Sari la conținut
Forum Roportal
Cezara6

Cum se poate oferi transparenta universului ideatic ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 7 ore, Kleopatrah a spus:

Nu e nicio problema in asta, este ceva intampinat de majoritatea covarsitoare a poliglotilor, fie amesteca cuvinte din mai multe limbi pentru ca pe moment nu isi pot aminti termenii din limba in care vor sa redea ideile, fie stau mult timp sau cauta pe google termenul respectiv in limba aferenta ca sa il poata reda. Metoda mai rapida este amalgamul de termeni.

De acord cu tine. Am pus acea intrebare pentru ca am observat ca foloseste tastatura franceza si probabil scrie in franceza.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Disciplina.

La mine functioneaza deadline-urile. Mi le incropesc singura. De genul articolului la care lucrez acum. Daca nu mi-as fi pus un termen limita scos din burta - nu l-as termina in vecii vecilor. Pentru ca e greoi si as face orice altceva in loc de a-l documenta si scrie. 

Intotdeauna vor exista parti care vor curge si altele la care te poticnesti - intr-o singura activitate. Iti fixezi telul si apoi iti impui date limite pt diverse etape. 

Nici macar nu mai conteaza de ce fara disciplina nu functioneaza sau nu prea functioneaza. Just fuck it si do it.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost dintotdeauna indisciplinata, Stu. Ma aflu intr-un microcosmos al ideilor, dar nu pot extrage nimic inteligent. Tocmai din cauza ça imi lipseste disciplina. Am probleme si cu rabdare à. Tôt ce gandesc si fac este o spoiala. Uneori imbraca forma unui fundamentul cognitive elaborat. Adevarul este ca totul este mecanic. 

Editat de Shimone_al_Shaitan
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
52 minutes ago, Shimone_al_Shaitan said:

 Tôt ce gandesc si fac este o spoiala. Adevarul este ca totul este mecanic. 

esentialul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! N-o sa las acest topic in aer, mai am multe de spus, desi nu prea mai pot. Totusi, vreau sa construit o pista de la care as putea pleca pentru clarificarea unor nelinisti, si de ce nu, si pentru altcineva. 

Din cauza noului val de COVID, voi avea consultatià psihiatrica nu se stie cand. Acum simt ça tratamentul ma slabeste mult, de altfel am praf gandirea, de exprimare nici nu mai spun, sunt monosilabica. 

Am obosit, nu mai pot scrie, voi continua. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ça in afara de acest dezgust de viata, asemanator cu '' taediumul vitae'' lui Seneca, sunt egoistà, ignoranta si lipsita de empatie. 

Pe un alt topic, prin mai cred, T. m-à intrebat care sunt poetii mei preferati. De ce oare n-am bine voit sa-i raspund ? Poate ça nici nu i-am citit raspunsul pana la capat, am tendinta de à evita multe intrebari. Sau poate ça nici nu am fost in stare sa citesc totul, stiu ça eram foarte agitata on acea perioada. 

Editat de Shimone_al_Shaitan
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ciuda unor momente mai '' idiosyncratice'`, sunt un om care gandeste, asta am realizat. Ceea ce ma face sa nu ating exprimabilul dorit este cauzat de stima de sine scazuta si uneori de asteptarile prea mari pe care le am de la public atunci cand vreau sa exprim o informatie, fie ea si o banalitate. In primul rand de la mine, dar dat fiind faptul ca nici aici pe forum nu am pretentia sa fiu mai mult decat un simplu spectator, nu o sa-mi mai reprosez mare lucru de felul in care interactionez, in scurtele mêle périoade de activitatea online, cu ceilalti. 

Imi pregatesc teren pentru intraréa in lumea reala. Asta nu inseamna ça va voi parasi brusc si definitiv. 

P. S. Nu inchideti, va rog, acest topic, poate mai sunt persane care vor sa-si clateasca mintea, relatatandu-si o parte din suferintele pe care inefabilului le poate provoca. 

Ça de obicei, tastatura franceza. Mai voiam sa le multumesc persoanelor care de-à lungul timpului m-au sprijit. Se stiu ele....Le multumesc si celor care m-au '' intepat''. Ambele tipuri de forumist m-au de terminat sa iau o decizie pentru' 'rectificarea" spiritului. 

Cu stima, 

Infinie Tristesse

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai menționat de ,,deadline'', m-am gandit la o tehnică psihologică, acum nu îmi vine în gand cum se numește, mi-am luat nesuferitul de tratament cu Doxepină. Este un adevărat drog,,,, 

Oricum, acea tehnică era legată de amanarea ruminațiilor, poate mă ajută O. ca să mă dezmeticesc, 

Acum cateva minute credeam ca nu voi putea încropi o postare, iata-ma acum cu 2 postări...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred in amanarea ruminatilor, ci in sublimarea lor in creatie, prin procesul artistic de catharsis. Si in recalibrarea mintii si emotiilor prin terapia rațional-emotiva. Cauta pe net cartile lui Albert Ellis, ajuta, sunt eficiente. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de catharsis...Redcomand Hans Robert Jauss-Experiență estetică și hermeneutică literară.

Editat de Freitodekel
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×