Jump to content
Forum Roportal
no-user-name

Unde mai gasim femei serioase?

Rate this topic

Recommended Posts

21 minutes ago, Fiero said:

Femeile au spirit de solidaritate. :biggrin: Eu zic ca nu au facut decat sa ii intareasca credintele comportandu-se asa.

Din cate retin, au incercat destule persoane sa ii dea sfaturi, cu deschidere, bune intentii si fara a il lua peste picior. Insa el nu poate vedea asta.

Cred ca observi ca atunci cand se adreseaza cuiva de sex feminin, se adreseaza de fapt unei plasmuiri a propriei minti. "Voi sunteti...", "voi faceti...", "voi ganditi...", "voi va duceti in discoteci si sariti pe primul Chad, voi comandati sex la domiciliu" etc. Ceea ce inseamna ca nu poate vedea mai departe de acest mod restrictiv de gandire. Pare sa se adreseze unui personaj colectiv, "femela" din propria imaginatie.

• Like 5

Acum 5 minute, Abbie3 a spus:

Pare sa se adreseze unui personaj colectiv, "femela" din propria imaginatie.

Sau doar uneia singure, si Adal are drepate.

• Like 4

Mi-a venit acum o idee ciudata. Ma gandeam ca marea problema a umanilor este aceea de a trece peste un esec major si este posibil ca modul in care suntem capabili de a ne justifica esecul, este un factor determinant in sanatatea noastra mentala. Am acum senzatia ca cei ce iau decizii ultime, o fac pentru ca nu au reusit sa isi justifice esecul. O cat de minima justificare poate salva individul de tristete, depresie, sau mai rau.

Bineinteles ca periodic, fiecare dintre noi isi baleiaza trecutul si mai ales esecurile trecute si de fiecare data trebuie sa-si intareasca justificarea, adaugand la ea ingrediente, care cu timpul devin chiar o filozofie de viata. Mi-am trecut gandurile aici fara sa le analizez pe indelete si bineinteles ca poate gresesc.

• Like 3

Arpad is the new best friend of NicolaeT? S-a simtit singur printre atatea femei inteligente si puternice. Ok! 

Edited by Ninen

Acum 6 ore, observant a spus:

Nicolae nu a pomenit nicaieri de violenta la adresa femeilor. Care este logica dupa care ati sarit de la un misogin (dezamagit de femei, asa cum exista si multe mizandrine) la a-l socoti si trata drept un criminal periculos? 

Nici noi n-a ridicat esafod doar vorbim   :gathering:

• Like 1

Acum 8 ore, adal* a spus:

Ce mod subtil de a spune cuiva ca tii la el.:smile:

hai ma, ca glumesc.

E un film de comedie, dar chiar are ce invata din el, eu asa zic. Mie imi e simpatic, cu toate prostiile lui, il stiu de multa vreme, am unul mai capos acasa, el e mic copil, de-aia nu ma poate enerva nimic din ceea ce spune.

• Like 1

Acum 7 ore, Abbie3 a spus:

Din cate retin, au incercat destule persoane sa ii dea sfaturi, cu deschidere, bune intentii si fara a il lua peste picior. Insa el nu poate vedea asta.

Cred ca observi ca atunci cand se adreseaza cuiva de sex feminin, se adreseaza de fapt unei plasmuiri a propriei minti. "Voi sunteti...", "voi faceti...", "voi ganditi...", "voi va duceti in discoteci si sariti pe primul Chad, voi comandati sex la domiciliu" etc. Ceea ce inseamna ca nu poate vedea mai departe de acest mod restrictiv de gandire. Pare sa se adreseze unui personaj colectiv, "femela" din propria imaginatie.

Tu ai dreptate, dar cuiva ca Abc trebuie sa ii aduci argumente la nesfarsit pana se convinge ca ai dreptate si mai are si curajul sa o recunoasca, agresivitatea nu merge, il intarata. Bine, eu ii dau si lui dreptate in multe privinte, nu cred ca trebuie demontat tot ceea ce spune. Si imi pastrez ideea ca inca nu stie ce vrea de la o femeie.

Acum 7 ore, adal* a spus:

Mi-a venit acum o idee ciudata. Ma gandeam ca marea problema a umanilor este aceea de a trece peste un esec major si este posibil ca modul in care suntem capabili de a ne justifica esecul, este un factor determinant in sanatatea noastra mentala. Am acum senzatia ca cei ce iau decizii ultime, o fac pentru ca nu au reusit sa isi justifice esecul. O cat de minima justificare poate salva individul de tristete, depresie, sau mai rau.

Bineinteles ca periodic, fiecare dintre noi isi baleiaza trecutul si mai ales esecurile trecute si de fiecare data trebuie sa-si intareasca justificarea, adaugand la ea ingrediente, care cu timpul devin chiar o filozofie de viata. Mi-am trecut gandurile aici fara sa le analizez pe indelete si bineinteles ca poate gresesc.

Pai cam asa e. Uneori minciuna e aceea care te salveaza, sa vrei sa afli adevarul crud, indiferent de consecinte, nu e decat pentru cei foarte curajosi.

• Like 2

Acum 13 ore, NicolaeT a spus:

Numai eu am vazut o gramada de mame batrane in parc cu copii cu sindrom Down.

Cat de batrane erau mamele???    Eu cunosc mame tinere cu copiii cu acea boala si deloc n-au fost batrane cand au nascut.   In copilaria mea nu tin minte sa fi fost asa de multi copiii bolnavi, din alte motive se nasc altfel decat varsta mamei!!!    

• Like 2

La 28.05.2020 la 16:19, NicolaeT a spus:

Pai cum ? Ca voi recomandati cercuri selecte. Hai sa mai dau inca un exemplu, de la conferinta Science & Nonduality, unde vorba aia, vin cei mai evoluati spirituali oameni, cunoscatorii tainelor spiritului uman. Era acolo un tip, alfa, nenea din poza:

Riccardo-Manzotti_credit-giulio-manzotti

Si mai era si o domnisorica, nu caut acum cum o chema, dar mi se paruse cea mai frumoasa de acolo, si o frumusete daia asa fina, nu generica.

Eh, pe cine vad eu seara pe terasa ca se sarutau conectati de cele mai profunde legaturi spirituale lol ? Da, ati ghicit iar.

La 28.05.2020 la 17:40, Ninen a spus:

Exact.

Mie nu imi place privirea si nici mainile incrucisate  din poza. Pare ca ma trateaza de sus. Totodata, nu imi place nici fizicul lui. Si daca e sa emit ipoteze, pare genul divortat sau la a doua casnicie. 

Acum imi dau seama cu cine seamana individul, si chiar foarte bine. Cu fostul sot al unei prietene, si care este exact genul pe care l-am descris. Pe vremea cand erau impreuna era mare moț intr-un fel de nici nu stiu ce era, MLM sau schema financiara, un network marketing care s-a dovedit dubios, iar acum este mare life coach, cu dezvoltare personala, castiga bani din scos carti despre bani, alea alea. Prietena mea era de cand o stiu genul de fata cuminte si credincioasa, cu mers la biserica, umbla numai in fuste, nu se machia, iar individul asta, well - stilul pe care l-am descris si eu si tu, acaparator, dominator. Acum amandoi sunt recasatoriti, el nu stiu, iar ea cu un tip cuminte si linstit ca ea.

• Like 5
  • Upvote 1

Acum 5 ore, Fiero a spus:

Tu ai dreptate, dar cuiva ca Abc trebuie sa ii aduci argumente la nesfarsit pana se convinge ca ai dreptate si mai are si curajul sa o recunoasca, agresivitatea nu merge, il intarata. Bine, eu ii dau si lui dreptate in multe privinte, nu cred ca trebuie demontat tot ceea ce spune. Si imi pastrez ideea ca inca nu stie ce vrea de la o femeie.

Pai cam asa e. Uneori minciuna e aceea care te salveaza, sa vrei sa afli adevarul crud, indiferent de consecinte, nu e decat pentru cei foarte curajosi.

Argumente la nesfarsit am adus toti, de cand s-a deschis topicul asta. El este deja intaratat si agresiv, de la prima postare pe care i-a adresat-o lui Abbie, asa a intrat din start pe topicul asta. Si daca ar fi aici ca sa se convinga ca greseste si sa primeasca sfaturi si ajutor, ar avea alta atitudine. Pana la urma trebuie sa se hotarasca, inainte de a se hotari ce vrea de la o femeie, ce vrea de la noi aici pe roportal. Pe mine nici macar nu ma intereseaza sa recunoasca aici ca greseste, e suficient daca aplica macar cateva din sfaturile pe care i le-am dat toti.

Edited by Enki
  • Like 4