Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun- benzinarii spatiale?

Postări Recomandate

Multe componente din sateliti au fost construite in Arizona in Universitatile de specialitate dar erau mici roboti si alte aparaturi, ca mereu anunta cine au lucrat la aparatul de adunat material pentru analiza pe Pamant.    Ceva care sa aprovizioneze planeta Terra ar trebui sa fie urias dar nu-i exclus daca cu toti ar concentra pe acest projekt nu pe razboi!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 ore, The Unknown a spus:

Multe componente din sateliti au fost construite in Arizona in Universitatile de specialitate dar erau mici roboti si alte aparaturi, ca mereu anunta cine au lucrat la aparatul de adunat material pentru analiza pe Pamant.    Ceva care sa aprovizioneze planeta Terra ar trebui sa fie urias dar nu-i exclus daca cu toti ar concentra pe acest projekt nu pe razboi!!!

Ar necesita mai intai o infrastructura de transport-constructie pe Luna si mai apoi mai departe. 

Lunile planetelor gigante gazoase au o gravitatie chiar mai mica decat gravitatia Lunii Pamantului si deci decolarea de la suprafata acestora ar fi mai facila mai ales daca vagoanele cisterna ar fi catapultate pe sina magnetica de la suprafata acestor planete mici satelit, apoi incarcatura ar ateriza pe Pamant prin intermediul unor etaje de parasute. 

Mai facil ar fi transferul pe Pamant printr-o conducta trans-atmosferica. 

O infrastructura de transport in sistemul nostru solar ar putea functiona ca un sistem shtafeta-reincarcare pentru zborurile spre Alfa Centauri, Tau Ceti si Epsilon Eridani. 

Pentru oamenii viitorului 5 decenii vor parea precum 5 zile, deoarece totul se va derula mult mai incet. 

Pentru explorarea sistemului binar din Alfa Centauri este nevoie de sonde cosmice de marimea unor rachete mari, deoarece aparatura de la bord are nevoie de o protectie maxima impotriva meteoritilor. 

La un moment dat vom putea trimite mai multe asemenea rachete accelerate in sistem de stafeta-realimentare prin lasere, masere si rezerve de combustibil. 

Aceste echipamente vor face intre 10 si 30 de ani pana la Alfa Centauri, iar datele despre planetele locuibile din jurul celor doua stele vor ajunge la noi dupa un total de 15-35 de ani de la decolarea sondelor de pe Pamant. 

Sondele vor pleca decalat pe parcursul unui an si vor avea trasee diferite pentru a reusi macar una sa ajunga functionala la destinatie. 

Sistemul Alfa Centauri dispune de mai multe planete calde locuibile plus cateva planete reci semi-locuibile, plus duzine de planete reci pline de hidrocarburi orbitand in jurul ambelor stele la distante enorme. 

Asadar cel mai apropiat sistem stelar de Pamant la doar 4 ani lumina distanta are un potential urias pentru omenire. 

 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mereu visez ca zbor cu aparatul meu de spatiu rotund si din sticla toata partea de sus, jumatatea, mai vad si pe altii ca circula langa mine dar mai departe inca n-am visat nimic, doar stiu unde-l parkez.    Plutesc incet in spatiul luminos fara nori sau alte obstacole doar cate-un alt vas spatial de alte forme.   Nu cred ca voi ajunge in viata asta pe alta planeta si nici n-am chef de o calatorie pe pipaite in intuneric, sincer.      

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, The Unknown a spus:

Mereu visez ca zbor cu aparatul meu de spatiu rotund si din sticla toata partea de sus, jumatatea, mai vad si pe altii ca circula langa mine dar mai departe inca n-am visat nimic, doar stiu unde-l parkez.    Plutesc incet in spatiul luminos fara nori sau alte obstacole doar cate-un alt vas spatial de alte forme.   Nu cred ca voi ajunge in viata asta pe alta planeta si nici n-am chef de o calatorie pe pipaite in intuneric, sincer.      

Boris Vallejo-Fantasy art

Alfa Centauri este un sistem stelar binar-multiplu, format prin una ori mai multe regeneze stelar-planetare, din acest motiv s-ar putea sa existe acolo super-pamanturi binare, sateliti ai unor uriase gazoase si totul foarte aglomerat aproape de stea. 

Asadar ar putea fi vorba de zeci de planete si sateliti in interiorul zonei locuibile si pana aproape de steaua proprie, dintre care cate 4-5 planete posibil locuibile pentru fiecare stea dintre cele doua. 

Ar putea fi vorba despre mai multe super-pamanturi orbitand una ori mai multe planete uriase gazoase. 

 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi astrofizicieni gresesc atunci cand definesc goldenloock zona habitabila deoarece o un super-pamant ar avea un climat bun chiar daca ar primi mult mai multa caldura de la propria stea decat primeste Pamantul de la soare, aflandu-se undeva in locul lui Mercur ori chiar mai aproape si iata cum:

Un super-pamant chiar si blocat tidal aratand aceeasi fata spre propria stea si tot ar putea avea un camp magnetic puternic. 

La ecuatorul planetei ar fi un desert ori un ocean fierbinte si s-ar atinge temperaturi de peste +200C, insa in zonele polare spre partea umbrita opusa stelei ar fi temperaturi agreabile. 

Avand in vedere ca planeta ar putea fi umbrita permanent pe partea cu ziua eterna de catre o patura groasa de nori permanenta, atunci probabil ca doar 10% din lumina solara ar ajunge pe planeta iar restul ar fi reflectata inapoi in spatiu. 

De asemenea pe muntii acestui tip de planeta temperaturile ar fi mereu undeva pe la +30C.

Asadar un super-pamant care ar orbita propria stea in doar cateva zile ori chiar ore, nu ar fi neaparat de nehabitabil chiar daca ar putea avea suprafete intinse cu deserturi fierbinti. 

Ideea este ca Mercur nu este fierbinte fiind aproape de soare ci din lipsa unei atmosfere. 

Practic si pe Luna se ating +200C, ori pe Pamant temperatura urca doar pana la +60C in cateva deserturi depresionare inchise. 

Pe partea intunecata a lui Mercur se ating undeva pe la - 200C la fel pe partea umbrita a Lunii. 

Asadar o atmosfera densa modereaza temperaturile eliminand varfurile termice. 

Daca Mercur ar avea atmosfera, ar fi o planeta arida si fierbinte pe partea luminata de soare cu exceptia zonelor inalte cum ar fi Tibetul, Altiplano, Muntii Stancosi si Muntii Siberiei rasaritene, insa in zonele polare si pe partea intunecata ar exista o clima calda optima vietuirii. 

 

Editat de zod
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Temperaturile extreme pe Mercur: +420C ziua si -173C noaptea. 

Luna: +140C ziua si -170C pe timpul noptii. 

Practic pe Mercur ar fi de 3 ori mai cald decat pe Pamant, ceea ce ar corespunde cu +180C in cateva deserturi depresionare, apoi +90C in zonele intertropicale, exceptie facand platourile montane inalte unde temperatura ar urca pana la +30C /+40C, iar in zonele polare undeva intre +20C si +30C.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×