 

Nici cu Mexico nu sint relatii foarte bune, turismul este doar de la aeroport in Hotel cu masina speciala.  Acolo stai in piscina si bei cat vrei alcool!!!  In localitate daca mergi singur, te pot ucide si nimeni nu-i responsabil. 

Parca Cuba este mai usor de vizitat decat alte tari sud americane.   Mai merg cu vapoarele de ocolit continentul, turism de mare Lux, croaziera, si se opresc in porturi mari pentru cumparaturi ca de vizitat nu prea se recomanda.  Sint amenajate magazine si stand-uri din marfurile ce se produc si cu care incarca vapoarele spre LUME, dar la pret de nimic, din cat va costa la destinatie.  Nu-i scump calatoria dar nici nu se vede nimic inafara de apa oceanului si cerul.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 hours ago, zod said:

Iordania de unde crezi ca exporta lebenite si cartofi in supermarketurile noastre

Daca Iordania nu este uscata ca o nuca...? 

Ma gandesc ca au ceva foraje pentru apa si sisteme de irigatii in tara lor desertica. 

PS: Pana in acest moment majoritatea campiilor sunt utilizate la nimic ori la pastorit chiar si in tarile dezvoltate cu o agricultura intensiva. 

Câteodată îmi dai niște exemple de mă lași mască! :smile:

Normal că au foraje, însă astea nu vor fi sufiente pe fondul continuu al deșertificării. Poi, bre, Iordania, care e una din țările sărace cu privire la apă proaspătă, consumă cam 65% din rezervele sale sărace de apă pe agricultură. Apoi, Iordania este efectiv ajutată, prin diferite acorduri internaționale, să-și exporte câteva produse agricole. Mai departe, pe fondul creșterii anuale a procentului global de deșertificare, bineînțeles că Iordania va avea pe viitor și mai mari probleme cu apa și implicit cu mica ei agricultură. 

Pe fondul discuției, mi-am adus aminte de o istorioară, în care un amic îmi povestea experiența tatălui său care a muncit într-o țară din zona arabă, hai să nu-i dăm numele. Muncind acolo, între oameni se creează relații de prietenie și aceștia își fac cadouri. Tatăl acestui amic al meu, primea unele mici cadouri și făcea și el la rândul lui mici cadouri, printre care și calendare frumos colorate cu imagini de râuri și păduri de la noi. Știi ce replici și observații primea? Eh, ceva de genul: „Așa ceva nu poate fi adevărat! Ăsta e numai un trucaj! Alah nu poate fi atât de nedrept!” 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, Vriies a spus:

„Așa ceva nu poate fi adevărat! Ăsta e numai un trucaj! Alah nu poate fi atât de nedrept!” 

Asta a fost cand nu prea se calatorea inafara granitei romane de cetateni care doar voiau sa vada lumea!!!  Precis in Libia a fost, am cunoscut multi care au lucrat acolo la extractia petrolului, am auzit cel putin o duzina de povestiri prima oara spus la cineva, traduceam pentru Azil Politic ca nu mai mergeau inapoi in Romania.   Avionul de retur facea escala in Elvetia sau Franta si acolo dispareau din raza securistilor ca se imbracau in camasi de arabi si barba falsa!!!  Nu recunoaste nici mamele lor cand treceau pe langa securistii romani din aeroporturile europeene!!!  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 ore, zod a spus:

Iordania de unde crezi ca exporta lebenite si cartofi in supermarketurile noastre?    Daca Iordania nu este uscata ca o nuca...?   Ma gandesc ca au ceva foraje pentru apa si sisteme de irigatii in tara lor desertica.     PS: Pana in acest moment majoritatea campiilor sunt utilizate la nimic ori la pastorit chiar si in tarile dezvoltate cu o agricultura intensiva. 

Au uzine de Desalinizare al apei marii ca si toate tarile arabe!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu dacă Iordania are încă uzine de desalinizare a apei. Cert e că, deocamdată, cumpără apă din Israel. 

Oricum, tehnologia asta e foarte costisitoare și blamată de ecologiști. Însă probabil că se va extinde, ca singură soluție imediată pentru țările sărace în bazine hidrografice. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 hours ago, The Unknown said:

Asta a fost cand nu prea se calatorea inafara granitei romane de cetateni care doar voiau sa vada lumea!!!  Precis in Libia a fost,  

Foarte corectă observația ta! :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×